kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ Қазақ тілі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сөйлем мүшелері

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ Қазақ тілі»

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 21-сабақ

Бөлім:

Сәулет өнері

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөйлем мүшелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаты

71-100


Барлық оқушылар: өз бетінше мәтіннің тақырыбын және негізгі ойды анықтай алады.

Көптеген оқушылар: тыңдаған материал бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап бере алады.

Кейбір оқушылар: анықтамаға сай келетін мысалдар жаза алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру





Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Ізгі тілек» әдісімен өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

А) Сөйлем мүшелері, бастауыш, баяндауыш, тұрлаулы мүшелер, тұрлаусыз мүшелер туралы анықтамаларды еске түсірейік.

Ә) 23-жаттығу.

-Соңғы сөйлемде қандай сөз түсіп қалған?

-Ол сөйлемнің қандай мүшесі: бастауыш па, әлде баяндауыш па? Өз жауабыңды түсіндіріп айт.

-Осы сөйлемдерге тұрлаусыз мүше қосып жаздыңдар ма? Оқып беріңдер.

Топқа бөліну «Таңдау» әдісі арқылы қалалар суреттерін таңдап өтеді.

Жаңа тақырыпты ашу «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

-Қолымызда нелердің суреттері бар?

- Қала деген не?

-Қандай қала аттарын білесіңдер?

-Еліміздің бас қаласы қалай аталады?

-Қандай қалаларға барып көрдіңдер?

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда қалалар туралы оқып біліп, сөйлем мүшелерін анықтауға арналған тапсырмалар орындаймыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

  1. Жаттығу жасайды.



Үй тапсырмасын тексертеді.

Тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.

Топқа бірігеді.









Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.









қала суреттері




Жаңа білім

15 мин


















2 мин





Бекіту

15 мин





(Ұ, Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.

А) 24-жаттығу.

-Өлеңді түсініп оқы.

-Өлеңдегі сұраққа жауап бер.

-Өлең неліктен «Даңқты қалалар» деп аталған?

-Суреттегі көріністер не себепті әйгілі екенін дереккөздерден біліп ал.

25-жаттығу.

Қатесін түзеп жаз.

Сөйлемдерді сөйлем мүшесіне талда.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Тұрлаулы мүшелердің анықтамасын айт. Мысалдар келтір.


Сергіту сәтінде «Жұмбақ» ойынын ойнайды.

Бір оқушы шығып жұмбақ жасырады. Қалған оқушылар шешуін атайды.


(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

27-жаттығу.

Сөйлем мүшесіне талдау үлгілеріне назар аударыңдар.

28-жаттығу.

Сөйлем мүшелерінің талдау үлгісін басшылыққа алып, сөйлемдерді талда.

1. Ескерткіштер қорғауға алынған. 2. Сәулетшілерді

кездесуге шақырдық. 3. Астана сәулетті құрылысымен

ерекшеленеді. 4. Мен өскенде сәулетші болғым келеді.

Өлеңді, тапсырманы орындайды.

















Жұмбақ шешеді.




Тапсырманы орындайды.


Дескриптор:

- Өлеңді оқып, сұраққа жауап береді-1 балл.

- Өлең неліктен «Даңқты қалалар» деп аталғанын табады-1 балл.

- Қатесін түзеп жазады-1балл.

Сөйлемдерді сөйлем мүшесіне талдайды--3балл.












Дескриптор:

- Сөйлемдерді қатесіз әрі көркем жазады -1балл.

- Сөйлем мүшелеріне дұрыс талдайды-3балл.

Оқулық, дәптер






















оқулық, дәптер





Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің күнделігім» әдісі арқылы береді. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: 26-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.







Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар     

Қазақ тілі 22-сабақ


Бөлім

Сәулет өнері

Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөйлем мүшелерінің байланысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: өз бетінше мәтіннің тақырыбын және негізгі ойды анықтай алады.

Көптеген оқушылар: тыңдаған материал бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап бере алады.

Кейбір оқушылар: анықтамаға сай келетін мысалдар жаза алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Ізгі тілек» әдісімен өтеді.

Топқа бөліну «Таңдау» әдісі арқылы суреттер таңдап өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу «Күн шұғыласы» ойынымен өтеді:

А)Топтарға берілген тапсырмаларды орындаңдар.

1-топ: Сөйлем мүшелерінің байланысы туралы жазыңдар.

2-топ: Тұрлаулы мүшелер туралы жазыңдар.

3-топ: Тұрлаусыз мүшелер туралы жазыңдар.

Ә) 26-жаттығу.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда сөйлем мүшелерінің байланысын анықтауға берілген тапсырмалар орындаймыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

  1. Жаттығу жасайды.




Үй тапсырмасын тексертеді.

Өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.











Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.







Жаңа білім

15 мин























2 мин














Бекіту

15 мин





(Ұ, Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.

А) 29-жаттығу.

Мәтінді түсініп оқы.

-Мәтін не туралы? Оған ат қой.

- Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар.

-Астанадағы сәулетті ғимараттар туралы білетініңді айт және оларды дереккөздерден қарап толықтыр.

-Сызба арқылы сұрақ қойып, өзара байланысқан сөздер тобын тап.

Анықтамамен жұмыс.

Сөйлем мүшелері мағынасына қарай өзара байланысып айтылады. Олардың байланысы сұрақ қою арқылы анықталады.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

-Анықтамаға сай келетін мысалдар келтір.


Сергіту сәті: «Ұшақтар» ойыны.

Шарты: Оқушылар сынып бөлмесінде еркін тұрғызу. Мұғалім өзі ұшақ болып ұшып көрсетеді, «Саяхатқа немен ұшады? Әрине ұшақпен ұшады!» – деген кезде барлық бала ұшақ болып, мұғалімнің жасағанын қайталап, қолдарын жайып ұшқан кейіп танытады. «Ұшақтар қонады!» дегенде барлық бала өз орындарына келіп қона бастайды. Мұғалімнің бастауымен ойынды бірнеше рет қайталауға болады


(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

30-жаттығу.

Мәтінді көркем жаз.

Ж: соңғы сөйлем сәйкес келеді.

31-жаттығу.

Сызба бойынша тиісті сөйлем мүшелерін тауып жаз.

Мәтінді оқып, тапсырманы орындайды.






















Ойын ойнайды.













Тапсырма-ларды орындайды.


Дескриптор:

- Мәтіннен алған ақпаратпен бөліседі, пікірін білдіреді -1 балл.

- Сызба арқылы сұрақ қойып, өзара байланысқан сөздер тобын табады-1 балл.

- Мәтіндегі қарамен жазылған сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшесіне талдайды-2балл.

Екі бағандағы сөйлемдердің баяндауышын тауып, оларға сұрақ қояды, салыстырады-2балл.





















Дескриптор:

- Мәтінді қатесіз, көркем жазады-2балл.

Сызба бойынша тиісті сөйлем мүшелерін тауып жазады-2балл.

Оқулық, дәптер






































Оқулық, дәптер





Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді.

  • Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: 31-жаттығудағы сызбаға сай сөйлемдер құрастырып жазып келіңдер.

Сабақтан үйренгенін айтады.

Тапсырма жазады.

ҚБ балын қояды.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

     

Қазақ тілі 23-сабақ


Бөлім:

Сәулет өнері

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөйлем мүшелерінің байланысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: жіберілген қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзете алады.

Көптеген оқушылар: сөйлемдерді сызбамен сәйкестендіріп, түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: анықтамаға сай келетін мысалдар келтіре алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру





Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу, оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

А) Оқу тапсырмасын тексеру: 31-жаттығудағы сызбаға сай сөйлемдер құрастырып жазу.

Ә) Сұрақ-жауап:

- Сөйлем мүшелерінің байланысын қалай анықтаймыз?

-Мысал келтіріңдер.

-Ендеше бүгінгі сабақта сөйлем мүшелерінің байланысын анықтау мақсатында тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

«Санау» әдісімен төрт топқа бөлу.

  1. Жаттығу жасайды.






Үйге берілген тапсырманы қалай орындағанын түсіндіреді.

Әркім бір-бір мысал келтіреді.


Топқабірігеді.





Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.







Жаңа білім

15 мин


















2 мин


Бекіту

15 мин





(Ұ, Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.

32-жаттығу.

Тақырыбы бойынша өлең мазмұнын болжа. Сонан соң өлеңді оқы.

- Ал сен өз қалаңа қандай сәулетті ғимараттар салар едің?

33-жаттығу.

Көңіл қойып оқысаң, екі жолдан тұратын мақал шығады.

Сол мақалды тауып жаз.

Ақыл жастан шығады,

Асыл тастан шығады.

-Сөйлем мүшелерінің астын тиісті сызықтармен сыз.

-Сөйлем мүшелерінің байланысын сызып көрсет.


Сергіту сәтінде «Қаражорға» билейді.


(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

35-жаттығу.

Сөйлемдерді мағыналық байланысына қарай мәтін шығатындай етіп жаз. Мәтінге ат қой.

Балалар мұзайдынға келді. Жандос пен Гүлназ коньки теуіп жүр. Айжан мұнда бірінші рет келген еді. Ол әлі өздігінен коньки тебе алмайды. Оған достары көмектесті.

- Медеу мұзайдыны сәулет өнеріне жата ма? Ойыңмен бөліс.

Өлең мазмұнын болжайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Тапсырманы орындайды.













Билеп сергиді.


Тапсырманы орындайды.

Ойын ойнайды.

Дескриптор:

Өлең мазмұнын болжайды-1балл.

Сұрақтарға жауап береді-1балл.

Тапсырманы орындайды-1балл.

- Сөйлем мүшелерінің астын тиісті сызықтармен сызады-1балл.

-Сөйлем мүшелерінің байланысын сызып көрсетеді-1балл.



Дескриптор:

-Сөйлемдерден мағыналық байланысына қарай мәтін құрап жазады -2балл.

- Мәтінге ат қояды-1балл.

- Медеу мұзайдыны туралы ой бөліседі-2 балл.

Оқулық, дәптер




















Оқулық, дәптер





Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді.

Оқу тапсырмасы: 34-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.




























Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

     

Қазақ тілі 24-сабақ


Бөлім:

Сәулет өнері

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жалаң және жайылма сөйлем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету

3.4.2.8 мұғалімнің көмегімен жалаң және жайылма сөйлемдерді ажырату

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: жалаң және жайылма сөйлемдерді ажыратады, жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады.

Көптеген оқушылар: жай сөйлем түрлерін ажыратып, сызбаны толтыра алады.

Кейбір оқушылар: анықтамаға сай келетін мысалдар келтіре алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру


5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

«Санау» әдісімен топқа бөлу.

Өткен тақырыпқа шолу және оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

А) Оқу тапсырмасын тексеру: 34-жаттығу.

Ә) Сұрақ-жауап:

- Сөйлем мүшелерінің байланысын қалай анықтаймыз?

-Сөйлемде қандай мүшелер болады?

- Бастауыш деген не?

- Баяндауыш деген не?

-Тұрлаушы мүшелер деген не?

-Тұрлаусыз мүшелер деген не?

- Мысалдар келтіріңдер.

-Ендеше бүгінгі сабақта жай сөйлемнің түрлерін анықтауға тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

  1. Жаттығу жасайды.


Топқа бірігеді.


Үйге берілген тапсырманы қалай орындағанын түсіндіреді.

Бір-бір мысал келтіреді.




Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.



Жаңа білім

18 мин









































2 мин



Бекіту

15 мин





(Ұ, Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.

36-жаттығу.

Мәтінді түсініп оқы.

-Бейнелеу өнерінің тағы қандай жанрлық түрлерін білесің?

-Саған бейнелеу өнерінің қай жанры ұнайды?

-Мәтіндегі қарамен берілген сөйлемді көшіріп жаз. Сонан соң тұрлаусыз мүшені алып тастап жаз. Екі сөйлемді салыстыр.

Пейзаж маған өте ұнайды.

Пейзаж ұнайды.

Анықтамамен жұмыс:

Жай сөйлем жалаң, жайылма болып екіге бөлінеді. Бастауыш пен баяндауыштан құралған сөйлемді жалаң сөйлем дейді: Жазира биледі.

Тұрлаулы мүшелерден басқа тұрлаусыз мүшелері де бар сөйлемді жайылма сөйлем дейді: Жазира әдемі биледі.

37-жаттығу.

Жалаушадағы әрбір сөздің қай суретке тиісті екенін тап.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Анықтамаға сай келетін мысалдар келтір.


Сергіту сәтінде «Ертегілер» қосылып шырқайды.


(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

37-жаттығу.

Жұмбақты оқып, жатқа жаз.

Түнде күндіз болды,

Жерге жұлдыз қонды. (электр шамы)

-Жай сөйлем түрлерін ажырат.

-Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсет.

38-жаттығу.

Сызбаны толықтыр.

Мәтінді оқып, сөйлемдерді жазады, салыстырады.







































Ән айтады.



-Жұмбақты жазады.

- Сөйлемдерді ажыратады.

- Сызбамен көрсетеді. Тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

- Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді-2балл.

Жайылма сөйлемнен жай сөйлем жасап жазады, салыстырады-2балл.





































Дескриптор:

Жұмбақты оқып, жатқа жазады-2балл.

- Жай сөйлем түрлерін ажыратады-2балл.

- Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсетеді-2балл.

-Жай сөйлемнің түрлерін жайлы сызбаны толтырады.

Оқулық, дәптер












































Оқулық, дәптер





Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді.

Оқу тапсырмасы: 23-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.



















































Бұл ҚМЖ-ны өзгелерге таратуға болмайды, авторлық құқықты сақтаңыз. Егер осындай дайын ҚМЖ немесе БЖБ, ТЖБ алғыңыз келсе, +77764531215 нөміріне ватсапқа жазыңыз.



Сонымен қатар, 2-тоқсанға 5 пәннен БЖБ, ТЖБ 2 нұсқада алуға болады.

Оның ішінде:

математикадан 3 бжб,1 тжб

қазақ тілінен 2 бжб, 1 тжб

әдебиеттен 2 бжб, 1 тжб

дүниетанудан 1 бжб

жаратылыстанудан 1 бжб, 1 тжб болады.

БЖБ-лардың мақсаты, дескрипторымен балл қою кестесі, рубрикасы болады.

ТЖБ-лардың тапсырма сипаттамасы, дескрипторымен балл қою кестесі болады.

БЖБ, ТЖБ-лар биылғы курста берілген жаңа шаблонда жасалады және ЖБ алатын уақытқа қарай почталарыңызға жіберіледі.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Ашық сабақ Қазақ тілі

Автор: Назира Манауовна Азимбаева

Дата: 13.03.2023

Номер свидетельства: 627367
