Қысқа мерзімді жоспар Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4-бөлім: «Бізді қоршаған әлем» Күні: 05.12.2019 ж | Мектеп: Е.С.Бозғұлов атындағы № 249 мектеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Шарапатова Райхан Сынып: 1 Б Қатысқандар саны: 27 Қатыспағандар саны:- |
Сабақтың тақырыбы | Мен және табиғат. И дыбысы мен әрпі 75-бет |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.2.1 Тыңдалған өлеңге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру 1.1.9.2 Дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну 1.1.6.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
Бағалау критерийлері | И дыбысының дауысты дыбыс екенін біледі. И дыбысының сөз басында, ортасында, аяғында келуіне мысалдар келтіре алады. Сөзді буындап, тұтас оқи алады |
Құндылықтарды дарыту | Құрмет және ынтымақтастық |
Пәнаралық байланыс | Музыка, дүниетану сабағы |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Ии дыбысының сөздегі орнын анықтайды және дыбыстық талдау жасай алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Инелік, тиек, сирек, киім, икем |
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер |
Талқылауға арналған сұрақтар: И дыбысы сөздің қай бөлігінде кездеспейді? |
Алдыңғы оқу | Үү дыбысы мен әрпін біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут | Топқа бөлу. Сынып 4 топқа бөлінеді. Сәлемдесу (Ұ) Қызығушылықты ояту 1. Кигізіп ап ұзын жіпті көзіне, Киім тігіп береді ол өзіңе. (Ине) Тікұшақтан аумайды, Маса, шыбын айлайды. (Инелік) Бағалау: мадақтау. | Суреттер топтамасы |
Сабақтың ортасы минут | Айтылым (Ұ) Оқулықпен жұмыс - Ине, инелік сөздері қандай дыбыстан басталып тұр? - И дыбысынан басталып тұр - И дыбысын айтып көрейік - И - и - и - Қалай айтылады? - Созылып айтылады. - Созылып айтса қандай дыбыс болады? - Дауысты дыбыс. - Дауысты дыбысты қандай текшемен белгілейміз? - Қызыл түсті текшемен. - И дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? - И дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі? Бағалау: мадақтау Тыңдалым И дыбысына байланысты мәлімет тыңдату. (Ұ) Суретпен жұмыс Оқулықта берілген суреттен нені көріп тұрмыз? - Инелік қонған гүлдердегі сөздерді оқиық. - Тиек, сирек, ши, қиық, киім, ти - Сөздердің мағынасын кім айта алады? Оқылым (Ұ,Ө) №1. Оқы ши иек ирек иық тиін ие ти тиек сирек қиық тиын шие Сөздерді буындап, тұтас оқу Әріп, дыбыс санын анықтау Мағынасын түсіндіру Әріптің өзгеруінен сөздің мағынасы да өзгеретінін ұғындыру Өлеңді оқу. Керек Ие керек итке, Ине керек жіпке, Икем керек іске, Иық керек күшке. Топтық жұмыс: 1-топ: Буындардан сөз құрастыр! 2-топ: Ребусты шеш, шыққан сөзді буынға бөл! 3-топ: Сөз құра! 4-топ: Сөздің алғашқы буынын тауып жаз! Жазылым Дәптермен жұмыс 3-бет Біз тәртіпті баламыз Қолға қалам аламыз Денемізді дұрыс ұстап Енді жазу жазамыз - И әрпін ауада жазып көрсету - И дыбысының бас, кіші әріптерін тақтаға жазып көрсету Берілген әріп элементтерін каллиграфиялық нормаға сай , таза, ұқыпты жазуға үйрету. Бағалау: мадақтау | оқулық Суреттер |
Сергіту сәті 2 минут | Сергіту | бейнеролик |
Аяқталуы 10 минут | Жұптық жұмыс: Сандардың ретімен әріптерді сәйкестендір! Жеке жұмыс Берілген сөздерге дыбыстық талдау жаса | Жұмыс дәптері Смайлик |
Сабақтың соңы 3 минут | Кері байланыс: «Блоб» ағашы арқылы жүргізу. | карточка |
Қосымша ақпарат |
Саралау –1.қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлаймын? 2.Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлаймын? 1.Түсіп қалған әріптерді тауып жаз. ...не, инелі..., ...тмұрын, машин....., и....с су 2.И дыбысы бар сөздерді көшіріп жаз, оларды буынға бөл! Ине, кітап, уық, тиін, ілгек, итмұрын, итошаған, иық, белбеу, изен, иық | Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлаймын? | Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
Ұжымдық жұмыс Топтық жұмыс Топтық жұмыс Жеке жұмыс Жеке жұмыс | мадақтау смайлик арқылы | 1. Дүниетану, көркем еңбек 2. АКТ арқылы |
Рефлексия |
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |