Саба?ты? ма?саты:
а) Адамны? ?рекетіне байланысты жер бетіні? жасанды пішіндері карьер, ?йінді, ?ор?анны? пайда бауын ж?не м?най мен газ ?ндіргендегі ?згерістерін т?сіндіру.
?) Экологиялы? т?рбие беру. ?азба байлы?тарды тиімді игере отырып таби?атты, ?орша?ан ортаны ?ор?ау?а т?рбиелеу.
б) ?азба байлы?тарды ?ндіру жолында?ы жасалатын ж?мыстарды? т?рлері туралы білімдерін толы?тыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Адам ?рекетінен жер бетіні? ?згеруі!»
№18 Ш.Уәлиханов атындағы жалпы орта мектеп
Мұғалім: Сеитқұлова Гульмира Құнанбайқызы.
Сабақтың мақсаты:а) Адамның әрекетіне байланысты жер бетінің жасанды пішіндері карьер, үйінді, қорғанның пайда бауын және мұнай мен газ өндіргендегі өзгерістерін түсіндіру.ә) Экологиялық тәрбие беру. Қазба байлықтарды тиімді игере отырып табиғатты, қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.б) Қазба байлықтарды өндіру жолындағы жасалатын жұмыстардың түрлері туралы білімдерін толықтыру.
Сабақтың типі:
жаңа сабақ
Сабақтың түрі:
аралас сабақ
Пәнаралық байланыс:
ана тілі, қазақ тілі,
география, тарих
Көрнекілігі: оқулық,
сөзжұмбақ,
плакаттар,
кесте, буклет,
тірек схема.
Сабақтың әдісі:
түсіндіру, әңгіме,
сұрақ-жауап,
сыни тұрғыдан
ойлау стратегиясы,
тест, автор орындығы
стратегиясы.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі.Топқа бөлуІІ. Үй жұмысын тексеру.Тест әдісі бойыншаТест тапсырмалары1)Жер бетінің ерекше биік тұсы:а) төбе;ә) тау;б) жыра;2) Таудың ең биік жері:а) шың;ә) тау;б) жол;
3) Әлемдегі ең биік тау шыңы:
а) Хан Тәңірі шыңы;
ә) Іле Алатауы шыңы;
б) Эверест шыңы;
4) Қазақ жерінің ең биік нүктесі:
а) Хан Тәңірі шыңы;
ә) Іле Алатауы шыңы;
б) Эверест шыңы;
5) Биік тауда не болмайды?
а) аю;
ә) жылан;
б) сона мен маса;
Тест жауаптары
ІІІ. Жаңа сабақ.1) Сөзжұмбақ:
Қалың ағаш өсетін нулы жер
Қазақстанның үй иесін атауы
“Ел” сөзінің болашағы
Мемлекеттік рәміздердің бірі
Сөзжұмбақ жауабы дұрыс шешілсе, қарамен қоршаған торкөздерден “Туған жер” сөзінің баламасын оқуға болады.
4 Ә
Н
1
2О
3 Х
Ұ
Т
Р
Р
М
А
А
А
Л
Н
Н
Ы
Қ
4
1
2
3
2)Сұрақ-жауап.- Біздің мемлекетіміз, Отанымыз қалай аталады?- Қазақстан қандай мемлекет?- Қазақстан туралы не білесіңдер?(Жер көлемі, халқы, қазба байлықтары, жануарлар және өсімдіктер әлемі, аймақтары, т.б.)
3) Түсіндіру.Жоспар:1. Жер бетін өзгертудегі адам әрекеті (су қоймалары, канал, қазу жұмыстары).2. Ауылшаруашылығына үздіксіз пайдалану3. Террикондар (шахтадан көмір, темір т.б.)4. Ауаның ластануы (қалдықтар)5. Ашық карьерлер (шұңқырлар, Қарауыл төбелер, Соколов-Сарыбай темір кені,Қостанай обл.Арқалық боксит ,Қарағанды обл.Қоңырат мыс кені)6. 1939ж. АҚШ Калифорния – жер қозғалысы.7. 1960ж. Жер 8м. Шөккен (үйлер, көпірлер, жолдар, құбырлар, мұнай құбырларының бұзылуы)
8. Қалпына келтіру жұмыстары:а) тыңайтқыштар себуә) террикондарды шахталарға түсіруб) құнарлы топырақ төгіп, көгалдандырув) карьерлердің орнына көл жасау, ағаш егу, демалыс орындарын салуг) қуыстарға су толтыру.
IV. Машықтық жұмыс.Картамен жұмыс:- Қандай қалаларда, нелер өндіріледі?(Оралда – газ, Атырауда – мұнай, Қарағандыда – көмір, Қостанайда – темір, т.б.)
3. Кестемен жұмыс.
Зияны екі жақты
Пайдалы қазбалар:
көмір, мұнай, газ,
темір, мыс, т.б.
Ауылшаруашылығы:
егін салу, мақта, күріш,
тары өсіру, т.б.
4. - Жерді қорғау, сақтау істері ата-бабаларымыздан бастау алған. Жер үшін көптеген шайқастар болған.- Жер үшін күрескен қандай батырларды білесіңдер?(Қаракерей Қабанбай, Қанжығалы Бөгенбай, Наурызбай, т.б.)
5. Мақал-мәтелдер айту “жер” туралы.“Жері байдың – елі бай”“Туған елдей – ел болмасТуған жердей – жер болмас”“Батыр туса – ел ырысы,Жаңбыр жауса – жер ырысы”“Қыз өссе – елдің көркі,Гүл өссе – жердің көркі”.6. “Автор орындығы” стратегичсы:“- Мен табиғат қорғаушысы болсам ...”
V. Бекіту:Сұрақ-жауап1) Жер беті адамның қандай әркеттерінен өзгеріске ұшырайды?2) Теририкондар деген не? Зияны?3) Карьерлердің орнын қалай пайдаланамыз?4)Табиғаттағы бос жыныстан “терриконнан”құтылу үшін не істеу керек?
VI. Үй жұмысы:Оқып, түсінгендерін айту.VIІ. Қорытынды:Венн диограммасы:Жақсы жағы Ортақ Жаман жағы