3- сыныпқа арналған сабақ жоспары
Сабақ: қазақ тілі
Тақырыбы: Сөз және оның мағынасы
Мақсаты мен міндеттері: 2-ші сыныпта өткенді қайталау, жүйелеу;
1.Білімділік: сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру; сөз және оның мағынасы туралы түсініктерін пысықтау;
2.Дамытушылық: сөзді талдау қабілеттерін дамыту; сөз мағынасын ұғыну қабілеттерін дамыту,белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі : қайталау сабағы
Көрнекіліктер: кесте;, суреттер, қималы карточкалар.
Әдіс-тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы:
Сөз
Сөз
Сан
Сын
қимыл
зат
атауы
Әрбір сөз тобының атауы қандай сұрақтарға жауап береді? Мысал келтір.
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Оқулық бойынша жұмыс 4-5 бет
2,3 жаттығулар ауыз ша орындалады.
тоң-тоң тонды-тңды жана-жаңа рас-лас ара-ала қатар-қатал
-сөздердің мағыналары не себептен екі түрлі; ауызша сөйлемдер құрастыр.
Дәптермен жұмыс
Каллиографиялық минут
Аа Ал Ам Ан Аи
Ана аспан ақ ақылды ашты айтты (1 с)
Бб Вв Гг Ғғ Дд Жж (2 с)
Жаз жаңбыр бақытты гүлдеді жасыл жүрді
Берілген сөздерге сұрақ қой ,мағынасын түсіндір. Неге сұрақтары әртүрлі?
4-жатттығу Сурет бойынша жұмыс
Суреттерде не бейнеленген? Әр сурет бойынша сөйлемдер құрап жаз.
5-жаттығу Суретте үстелдердің қандай түрлері бейнеленген? Үстел деп айту үшін оның қандай қаситеттері болу керек?
Сздікпен жұмыс: жиһаз- 236 беттегі түсіндірме сөздіктен берілген сөздің мағынасын тауып оқып шық.
Сұрау белгісі
Сөз бай-
ланысы
атауы
3. Жаңа білімді бекіту:
сын
нүкте
Сөйлеу
мәнері
қимыл
Леп белгісі
зат
Сергіту сәті
Сөзге сипаттама беру үшін қандай сөздер мен сөз тіркестері көмекке келеді? Сөйлемге ше?
8,9- жаттығулар ауызша; 10 жаттығу (жұптық жұмыс, өзара тексеру.) 11 –жаттығу (топтық жұмыс) 4 сөз 4 топқа беріледі.
4. Үйге тапсырма: 4-7 бет 7,12 жаттығулар
Күні:
Сабақ: қазақ тілі
Тақырыбы: Сөз және оның құрамы
Мақсаты мен міндеттері: 2-ші сыныпта өткенді қайталау, жүйелеу;
1.Білімділік: сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру; сөз және оның мағынасы туралы түсініктерін пысықтау;
2.Дамытушылық: сөзді талдау қабілеттерін дамыту; сөз мағынасын ұғыну қабілеттерін дамыту,белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі : қайталау сабағы
Көрнекіліктер: кесте;, суреттер, қималы карточкалар.
Әдіс-тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы:
Сөз
құрамы
Сөз
жалғау түбір жұрнақ
Мысал келтіріп оны сөз құрам ына талда ауызша.
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Оқулық бойынша жұмыс 8-9 бет
15 жаттығу ауызша орындалады.
Еріншек, ерініп, еңбеккер, еңбегін, еңбектің.
Түбірдің соңғы дыбысының өзгеру себебін түсіндір.
Дәптермен жұмыс
Каллиографиялық минут
Дд Бб Ии Жж Кк Ққ
Жаз жаңбыр бақытты гүлдеді жасыл жүрді
Берілген сөздерге сұрақ қой ,мағынасын түсіндір. Неге сұрақтары әр түрлі?
16-жатттығу Көн нүктенің орнына тиісті жалғауларды қойып жаз.
Еңбектің... нан... тәтті, жалқау... жан... тәтті.
Ер... ат... еңбек шығарады.
Жер... бай...-ел... бай.
17-жаттығу Сөздердің түбірін бөліп алып, оларға бақа қосымша қосу арқылы жаңа сөз жаса.
елім оқуы кітапты
дәріні көлде жұмыспен
3. Жаңа білімді бекіту: Кестені дұрыс толтыр
| | | жаңа сөз |
құрылыс | .... | .... | .... |
..... | - | тар | кітаптар |
көл | .... | тер | ... |
дос | тық | ... | .... |
жаз | .... | - | ... |
Сергіту сәті
18 жаттығу мәтінді оқы, қарамен жазылған сөзді талда Жалғаудың астын бір, жұрнақтың астын е,кі рет сыз.
21 жаттығу-ауызша оқу ,талдау
Ойын «Жапырақтың сыңарын тап»
Оқу бал лық ық қалам тер дар тарақ тар
4. Үйге тапсырма: 9 бет 20 жаттығу.
Күні:
Сабақ: қазақ тілі
Тақырыбы: Сөз және оның құрлымы
Мақсаты мен міндеттері: 2-ші сыныпта өткенді қайталау, жүйелеу;
1.Білімділік: сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру; сөз және оның мағынасы туралы түсініктерін пысықтау;
2.Дамытушылық: сөзді талдау қабілеттерін дамыту; сөз мағынасын ұғыну қабілеттерін дамыту,белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі : қайталау сабағы
Көрнекіліктер: кесте;, суреттер, қималы карточкалар.
Әдіс-тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы:
Дыбыстар
дауысты дауыссыз
жуан жіңішке
қатаң ұяң үнді
Мысал келтіріп оны сөзге дыбыстық талдау жаса ( ауызш).
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Оқулық бойынша жұмыс 10-11 бет
22 жаттығу Жатқа жазу Еңбек етсең еріңбей,
Тояды қарның тіленбей. (Абай)
Мағынасын ұғыну, өзара тексеру (жұптық жұмыс)
24-жаттығу ауызша орындалады.
Дәптермен жұмыс
Каллиографиялық минут
Тттт // ттт // Пппп // ппп / Рррр // ррр/
Ааа Оооо Ууу
Сыйлады тыйым сыйлық
25 жаттығу Көп нүктенің орнына әріп қою арқылы бірнеше сөз жаса.
1 нұсқа т....р қ...с 2 нұсқа б...л ж...л
т....р қ...с б...л ж...л
т....р қ...с б..л ж...л
Осы сөздермен 3-4 сөйл ем құр.
Ойын «Тиісті әріпті қой» : үк..., жүг,,рі, б...рғы, д...птер, ...рік, си...р, ағ...ш, б...ркіт.
І Ы Ү Ұ А Е
Ә Ө
32-жатттығу Көн нүктенің орнына тиісті жалғауларды қойып жаз.
Б..ыл бидай бітік шықты. Біз ш...е теруге бардық. Мұрат досына кітап сы...лады. Қорғауға алынған аң-құстарды аулауға ты...ым салынған.
17-жаттығу Сөздердің түбірін бөліп алып, оларға бақа қосымша қосу арқылы жаңа сөз жаса.
елім оқуы кітапты
дәріні көлде жұмыспен
Жаңа білімді бекіту: Кестені дұрыс толтыр
Дауысты у дыбысы бар сөздер | Дауыссыз у дыбысы бар сөздер |
| |
| |
| |
| |
Сергіту сәті
34 жаттығу-ауызша оқу ,талдау
Ойын «Сиқырлы тізбек»
шуақ—қуырдақ—қиын—нар
37 жаттығу Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құр.
Шөп, әкем, маялады.
Өзен суы, молаяды, көктемде.
Ғ, дауыссыз, дыбыс, ұяң.
Оқушы, Әлия, озат.
Ребус шеш:
,,, ,, , , 3
Кестені толтыр:
Жуан дауыстылар | Жіңішке дауыстылар | Қатаң дауыссыздар | Ұяң дауыссыздар | Үнді дауыссыздар |
| | | | |
4. Үйге тапсырма: 10 бет 24 жаттығу, 13 бет 33 жаттығу, 39 жаттығу49 жаттығу