Сабақ тақырыбы : 2217*205 түріндегі үш таңбалы сандарға жазбаша көбейту тәсілдері.
Сабақ мақсаты : Төрт таңбалы санды үш таңбалы санға жазбаша көбейту амалының әдіс-тәсілдерін үйрету, білім беру.
Дамытушылығы: Оқушылардың математикалық білімі арқылы интеллектісін дамыту, есептеу машықтарын жетілдіру; жеке топтық жұмыста шапшаңдылық танытуға машықтандыру.
Тәрбиелігі: Өзін-өзі басқаруға, ұжымдылыққа, белсенділікке, шапшандылыққа және тазалыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Сабақтың әдісі : Ой қозғау, сұрақ-жауап, түсіндіру
Сабақтың пәнаралық байланысы:, дүниетану, әдебиет
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, слайдтар,сызбалар,кестелер
Сабақ барысы
І.Ұйымдастыру кезең
-Оқушылардың құралдарын түгелдеу
-Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Қонақтармен сәлемдесу.
Психологиялық дайыныдық слайд
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау слайд
7 есеп.
ІІІ. Жаңа сабақ слайд
1.есеп.Мұғалімнің түсіндіруі
1ә. «Кім шапшаң?» ойыны
1235*201 2541*205 4078*103
5261*105 2311*203 4703*201
2есеп «Кім жүрік?» ойыны
3есеп «Ойлан тап?» ойыны
I топ II топ Ш топ
5403*21 3506*12 48432:6
4964:34 16827:3 4068*74
738217+63895 856894-28958
615483+4978
Сергіту сәті
5-мысал. «Тапқыр болсаң,талас жоқ»
Ашық хат-50 теңге 1600 теңге түсті
Хат қалта-30 теңге
С: Дүкенде әрқайсысына-? Теңге
Шешуі: 50+30=80 50*20=1000
1600:80=20 30*20=600
Жауабы: Ашық хат 1000 теңге, хат қалта 600 теңге сатылды.
4-мысал. «Кім шапшаң?» ойыны
Тақтаға 2 оқушыны шығарып, жарыстыру.
а) Жолды дәптер-8000 40000 дәптер ? есе кем
Торкөз дәптер-?
Шешуі: 4000*8000=32000
32000:5000=4 есе кем
Жауабы: Жолды дәптер торкөз дәптерге қарағанда 4 есе кем.
ә) Жолды дәптер-8000 40000 дәптер
Торкөз дәптер ? 100 данадан салынды
Шешуі: 40000*8000=32000
32000:100=320
Жауабы: 320 қорап торкөз дәптер болды.
б) Жіберілді-569 кг қызанақ 2 кг қызанақ
Салынды- ? қызанақ
Шешуі: 2 т=2000 кг
2000 кг-569=1431 кг
Жауабы: Жәшіктерге 1431 кг қызанақ салынды
6есеп. «Кім жылдам?» слайд
169208:х=78096:24 а*73=64244-28547
169208:х=3254 а*73=35697
х=169208:3254 а=35697:73
х=52 а=489
169208:52=78096124 489*73=64244-28547
32*b-59=453 398+4907:R=405
32*b=453+59 4907:R=405-398
32*b=512 4907:R=7
b=512:32 R=4907:7
b=16 R=701
32*16-59=453 398+4907:701=405
7есеп «Кім тез ойлайды?» слайд
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Бүгінгі ойын-сабағымыз ұнады ма?
Қай тапсырманы сендерге орындау қиын болды?
Қай тапсырманы орындай қызық болды?
Ү. Үй тапсырмасы: 45 бет, 4есеп слайд
Бағалау. Оқушылардың сабаққа қатысулары мен тапсырмаларды орындау деңгейіне баға қою.Топтардың жалпы саны арқылы жеңімпаз топты анықтау.
Жасыл-5 Сары-4 Қызыл-3
Просмотр содержимого документа
«2217*205 түріндегі үш таңбалы сандарға жазбаша көбейту тәсілдері.»
Сабақ тақырыбы : 2217*205 түріндегі үш таңбалы сандарға жазбаша көбейту тәсілдері.
Сабақ мақсаты : Төрт таңбалы санды үш таңбалы санға жазбаша көбейту амалының әдіс-тәсілдерін үйрету, білім беру.
Дамытушылығы: Оқушылардың математикалық білімі арқылы интеллектісін дамыту, есептеу машықтарын жетілдіру; жеке топтық жұмыста шапшаңдылық танытуға машықтандыру.
Тәрбиелігі: Өзін-өзі басқаруға, ұжымдылыққа, белсенділікке, шапшандылыққа және тазалыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Сабақтың әдісі : Ой қозғау, сұрақ-жауап, түсіндіру
Сабақтың пәнаралық байланысы:, дүниетану, әдебиет
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, слайдтар,сызбалар,кестелер
Сабақ барысы
І.Ұйымдастыру кезең
-Оқушылардың құралдарын түгелдеу
-Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Қонақтармен сәлемдесу.
Психологиялық дайыныдық слайд
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау слайд
7 есеп.
ІІІ. Жаңа сабақ слайд
1.есеп.Мұғалімнің түсіндіруі
1ә. «Кім шапшаң?» ойыны
1235*201 2541*205 4078*103
5261*105 2311*203 4703*201
2есеп «Кім жүрік?» ойыны
1290*204+106*1732=446752
4725*309+3511*502=3222547
3есеп «Ойлан тап?» ойыны
I топ II топ Ш топ
5403*21 3506*12 48432:6
4964:34 16827:3 4068*74
738217+63895 856894-28958
615483+4978
Сергіту сәті
5-мысал. «Тапқыр болсаң,талас жоқ»
Ашық хат-50 теңге 1600 теңге түсті
Хат қалта-30 теңге
С: Дүкенде әрқайсысына-? Теңге
Шешуі: 50+30=80 50*20=1000
1600:80=20 30*20=600
Жауабы: Ашық хат 1000 теңге, хат қалта 600 теңге сатылды.
4-мысал. «Кім шапшаң?» ойыны
Тақтаға 2 оқушыны шығарып, жарыстыру.
а) Жолды дәптер-8000 40000 дәптер ? есе кем
Торкөз дәптер-?
Шешуі: 4000*8000=32000
32000:5000=4 есе кем
Жауабы: Жолды дәптер торкөз дәптерге қарағанда 4 есе кем.
ә) Жолды дәптер-8000 40000 дәптер
Торкөз дәптер ? 100 данадан салынды
Шешуі: 40000*8000=32000
32000:100=320
Жауабы: 320 қорап торкөз дәптер болды.
б) Жіберілді-569 кг қызанақ 2 кг қызанақ
Салынды- ? қызанақ
Шешуі: 2 т=2000 кг
2000 кг-569=1431 кг
Жауабы: Жәшіктерге 1431 кг қызанақ салынды
6есеп. «Кім жылдам?» слайд
169208:х=78096:24 а*73=64244-28547
169208:х=3254 а*73=35697
х=169208:3254 а=35697:73
х=52 а=489
169208:52=78096124 489*73=64244-28547
32*b-59=453 398+4907:R=405
32*b=453+59 4907:R=405-398
32*b=512 4907:R=7
b=512:32 R=4907:7
b=16 R=701
32*16-59=453 398+4907:701=405
7есеп «Кім тез ойлайды?» слайд
1325:5
296*45
42525+11835
333*2
10000-2783
10650+157926
5268*32
1208*45
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Бүгінгі ойын-сабағымыз ұнады ма?
Қай тапсырманы сендерге орындау қиын болды?
Қай тапсырманы орындай қызық болды?
Ү. Үй тапсырмасы: 45 бет, 4есеп слайд
ҮІ. Бағалау.
Оқушылардың сабаққа қатысулары мен тапсырмаларды орындау деңгейіне баға қою.Топтардың жалпы саны арқылы жеңімпаз топты анықтау.
Жасыл-5 Сары-4 Қызыл-3
№ 8 орта мектеп
Ашық сабақ
2217*205 түріндегі үш таңбалы сандарға жазбаша көбейту тәсілдері.
4 «В» сынып жетекшісі:Турбасова З