kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Этикет и правила питания

Нажмите, чтобы узнать подробности

Обогашение и реклама сайта с большим количеством учебных материалов

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Этикет и правила питания»

BUXORO VILOYATI  VOBKENT TUMAN 3-umumiy o`rta ta`lim maktabi  boshlang’ich sinf o’qituvchisi  Bahronova Sarvinozning Odobnoma fanidan taqdimoti

BUXORO VILOYATI

VOBKENT TUMAN

3-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi

Bahronova Sarvinozning

Odobnoma fanidan

taqdimoti

MAVZU: OVQATLANISH ODOBI VA QOIDALARI

MAVZU: OVQATLANISH ODOBI VA QOIDALARI

DARSNING SHIORI Odobli bola –elga manzur!

DARSNING SHIORI

Odobli bola –elga manzur!

Ta’limiy :o'quvchilarga dasturxon atrofida o’tirish, ovqatlanish odobi va qoidalari haqida tushunchalar berish Ta’limiy :o'quvchilarga dasturxon atrofida o’tirish, ovqatlanish odobi va qoidalari haqida tushunchalar berish Tarbiyaviy: o'quvchilarda ajdodlar merosiga muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash. Tarbiyaviy: o'quvchilarda ajdodlar merosiga muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash. Rivojlantiruvchi: o'quvchilarni ijodiy flkrlashga, o'rganganlaridan xulosa chiqara olishga o'rgatish. Rivojlantiruvchi: o'quvchilarni ijodiy flkrlashga, o'rganganlaridan xulosa chiqara olishga o'rgatish.
  • Ta’limiy :o'quvchilarga dasturxon atrofida o’tirish, ovqatlanish odobi va qoidalari haqida tushunchalar berish
  • Ta’limiy :o'quvchilarga dasturxon atrofida o’tirish, ovqatlanish odobi va qoidalari haqida tushunchalar berish
  • Tarbiyaviy: o'quvchilarda ajdodlar merosiga muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash.
  • Tarbiyaviy: o'quvchilarda ajdodlar merosiga muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash.
  • Rivojlantiruvchi: o'quvchilarni ijodiy flkrlashga, o'rganganlaridan xulosa chiqara olishga o'rgatish.
  • Rivojlantiruvchi: o'quvchilarni ijodiy flkrlashga, o'rganganlaridan xulosa chiqara olishga o'rgatish.

DARSNING MAQSADLARI

Tayanch kompetensiyalar   Kommunikativ kompetensiya: o‘zaro muloqotda muomala madaniyatiga amal qilish. Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: ta’lim jarayonida faol ishtirok etish; Milliy va umummadaniy kompetensiya: o‘zgalarga nisbatan mehr-muruvvat, saxiylik, milliy hususiyatlari, an’ana va marosimlarini hurmat qilish; Fanga oid kompetensiyalar:  Ma’naviy axloqiy madaniyatlilik; to‘g‘ri ovqatlanish qoidalarini biladi va unga rioya qila oladi; o‘z sog‘ligini asrashga harakat qiladi; Mafkuraviy immunitetga ega bo‘lish kompetensiyasi; yaxshi va yomon odatlar va ishlarni ajrata oladi.

Tayanch kompetensiyalar

 

Kommunikativ kompetensiya: o‘zaro muloqotda muomala madaniyatiga amal qilish. Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: ta’lim jarayonida faol ishtirok etish; Milliy va umummadaniy kompetensiya: o‘zgalarga nisbatan mehr-muruvvat, saxiylik, milliy hususiyatlari, an’ana va marosimlarini hurmat qilish;

Fanga oid kompetensiyalar: Ma’naviy axloqiy madaniyatlilik; to‘g‘ri ovqatlanish qoidalarini biladi va unga rioya qila oladi; o‘z sog‘ligini asrashga harakat qiladi;

Mafkuraviy immunitetga ega bo‘lish kompetensiyasi; yaxshi va yomon odatlar va ishlarni ajrata oladi.

Darsning texnalogik xaritasi 1. Tashkiliy qism: 5 daqiqa 2. O`tilgan mavzuni takrorlash: 7 daqiqa 3. Yangi mavzu bayoni: 21 daqiqa 4. Darsni mustahkamlash: 9 daqiqa 5. Baholash: 2 daqiqa 6. Uyga Vazifa: 1 daqiqa

Darsning texnalogik xaritasi

1. Tashkiliy qism: 5 daqiqa

2. O`tilgan mavzuni takrorlash: 7 daqiqa

3. Yangi mavzu bayoni: 21 daqiqa

4. Darsni mustahkamlash: 9 daqiqa

5. Baholash: 2 daqiqa

6. Uyga Vazifa: 1 daqiqa

Dars turi: yangi bilim va ko’nikmalarni shakllantiruvchi Darsning metodi: savol-javob,tushuntirish,’’To’g’risini top’’o’yini Darsning jihozi: darslik,rangli ko’rgazmalar,harakatli ko’rgazmalar,tarqatma testlar,plakatlar.

Dars turi: yangi bilim va ko’nikmalarni shakllantiruvchi

Darsning metodi: savol-javob,tushuntirish,’’To’g’risini top’’o’yini

Darsning jihozi: darslik,rangli ko’rgazmalar,harakatli ko’rgazmalar,tarqatma testlar,plakatlar.

1-guruh: “Mardlik”  2-guruh: “Yaxshilik”  3-guruh: “Halollik” 4-guruh: “Ezgulik”

1-guruh: “Mardlik”

2-guruh: “Yaxshilik”

3-guruh: “Halollik”

4-guruh: “Ezgulik”

  FIKRNI TO’LIQ BAYON QILISH OLTIN QOIDALAR VAQT DAN UNUMLI FOYDALANISH O’ZGALAR FIKRINI TINGLASH INTIZOMLI VA FAOL BO’LISH YANGILIKLAR SARI INTILISH

 

FIKRNI TO’LIQ BAYON QILISH

OLTIN QOIDALAR

VAQT DAN UNUMLI FOYDALANISH

O’ZGALAR FIKRINI TINGLASH

INTIZOMLI VA FAOL BO’LISH

YANGILIKLAR SARI INTILISH

“ To’g’risini top” oyini

“ To’g’risini top” oyini

  • Kiyimini
  • Tirnoq’ini
  • Sochini
  • Orasta
  • Tuflisini
  • Changlarni
  • Qo’lini
  • Uylarni
  • artadi
  • yuvadi
  • supuradi
  • oladi
  • dazmollaydi
  • taraydi
  • kiyinadi
  • artadi
Qoshiqni to’g’ri ushlash qoidasi

Qoshiqni to’g’ri ushlash qoidasi

Quyidagi rasmlarning qaysi birida ovqatlanish odobiga rioya qilinmagan?
  • Quyidagi rasmlarning qaysi birida ovqatlanish odobiga rioya qilinmagan?
BUVIJONIM O’GITLARI

BUVIJONIM O’GITLARI

  • Kechki taom payti edi. Husan taomni juda shoshilib yedi. Buvijonim unga tanbeh berdilar.
  • -- Ovqatlanishning o’z odobi va qoidalari bor. Men uchtasini aytib beraman: birinchisi – odobli bola ovqatlanishdan oldin va keyin qo’llarini yuvadi. Ikkinchisi -- o’zidan kattalardan oldin taomga qo’l uzatmaydi. Uchinchisi – mazali taom uchun raxmat aytadi.
  • Qolganlarini sen o’zing aytib ber-chi?!
Dam olish daqiqasi   Qushlar uchib kelishdi  Ko’lmakchaga qo’nishdi  Uyon-buyon qarashib,  Yana uchib ketishdi

Dam olish daqiqasi Qushlar uchib kelishdi Ko’lmakchaga qo’nishdi Uyon-buyon qarashib, Yana uchib ketishdi

Ovqatlanish qoidalari Ovqat vaqtida O’rningizdan Taomni o’ng qo’l  bilan iste’mol gapirmang turib qiling ovqatlanmang  Dasturxonga duo Ovqatni bo’lmasdan chapirlatmasdan yeng o’rningizdan  turmang

Ovqatlanish qoidalari

Ovqat vaqtida

O’rningizdan

Taomni o’ng qo’l

bilan iste’mol

gapirmang

turib

qiling

ovqatlanmang

Dasturxonga duo

Ovqatni

bo’lmasdan

chapirlatmasdan

yeng

o’rningizdan

turmang

Dasturxon atrofida aytiladigan sehrli so’zlar   Iltimos, tatib ko’ring… Yoqimli ishtaha! Raxmat, ovqat juda mazali bo’libdi!

Dasturxon atrofida aytiladigan sehrli so’zlar

Iltimos, tatib ko’ring…

Yoqimli ishtaha!

Raxmat, ovqat juda mazali bo’libdi!

Foydali taomlar Zararli taomlar Cocacola  Olma

Foydali taomlar

Zararli taomlar

Cocacola

Olma

Mustahkamlash  Ovqatlanishning qanday qoidalarini bilasiz? Husanga buvisi qanday tanbeh berdi? Savollar Dasturxon atrofida o’tirishning qoidalarini ayting?

Mustahkamlash

Ovqatlanishning qanday qoidalarini bilasiz?

Husanga buvisi qanday tanbeh berdi?

Savollar

Dasturxon atrofida o’tirishning qoidalarini ayting?

Yakuniy qism Uyga vazifa : Mavzuni o’qib, o’rganib kelish. O’quvchilarning to’plagan ballari jamlanib, g’olib guruh aniqlanadi. O’quvchilar rag’batlantiriladi. Dars maqsadiga erishganligi haqida xulosalanadi.

Yakuniy qism

  • Uyga vazifa :
  • Mavzuni o’qib, o’rganib kelish.

O’quvchilarning

to’plagan ballari jamlanib,

g’olib guruh aniqlanadi.

O’quvchilar rag’batlantiriladi.

Dars maqsadiga erishganligi

haqida xulosalanadi.

Etiboringiz uchun raxmat

Etiboringiz uchun raxmat


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Этикет и правила питания

Автор: Бахранова Сарвиноз Давронкизи

Дата: 06.02.2020

Номер свидетельства: 538681
