Сабақтың тақырыбы: Қобыланды батыр (жырдан үзінді)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қобыланды батырдың ерлігімен атының жігер күшін, жазушы суреттегендей түр келбетін көре білуге, сомдап қағаз бетіне түсіре білу шеберліктерінің оянуына жол ашу.
Дамытушылық: Өлеңнің идеялық мәнін түсіне білуге, өзіндік талдау, жинақтау жасап, ойлай білуге дағдыландыру. Жеке, топтың жұмыста шапшандықы, тапқырлық танытуға, ойын әдеби тілмен өрнектей білуге төселдіру.
Тәрбиелік: Батырдың өмірлік ұстанған принциптерімен биік мұраттары – болшақтың қамы екеніне тоқтала келіп елімен отан алдындағы борышын сезінуге, елін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Қобыланды батыр мен атының cypeттері. Қобыланды батыр жырынан үзінді.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
I. Қызығушылықты ояту.
- Қазақ батырларынвн кімдерді танисыңдар, кімдердің атын айта алар едіңдер?
- Олардың Қазақстан тарихына қосқан қандай үлестері бар? Сонымен 6ipre орайластыру (ассоциация) арқылы кластер жасаймыз. Сабак барысында әрі қарай толықтырып отырамыз.
П. Мағынаны тану.
Бүгінгі тақырыппен таныстыру.
Окулықпен жұмыс. «Tүpтiп алу» стратегиясы.
Мұғалімнің өлеңді мәнерлеп оқуы, Мәнерлеп оқу, тыныс белгілерін қойып шығу.
Оқушылардың мәнерлеп оқуы.
Өлеңді үш бөлікке бөліп алу.
а) Бірінші шумақты бәсең дауыспен оқимыз.
ә) Екінші шұмақты тайбұрылдың шапқан желісін бейнелейтіндей дауыс ырғағын келтіре оқу.
б) Үшінші шұмақты Тайбурылдың жеңісін, мықтылығын бейнелейтіндей жеңіс сарынында оқу.
Өлең мазмұнымен жұмыс.
Жырдағы Қобыландының батырлығын айқындай түсетін сөз тіркестерін дәптерге теріп жазу.
Осы өлең ішінде қандай қару –жарақ
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Қобыланды батыр (жырдан үзінді)»
Сабақ жоспары
Оқу ісінің меңгерушісі:_______
Әдебиеттік оқу. 4 «Д»сынып. Мерзімі:5.09.13ж
Сабақтың тақырыбы: Қобыланды батыр (жырдан үзінді)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қобыланды батырдың ерлігімен атының жігер күшін, жазушы суреттегендей түр келбетін көре білуге, сомдап қағаз бетіне түсіре білу шеберліктерінің оянуына жол ашу.
Дамытушылық: Өлеңнің идеялық мәнін түсіне білуге, өзіндік талдау, жинақтау жасап, ойлай білуге дағдыландыру. Жеке, топтың жұмыста шапшандықы, тапқырлық танытуға, ойын әдеби тілмен өрнектей білуге төселдіру.
Тәрбиелік: Батырдың өмірлік ұстанған принциптерімен биік мұраттары – болшақтың қамы екеніне тоқтала келіп елімен отан алдындағы борышын сезінуге, елін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Қобыланды батыр мен атының cypeттері. Қобыланды батыр жырынан үзінді.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
I. Қызығушылықты ояту.
- Қазақ батырларынвнкімдерді танисыңдар, кімдердің атын айта алар едіңдер?
- Олардың Қазақстан тарихына қосқан қандай үлестері бар? Сонымен 6ipre орайластыру (ассоциация) арқылы кластер жасаймыз. Сабак барысында әрі қарай толықтырып отырамыз.
П. Мағынаны тану.
Бүгінгі тақырыппен таныстыру.
Окулықпен жұмыс. «Tүpтiп алу» стратегиясы.
Мұғалімнің өлеңді мәнерлеп оқуы, Мәнерлеп оқу, тыныс белгілерін қойып шығу.
Оқушылардың мәнерлеп оқуы.
Өлеңді үш бөлікке бөліп алу.
а) Бірінші шумақты бәсең дауыспен оқимыз.
ә) Екінші шұмақты тайбұрылдың шапқан желісін бейнелейтіндей дауыс ырғағын келтіре оқу.
б) Үшінші шұмақты Тайбурылдың жеңісін, мықтылығын бейнелейтіндей жеңіс сарынында оқу.
Өлең мазмұнымен жұмыс.
Жырдағы Қобыландының батырлығын айқындай түсетін сөз тіркестерін дәптерге теріп жазу.
Осы өлең ішінде қандай қару –жарақ түрлері аталады?
Сол кезеңде тағы қандай қару түрлерін пайдалану мүмкін деп ойлайсыңдар?
Қылыш – найза, - семсер – шоқпар
Осы аталған қару-жарақ түрлері бойынша төрт топқа бөлініп отыру.
Топтық жұмыс – «Кубизм» стратегиясы.
1-топ Өлеңнен Тайбурылдың шабысын суреттейтін жерін табу.
2- топ Өлеңнен атанып кеткен қолдың соңынан аттанғалы тұрған Қобыландының жиналған сәтін суреттейтін жерін табу.
3-топ. Теңеулерді табу.
4-топ Жыр жолдарынан ертегіге ұқсас шумақтарын тауып оқу.
Топтардың жұмыстарын тыңдау.
ІІІ. Ой толғау.
Сендер осы жырды оқи, талдай отырып Қобыландының партретінің түр тұлғасын және Тайбуралыдың шабысын көз алдарыңа елестете алар ма едіңдер?
Осы үзіндіге қандай музыкалық шығарма сай келеді деп ойлайсыңдар?
Ендеше, осы музыканы тыңдау арқылы жырды іштей оқи отыра осы сәтті көз алдымызға елестетіп көрелік.
Қандай ісер алдыңдар, өзгеріс бар ма?
«Қобыланды батыр» жырынан үзінді тыңдау.
Батырлық, ерлік туралы мақал-мәтелдер айтып, мағынасын ашу.
Батыр бір өледі
Қорқақ мың өледі»
Батырды намыс, қоянды қамыс өлтірер
Ер сасқанда белгіле
Ат шапқанда белгілі»
Ер айтпас,
Айтса қайтпас
Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс
Сабақты қорытындылау мақсатында топтардың жыр бойынша 3-4 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын құрып бір-біріне ұсынуын өткізу.