kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Басты байлы? - нан

Нажмите, чтобы узнать подробности

Та?ырыбы: Нан дастар?ан?а ?алай келеді?

Ма?саты: Балалар?а ас атасы – нан екендігін, нанны? адам ?міріндегі е? ма?ызды ас екендігін, оны? о?ай жолмен келмейтіндігін айтып ??ындыру. Нанны? ?алай дастархан?а келетінін айтып о?ан к?птеген адамдар е?бек еткендігін т?сіндіру.
Д?ниетанымын, ой- ?рісін, е?бек?орлы?ын, адамгершілігін ояту ж?не дамыту.
Нанды ?астерлеуге, ысырап етпеуге, адам е?бегін ба?алай білуге, е?бек етуге т?рбиелеу.

С?здік ж?мыс: егін, ?ырман, диірмен, комбайн.

Іс-?рекет

Педагогті? іс-?рекеті

Балаларды? іс-

б?лімдері

?рекеті

Ынталан-дыру.

?р?ашан аман болайы?,

Балалар жа?сы

Сезімді ояту

Елімізде тынышты? болсын,

Тілекпен

Бейбітшілік болсын,

амандасады.

Нанымыз к?п болсын.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Басты байлы? - нан»



Қабанбай батыр ауылының №41 ОМ















АШЫҚ САБАҚ

Тақырыбы: Нан дастарқанға қалай келеді?

Дайындаған: Дюсенова Д.А























2014жыл

Тақырыбы: Нан дастарқанға қалай келеді?

Мақсаты: Балаларға ас атасы – нан екендігін, нанның адам өміріндегі ең маңызды ас екендігін, оның оңай жолмен келмейтіндігін айтып ұғындыру. Нанның қалай дастарханға келетінін айтып оған көптеген адамдар еңбек еткендігін түсіндіру.
Дүниетанымын, ой- өрісін, еңбекқорлығын, адамгершілігін ояту және дамыту.
Нанды қастерлеуге, ысырап етпеуге, адам еңбегін бағалай білуге, еңбек етуге тәрбиелеу.



Сөздік жұмыс: егін, қырман, диірмен, комбайн.

Іс-әрекет

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-

бөлімдері


Әрекеті

Ынталан-дыру.

Әрқашан аман болайық,

Балалар жақсы

Сезімді ояту

Елімізде тыныштық болсын,

Тілекпен


Бейбітшілік болсын,

амандасады.


Нанымыз көп болсын.


Ізденістер.

1. Ә. Ахметовтің нан туралы

Педагогтың

Ұйымдастыру

өлеңін оқиды, мазмұнын

Әңгімесін


түсіндіреді.

Анасы, баласы

Дүкеннен нан алып,

Көңілді келеді,

Үйіне оралып.

Дән бірақ өспейді,

Дүкеннің төрінде.

Тек еңбек – ісі игі

Жеткізер өнімге.

тыңдайды,


2. Нанның дастарқанға дейін келу

сұрақтар қояды.


жолын әңгімелеу. Ерте көктем келісімен адамдар трактормен жер жыртып, дән себеді. Оны күтіп, баптайды. Тыңайтқыштар сеуіп, арам шөптерін жұлып, зиянкестерге қарсы дәрі сеуіп жаз бойы егін басында жүреді.
Егін піскен кезде адамдар оны комбайнмен жинауға кіріседі. Күн демей, түн демей егін алқабында егін жинаумен болады. Жиналған егінді машинаға құйып, диірменге апарады. Диірменде бидайдан ұн тартады. Ұнның үш сорты болады. Ұнды қапқа салып, вагондарға тиеп, қалалар мен ауылдарға жөнелтеді. Қапқа салынған ұн наубайханаларға апарылады. Наубайханада ұнның әр сортынан нан түрлері пісіріледі. Наубайханада ұннан қамыр илеп, қамырдан нанның формасын жасап, пешке салып пісіреді. Наубайханадан дүкендерге жіберіледі. Дүкеннен адамдар сатып алып, дастарханға қояды.(Суреттерін көрсету)

Сонда нан дастарханымызға оңай жолмен келе ме екен?

-Жоқ,әрине көптеген адамдардың маңдай терлерінің арқасында келеді.

-Балалар нанның  келу жолында қандай мамандық иелері еңбек етеді?

-Диқаншы,тракторшы,комбайншы,жүргізуші, диірменші,наубайшы,сатушы Бұл жерде диқан.



егістік, элеватор сөздеріне сөздік



жұмысы жүргізіледі.



3. Сергіту сәтін өткізу.



Тербеледі ағаштар

Алдымнан жел еседі

Кіп-кішкентай ағаштар

Үп-үлкен боп өседі



Жел соғады гу-гу

Жаңбыр жауады тырс-тырс

Жаңбыр басылады

Күн ашылады

Би қимылдарын



орындайды.





4. Нан туралы мақалдардың



мағынасын түсіндіру.



Нан - тамақтың атасы.

Мақалдардың



мағынасын қалай


Ынтымақ - көптің батасы.

Кім тағы мақал біледі?

Мақалдар айтқызу

1. Қырман басы – береке
Көп жүрген жер – мереке.


2.Егін ексең – тыңға.
Шықтым дей бер шыңға.


3. Қоныс көркі – там.
Дастархан көркі – нан.


4. Нан – тамақтың атасы.
Ынтымақ – көптің батасы.


5.Тістем наның қадірін

Тарыққанда білерсің.



Көрініс:
Балалар далада ойнап жүр. Қолында наны бар үйден Берік шықты. Ол нанын жеп тауыспай, лақтыра сап балалармен ойнауға жүгірді.
Оны көріп қалған Гүлнұр:



-Берік, нанды лақтыруға болмайды, - деді
-Біздің үйде нан көп, қаласам басқасын жеймін,-деді.Берік.
-Сен олай деме, сен өзің нанның дастарханға қалай келетінін білесің бе?
«Нан дастарханға қалай келеді?»

1.Желкілдеген желменен,
Жерді егін тербеген.
Өсіреді дихандар
Тамшылаған терменен.
2.Кең жазира теп-тегіс,
Тербеледі нұрланып.
Толқындаған көк теңіз
Егін жатыр ырғалып.
3.Көзді тартып қиырдан,
Көңіліңді ашады
Күн нұрына тойынған
Кере қарыс масағы.
4.Комбайыншы ағайым,
Орады егіс жайқалған.
Атанып жүр әрдайым
Еңбек ері майталман.
5.Дала біткен жайдары,
Құлпырыпты, түлепті.
Ақ бидайды айдарлы
Жапан түзге кім екті?
6.Дихан бабаң екті де,
Еңбектен еш қашпады.
Алдыңа кеп төкті де
Ақ нанды үйіп тастады.


Сюжетті сурет арқылы әр оқушыны жеке-жеке сөйлете отырып нанның, дастарханға тек қана еңбек арқылы келетінін түсіндіру.

Гүлнұр:

Нан болмаса бағыңның кетері бар,
Нанмен ғана өмірдің өтері бар.
Жолда жатса егер де бір үзін нан
Арланбай-ақ сен оны көтеріп ал.
Берік кешірім сұрап былай деді:
Елді ырысқа бөлеген,
Ән-өмірің, ән-өлең.
Ержеткен соң жер жыртып
Егін салып, дән егем.

Түсінгендерін


5. Дәптермен жұмыс:

• Сурет бойынша нанның дастарқанға келу жолын әңгімелеу.

• Тыйым сөздерді оқып, оларды тәрбиелік мағынасын түсіндіру.

• Жұмбақтың шешуін тапқызу.

Шешуі: бидай.

Жұмбақтың шешуі - бидайдың суретін салғызу.

Нанның

дастарқанға келу жолын цифрмен белгілейді, бидайдың суретін салады.

Қорытындылау. Өзін-өзі бағалау

Сабақта алған білімдерін төмендегі сұрақтардың көмегімен пысықтау:

1. Нан дастарқанға қалай келеді?

2. Нанды не үшін қастерлеу керек?

3. Нан туралы қандай мақалдар білесіңдер?

Нан туралы өлең,

мақал-мәтел

айтады.

Күтілетін нәтиже: диқан еңбегін бағалау.

Білуі тиіс: нанның дастарқанға келуі жолын білу.

Түсінігі: диқандардың еңбегін түсініп, құрметтей білу.

Көрсете білуі: суретке қарап әңгіме құра білу.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Прочее

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Басты байлы? - нан

Автор: Дюсенова Динара Агыбаевна

Дата: 20.01.2016

Номер свидетельства: 279639
