Мақсаты: 1.Оқушылардың сөйлем және оның түрлері туралы түсініктерін кеңейту. Сөйлемді тиісті дауыс ырғағымен айтып, жазуда соңына тыныс белгісін қоя білу дағдысын қалыптастыру. 2.Оқушылардың сөздік қорын, сөйлеу тілін, дүниетанымын дамыту. 3.Оқушыларды сауаттылыққа, мәдениетті сөйлеуге баулу, адамгершілікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер, кеспе қағаздар
Түрі: саяхат сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, іздену
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық сәт. Жүректен-жүрекке. Тілек айту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 2-жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап. Жатқа жаз.
Шекара, шекарашы, ел, қорғайды, күзет, олар, тұрады.
Шекарашылар күзетте тұрады. Олар еліміздің шекарасын қорғайды.
165-жаттығу. Жақшадағы сөздерді сөйлемнің мазмұнына қарай өзгертіп жаз.
Ажар кітапханаға барды. Кітапханада адам көп. Ол кітапханадан кітап алды.
«Шытырман» бағдарламасы. Адасқан сөздер ойынын ойнату.
166-жаттығу. Берілген сөздерден сөйлем құрап жаз.
Бірнеше бала сырғанақ теуіп жүр. Ақан шанамен сырғанады. Ол абайсызда шанадан айырылып қалды. Шана төмен қарай сырғанай жөнелді.
ҮІ . «Алақай, балақай», бағдарламасы.
Сергіту сәті.
167-жаттығу. «Өз үйшігіне кіргіз» ойыны.
Берілген сөйлемдерді айтылу мақсатына қарай өз үйшігіне орналастырып жаз.
Мына сурет қандай әдемі салынған! Бұны қазақтың атақты суретшісі Әбілхан Қастеев салған. Қастеев атаңды білесің бе?
ҮІІ. Қорытынды: Сөйлемдердің айтылу мақсатының әр түрлі екенін дәлелде. Бүгін біз не білдік? Сөйлем неден құралады? Сөйлем соңына қандай тыныс белгілер қойылады?