1. Денсаулықтың адам өмір сүруі үшін аса қажеттілігін, оны сақтай білудің
адам өміріндегі маңызы, микробтардың ағза қауіптілігін, кір қолдың қандай ауруларға ұшыратынын, жұқпалы аурулардан сақтану жолдарын түсіндіру.
2. Оқушыларды білімділікке, салауаттылыққа өмір сүруге баулу. Оқушылардың өз ойларын айта білуі, өздері ой - түйін жасай білу дағдыларын дамыту.
3. Денесін шыңдауда шымыр да шапсаң ұқыпты да жинақы, ортаны таза ұстап аялауға, өз денсаулығын күте білуге, еңбекқорлыққа тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, суреттер, нақыл сөздер, мақал - мәтелдер,
тыйым сөздер.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Тазалық-денсаулық кепілі"»
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
«Опытное поле орта мектебі»
Ашық тәбие сағатының тақырыбы:
«Тазалық – денсаулық кепілі»
Өткізген: Батырқанова Альбина Жомартқызы
2019-2020 оқу жылы
Тәрбие сағаты тақырыбы: Тазалық – денсаулық кепілі
Мақсаты:
1. Денсаулықтың адам өмір сүруі үшін аса қажеттілігін, оны сақтай білудің
адам өміріндегі маңызы, микробтардың ағза қауіптілігін, кір қолдың қандай ауруларға ұшыратынын, жұқпалы аурулардан сақтану жолдарын түсіндіру.
2. Оқушыларды білімділікке, салауаттылыққа өмір сүруге баулу. Оқушылардың өз ойларын айта білуі, өздері ой - түйін жасай білу дағдыларын дамыту.
3. Денесін шыңдауда шымыр да шапсаң ұқыпты да жинақы, ортаны таза ұстап аялауға, өз денсаулығын күте білуге, еңбекқорлыққа тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, суреттер, нақыл сөздер, мақал - мәтелдер,
тыйым сөздер.
Сабақтың барысы:
Адам денсаулығы – қоғам байлығы. Әрбір адам өз денсаулығының мықты болу жолдарын қарастыру керек. Дені сау адамның көңіл - күйі көтеріңкі болып, еңбекке әрқашан құлшына кіріседі. Халқымыз «Дені саудың – жаны сау» деп орынды айтқан. Отанымыздың келешегі, көркеюі, балалар, сендердің
қолдарыңда. Қызыл гүлдің ішінен бір ақ гүл көрсең көзің соған түседі. Біздің де өмірімізді жарық қылатын, жан — жағымызға тамаша сәулесін шашатын,
өмірдегі басты байлық не деп ойласыңдар? Оқушылар: Денсаулық
Денсаулықтың досы – тазалық. Ол үшін біз жеке бас гигиенамызды таза ұстауымыз керек. - Балалар, бүгін біздің сабағымызға ерекше бір қонақ қатысқалы отыр.
Ол тазалықты өте жақсы көреді, және тазалық заттары оның достары. Оны кім
деп ойлайсыңдар?
Ұйымдастыру:
Ширату: (Шеңбер болып ортада тұру)
(Өткізілетін тақырыптың мақсатын өздері табуына жол ашады. Қадыр Мырза Әлидің «Не үшін керек?» өлеңін бірге орындай отырып, бастапқы білім негізіне сүйеніп, оқушылар өздерінің дене мүшелерін атайды.)
Не үшін?
Екі көзің не үшін керек? — Жақсыларды көру үшін! — Екі қолың не үшін керек? — Елге көмек беру үшін! — Құлақ деген не үшін керек? — Ақыл-кеңес тыңдау үшін! — Жүрек деген не үшін керек? — Жауларымнан қыңбау үшін! — Тіл мен жағың не үшін керек? — Ақиқатты айту үшін! — Ал аяғың?.. — Шетте жүрсем, Туған жерге қайту үшін!
Ал енді бүгін сабағымыздан, осы барлық дене мүшемізді қалай күту керек? Қалай сақтау керек екенін? Денсаулығымыз мықты болу үшін? Сол туралы сабағымыздан айтамыз.
Ал ендеше орындарымызға отырамыз.
Сұрақ - жауап әдісі. • Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар, адамның дені сау болу үшін қандай
шарттар орындау қажет? • Денесін, беті - қолын, киімін әрдайым таза ұстау керек. • Жаттығу жасап, спортпен айналысу керек. • Дәрумені мол тағамдарды, жемістермен көкөністерді жеу керек. Ендеше балалар, бүгінгі тақырыбымыз «Тазалық – денсаулық кепілі» жайында
не білеміз?
Бүгінгі көңіл күйіміз қандай? (Күннің суретін көрсету)
(Ал , оқушылардың тазалық сақтауға қажетті заттарды айтып, тану мақсатына жету үшін, «Сиқырлы киіз» әдісін қолдандым, ол әдістің белсенді әдіске жатқызып отырғанымның себебі сол, бірінші оқушылар сылдырлаған заттардың дауысын ести отырып, ойланады, жан-жақты болжам жасайды. Сонымен қатар, сиқырлы киіз үйдің ішіндегі заттарды ұстап, тарақтың тарамдалған тістерін, сабын құтысының қаттылығын, орамалдың жұмсақтығын, тіс щеткасының тарамдалған тістерін, талшықтарын ұстай отырып, сипап сезіп, оның не нәрсе екенін анықтайды.)
«Сиқырлы киіз үй»
Ал, балалар, бері қараңыздаршы, мынау «Сиқырлы киіз үй». Шайқайды. Не естіледі? Балалардың не естіленін? Айтады?
Сендер білесіңдер ме? - Жоқ.
Мен де білмеймін.
Ал, қазір кім тауып алады екен? Ол үшін, ортаға келген оқушы оны көрмей тұрып, қолымен сипап сезеді. Ол қандай? сырт сипаты қандай?, ұстағанда қатты ма? Жұмсақ па? Ұзын ба? Соны басқа оқушыларға айтып тұру керек. Содан кейін барып тауып аламыз. Ал егер, кімде-кім дәл тауып алса, олар біздер қуанып, «От шашу» шапалақтап бағалаймыз.
Ал қолыңды сала ғой, біреуін ұстап, айта ғой.
Орамал, Бөтелкедегі Су, Тіс щеткасы, Сұйық сабын. – таза болу үшін керек.
Ай Мектеп – видеоролигі. – Денсаулық. (6 минут. 08 секунд)
Қолымыз тап-таза. Аппақ алақанымыздың дауыстары қалай естіледі? Шапалақтаймыз. Керемет.
1 – оқушы САЯ: Бетті, қолды сабындап, Жиі жуу пайдалы - ақ. 2 - оқушы К. ДИЛЯРА: Нан ұстасаң, қол жумай, Нанға жұғып, ішке еніп, 3 – оқушы АЙЫМ: Микроб жақсы көреді, Кәмпит - сәмпит шайнасаң.
Хормен:
Тұра алмай дамылдап, Микробтар тайғанап. Микробтар көңілі жай, Отырады түстеніп. Жылдам өсіп - өнеді, Ауызыңды шаймасаң
Жұппен жұмыс: «Дені саудың – жаны сау.»
Үй тапсырмасы.: «Сен суретшісің»
Кері байланыс.
-Балалар, қазір қай мезгіл? Күз. Қолдарыңдағы жапырақтарға алып
Есте сақтадым
Түсіндім
Ойландым
жазып, тақтаға ағашымызды сәндеу.
Ө з і н д і к т а л д а у
Тақырыбы: «Тазалық – денсаулық кепілі»
Ұйымдастыру кезеңінде Оқушылар қорапта тұрған әртүрлі түстегі жүрекшелерді аладытда, шаттық шеңберге тұрып, бір-бірлеріне жылу сезімдерін таратамыз.
Оқушылар орнындарынан тұрып амандасады.
Сиқырлы киіз үй.
(Ал , оқушылардың тазалық сақтауға қажетті заттарды айтып, тану мақсатына жету үшін, «Сиқырлы киіз» әдісін қолдандым, ол әдістің белсенді әдіске жатқызып отырғанымның себебі сол, бірінші оқушылар сылдырлаған заттардың дауысын ести отырып, ойланады, жан-жақты болжам жасайды. Сонымен қатар, сиқырлы киіз үйдің ішіндегі заттарды ұстап, тарақтың тарамдалған тістерін, сабын құтысының қаттылығын, орамалдың жұмсақтығын, тіс щеткасының тарамдалған тістерін, талшықтарын ұстай отырып, сипап сезіп, оның не нәрсе екенін анықтайды.)
Ай Мектеп – видеоролигі. – Денсаулық. (6 минут. 08 секунд)
Иммунитет – дегеніміз не? (вирустарға қарсы тұратын аурудан сақтайтын қасиет бар)
Иммунитет күшейту үшін? (Дұрыс тамақтану керек. Жаттығулар. Екпелер. Тазалық.)
Топтық жұмыс: Саралау (Қима-қағаз – жапырақ, Су бояу – гүл, Ермексаз-алма)
1-топ: Ермексазбен жұмыс. (Доптың дөңгелек қылып жасау)
2- топ: Су бояу. (Суреттегі доптың бейнесін бояйды.)
3-топ: Қима-қағаз. (Доптың бейнесін, жапсыру)
-Балалар, футбол ойынында қандай құрал керек?
-Әрине, доп.
Сергіту сәтін өткізу. Бейнероликтен барлығы қайталап айтып жасап шықты.
Топтық жұмыс атқару. «Тәртіпті болу қиынба?»
Берілген суретті дұрысын жасылмен, қатесін қызылмен бояу керек болған. Барлық топ жұмыла кірісті. Екі топтан қателіктер кетіп жатты. Өздері интертақтаға қарап, қателіктерін жөндеді. Барлығы қызыға жұмыс атқарды.
Әдеп әліппесіне байланысты 4 бала өлең жолдарын оқу.
Кері байланыс жасау. Сабақтың басында алған жүрекшелерімізді Үлкен ақ жүрекке апарып жапсыру.
Қорытындылау. Сынып сағатына қойылған мақсатыма жеттім, жоспарланған барлық тапсырмаларымды орындадым.