Просмотр содержимого документа
«"Тапқыр достар" интеллектуалды ойын»
С ынып: 9 «В» Мұғалімнің аты жөні: Базарбайқызы А Сабақтың тақырыбы: Мақал-мәтелдер Сабақтың мақсаты: мақал мен мәтелдің жинақталуы мен зерттелуі, тақырыптары мен олардың өзіндік ерекшеліктері, тәрбиелік мәні туралы өз беттерімен оқып білуге жағдай жасау. Күтілетін нәтиже: 1.Мақал-мәтелдердің жинақталуы, зерттелуімен танысады; 2.Тақырыптарға топтастырады; 3.Көне түркі жазба ескерткіштерінде кездесетін мақал-мәтелдерді біледі; 4. Мақал мен мәтелдің ерекшеліктерін салыстырады; 5. Құрылысы, көркемдік ерекшелігіне талдау жасайды; 6. Сызба кестелер жасайды; 7. Тәрбиелік мәнін ұғынады. Пәнаралық байланыс: қазақ тілі сабақтың барысы ұйымдастыру бөлімі: сабақ тақырыбын, мақсатын хабарлау. Оқушыларды үш топқа бөлу. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Қызығушылықты ояту.Кластер әдісі бойынша сызбаға мақал-мәтел туралы бұрыннан білетіндерін жазады.
Мақал-мәтелдер
Жеке орындалады, жеке ойлар жинақталады, топтан бір оқушы тақтаға шығып жазады. Мағынаны тану. Білетінімізді негізге ала отырып, сабағымызды әрі қарай жалғастырамыз. ДЖИГСО-1 әдісі. мақал-мәтелдер туралы сабаққа дайындалған дәріс топтағы оқушылардың барлығына таратылады (барлық топқа бірдей мәтін тартылады). Осы мәтін бойынша әр топқа екі тапсырмадан беріледі. I топ. 1-тапсырма. Мақал-мәтелдерге зерттеушілердің берген анықтамалары. Кестеге түсір.
№
Зерттеушілер
Еңбегінің аты
Басылған жылы
Анықтама
1
2
2
мақал
мәтел
-тапсырма. Мақал-мәтелдің ерекшеліктерін Венн диаграммасы арқылы салыстыр.
II топ. 1-тапсырма. Қазан төңкерісіне дейін мақал-мәтелдердің ел арасындағы жиналуы туралы не білесіңдер? Оны жинақтаушылар мен зеттеушілер туралы кесте жасаңыз.
зерттеушілер
Мәлік Ғабдуллин
Сұлтанғали Садырбаев
2-тапсырма. Кейіңгі кездері жарық көрген мақал-мәтелдер туралы еңбектерді атап, тізімін жасаңдар.
Ой-толғаныс 1. Кластер әдісіне оралып, бүгінгі сабақта меңгергендері бойынша кестені толықтырады, қорытындылайды. 2. Автор орындығы. Топтағы барлық оқушы жазғандарын топта бір-біріне оқып, ең жақсы жазғандарын таңдайды. Ең жақсы жазған оқушы автор орындығыа отырып оқиды. Бағалау. Сабақты қорытындылау. «Төрт сөйлем» әдісімен пікір, дәлел, мысал, қорытынды арқылы сабақтың нәтижесін шығарады. Үйге тапсырма: «мақал-мәтел – даналық мәйегі» тақырыбында эссе жазу, көп кездесе бермейтін мақал жаттау.