Просмотр содержимого документа
«Сыныптан тыс жұмыс "Бағдаршам әмірі"»
Сабақтың тақырыбы: «Сақта жүру тәртібін, жолы болсын әркімнің»
Сабақтың мақсаты : 1.Жолда жүру ережелеріне сәйкес бағдаршамның атқаратын қызыметімен таныстыру.
2.)Көше жағдайындағы бағдарлай білу дағдыларын дамыту.
3)Баланы зейінді , есті болуға сақтыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Жол белгілері,бағдаршам суреттері
слайд, сөзжұмбақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: көрнекілік,әңгімелесу,сұрақ- жауап
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі:
Балалармен сәлемдесіп оларды сабаққа дайындау.
ІІ.Жаңа сабақ
оқушы:
Арманға алда кеткен асығармыз,
Біз қалай толқын атпай басылармыз.
Жол жүру ережесін жақсы біліп,
Сақтыққа тұра алатын жас ұланбыз!
2- оқушы:
Жалғайтын достастырып бар елменен,
Жолдардан тұрады ғой әлем деген.
Бүгінгі бізге келген қонақтарға,
Сабағымыз басталсын сәлемменен.
3- оқушы:
Шуақты өміріміз күндей күліп,
Жүрекке бүршік атып гүлдейді үміт.
Арманға сапар тарту мүмкін емес,
Жол жүру ережесін білмей тұрып.
Мұғалім: Балалар, жол жүру ережелерін орындап жүруіміз керек екен.Қазір мына жұмбақты шешейік.Сол жауабы бүгінгі біздің сабақтың тақырыбы болмақ
Бұйырмапты бас та, ауыз да, құлақ та,
Бақырайған үш көзі бар бірақта (Бағдаршам)
Көшеде жүру тәртібін не басқарады? (бағдаршам)
Мұғалім: Бағдарша - өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз.Оның сырын біліп,тілін алу баршамызға керек.оның беретін сиқырлы әмір сөздері бар
Менің үш көзім бар:
Бір көзім «кідір» дейді,
Бір көзім «жүгір» дейді
Бір көзім «абайла» дейді
Оқушыларға бағдаршамның қызыметі жайлы түсінік беру.
Мұғалім: Балалар, көшеде жүру ережесі білу нен үшін керек?
Оқушы: Әр оқушы көшеде жүру тәртібін өте жақсы білу керек.Көшеде жүре білу машина астына түсуден, апаттан сақтайды.
Мұғалім: Жиекжол деген не?
Оқушы: Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол.
Мұғалім; Жаяу адамға қай жермен жүруге болмайды?
Оқушы: Көлік жүретін көшенің ортасымен жүруге рұқсат етілмейді.
Мұғалім. Бағдаршам жоқ көшелерден қалай өтеміз?
Оқушы:Егер өтетін жерде бағдаршам болмаса, көшеден өте бере әуелі сол жаққа қараймыз. Көшенің орта тұсына жеткенде, оң жағымызға көз саламыз. Егер оң жақтан машина көрінбесе, өтуге болады.
Мұғалім: Балалар сендер дұрыс және бұрыс атты екі оқушының
көшеде қалай жүретінін көрсетіңдер.Екеуінің қайсысы көшеде жүру тәртібін білмейді, аңғарып отырыңдар!Екі оқушы жиекжолмен жүріп келеді.Бұрыстың түймелері салынбаған, қалай болса солай кейінген,ал дұрыс таза жиекжолдың оң жағымен жүріп келеді.Бұрыс жиекжолдың сол жағымен жүріп келеді.Жолда әжейді қағып кетеді, кешірім сұраған жоқ.
Мұғалім: Балалар, Дұрыс пен бұрыстың қайсысы қателіктер жіберді және қандай қателіктер?
Оқушылар: Бұрыстың үсті- басы кір, киімі алым- салым,өзіне мән бермейді екен,әжені қағып кетіп,кешірім сұраған жоқ.
Мұғалім: Не үшін кісіні қағып кетті?
Оқушы: Бағдаршам макеті бойынша жолдан өту жерін көрсетеді.
Қортынды: Мұғалім Сонымен балалар бүгінгі сабақта нені үйрендік?Сөзжұмбақ шешіп көрейік :
1.Жүргізушілерге қозғалысты бағыттайды. Жол бойында кездеседі.
2. Қоғамдық көлік түрі.
3. Зымыран жүргізушісі.
4.Машина маркасы.
5.Бағдаршамның қай жарығы жаңғанда рұқсат етіледі?