К?некей енді біз тынысымызды ке?ейтіп алайы?, Г?лнара.
- Тере? дем алып тынысымызды ке?ейтіп аламыз.
Жел гуледі,у- у-у ??йын келіп биледі,зу-зу ?атты ?атты дел т?рды,уф -уф
Шыдай алмай жапыра?, аx- ах
Билеп кетті ?алтырап, пах -пах
II Негізгі б?лім.
«Тазалы? денсаулы? кепілі» - туралы т?сінігін арттыру ?шін та?ырып?а то?талу.
- Тазалы? заттарын сурет ар?ылы бала?а т?сіндіру.
- Жеке бас тазалы?ы туралы айту. О?ан к?нделікті ?рекеттер, к?н т?ртібін белгілеп сол бойынша ж?мыс жасаса?, біз таза да ?лгілі бала боламыз.
- Енді біз орнымыздан т?райы?, жатты?у жасайы?. Тазалы? заттарын к?рнекілік суреттер ар?ылы к?рсете отырып таныстыру ж?не сол затты? не ?шін ?ажет екені жайлы ??гімелеу.
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: «Тазалы? – денсаулы? кепілі»»
Сабақтың тақырыбы:« Үй жануарлары» Сабақтың мақсаты : Баланы үй жануарларымен таныстыру. Білімін бекіту. Білімділік: Үй жануарларының түрлерімен таныстыру. Үй жануарларының өзіне тән қасиеттері туралы әңгімелесу. Тәрбиелік :Үй жануарларының қалай дыбыстайтынын ажырата білу. Үй жануарларына қамқор болуға, оларды күте білуге, аялауға тәрбиелеу. Дамытушылық: Баланың танымдылық қабілетін дамыту. Ой өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту. Сабақтың көрнекілігі: Үй жануарларының суреттері, плакат. Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Ұйымдастыру кезеңі: Анасымен, баламен амандасу. Баланың денсаулығын және көңіл күйін сұрау.Әлеуметтік қызметкердің тазалығы ( қолын жуу), баланың қолын жуу, орамалмен сүрту.
Сабаққа қажетті құралдарды дайындау.
« Амандасу» адамгершіліктің, әдептіліктің баспалдағы.Сондықтан да, алдымен қонақтармен амандасып алайық
Білер қазақ баласы,
Салем сөздің анасы
Көп танысты көреміз,
Алдымыздан кезіккен,
Бәріне де ізетпен,
Иіліп сәлем береміз. Сабақтың барысы: Бүгінгі сабағымыз төрт түлік мал яғни, үй жануарлары туралы болмақ. Сендер мені мұқият тыңдап отырыңдар. Үйде бағылып, еті, сүті, жүні, терісі, күші арқылы адамға пайда келтіретін жануарларды төрт түлік мал деп атаймыз. Біздің еліміздің жері мал өсіруге өте қолайлы. Жерімізді малсыз елестету мүмкін емес. Сиыр, жылқы, түйе, қой, ешкі жануарларының төлдері болады. - Мынау қандай жануар? - Түйе. - Олай болса түйе, бота туралы тақпақтар білемізбе? - Ал мынау қандай жануар? - Ат, жылқы, құлыншақ. - Өте жақсы жылқы туралы тақпақ айтам сендер менен кейін қайталаңдар. - Мынау қандай жануар? - Сиыр, бұзау. - Жақсы енді сиыр туралы тақпақты менен кейін қайтала. - Мынау қандай үй жануары? - Қой, қозы. Ешкі, лақ. - Дұрыс балалар, сендер қошақан тарулы өлең білесіңдер ме? - «Қошақан» әнін орындайды. - Ал енді мынау ненің суреті? - Ит. Мысық. - Дұрыс ит пен мысық та үй жануарларына жатады. - Енді үй құстарымен танысамыз. - Суреттерін көрсетіп, аттарын ататам. Сұрақ-жауап алам. - Балалар енді санамақ санайық. - Сергіту сәті орындалады. - Дидактикалық ойын «Жануарлар қалай дыбыстайды?» Бұл жануарлардың өздеріне тән дыбыстары болады. - Балалар, сиырдың төлін қалай атаймыз? - Бұзау. - Сиыр қалай дыбыстайды? - Мө – мө. - Оларды қалай шақырамыз? - Ауқау – ауқау. - Сиырдан біздер не аламыз? - Сүт, айран, май, қаймақ. Терісінен сөмке тігеміз, аяғымызға етік тігеміз. (Осылай әр жануарға жеке – жеке тоқталып,сипаттама береміз.)
Сергіту сәті: Аққу болып ұшамыз, Көлге келіп қонамыз Көлдің бетін құшамыз, Қайта самғап ұшамыз. 2. Аяқталмаған үй жануарының бір суретін бастырмалап бояу. (Ат суретін) Тыныс алу жаттығуы : Жіппен байланған көбелек суретін үрлету. 3. Үй жануарлары туралы домино ойынын ойнату. Сергіту сәті: Ал тұрайық, Алақанды ұрайық, Бір-отырып, бір-тұрып Бір тынығып алайық. 4. Үй жануарлары туралы пазл құрау. Қорытынды бөлім. Мадақтау. Қолын жуу. Қане Әмина орынымыздан тұрып, келген қонақтармен қоштасайық. Біз ақылды баламыз, Айтқан тілді аламыз, Бүгінгі келген қонаққа, Сау болыңыз деп айтамыз!