Пәні : Әдебиеттік оқу
Тақырыбы : Алтын балта
Мақсаты : 1.Ертегі мазмұнын түсіну арқылы идеясын ашу ,өмірмен байланыстыра білуге дағдыландыру
2. Оқу мен жазу арқылы шығармашылық дағдыларының дамуына мүмкіндік беру
3. Қарама – қарсы мінезді адамдарды талдау арқылы кейіпкер бейнесін үлгі ету. Ортақ ой, пікірлері арқылы шынайылыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі : жаңа сабақ
Сабақтың әдісі : сұрақ – жауап, ой қозғау, « Венн» диограммасы, «Синкуэн» әдісі, топпен жұмыс, шығармашылық жұмыс, БиС
Көрнекілігі: ертегі суреттері, тірек сызба
Пәнаралық байланыс: дүниетану, қазақ тілі,
Сабақ барысы:
Жыл мезгілдері бойынша оқушыларды төрт топқа бөлу.
Үй тапсырмасы:
Тізбектеп ертегінің мазмұнын сұрау. Қалған оқушылар жуан , жіңішке сұрақтар дайындайды.
Жаңа сабақ
І.Тақырыпқа кіріспе :«Болжау» стратегиясы
1.Ертегі не туралы деп ойлайсың?
2.Неліктен осылай ойладың?
ІІ. Мәтінмен жұмыс:«Жигсо» стратегиясы
Мәтін бөлімдерге бөліп оқытылады. Әр оқушы өз тобына түсіндіріп жеткізеді.
Ертегі кейіпкерлеріне іс – әрекеттері арқылы жазбаша мінездеме беру.
“ Консептуальды карта ” стратегиясы
Тақырыбы | Біреуге ор қазба – өзің түсесің | Алтын балта |
Авторы | | |
Мәтіндегі түйін сөз | | |
Кейіпкерлері | | |
Мәтінге сай келетін мақал - мәтел | | |
Оқушылар жауабы
“ Бес жолдық тұжырымдама ” стратегиясы . Әр топқа беріледі
Бай . Кедей . Алтын . Дирменші .
1.Зат есім
2.Сын есім
3.Етістік
4.Сөйлем құрау
5.Мәндес сөз
“ Талқылау картасы ” стратегиясы
Адамға байлық керек пе ?
Тірек сөздермен жұмыс
1. Кедей 2. Бай 3. Балта 4. Отын 5. Диірмен 6. Су 7. Диірменші 8. Алтын
9. Күміс 10. Темір 11. Сиқырлы 12. Адал 13. Дүниеқор 14. Қанағат
Қарама-қарсы сұрақтар:
1. Кедей балтаны кімнен сұрады?
2. Ол қайда бармақ болды?
3. Кедей балтасының басы қайда түсті?
4. Кедей диірменшіден не деп өтінді?
5. Диірменші кедейге қандай балталар ұсынды?
6. Кедей қандай балтаны алды?
7. Ол неліктен алтын, күміс балтаны алмады?
8. Шал кедейге қандай балта сыйлады?
9. Кедейге ол не айтты?
10. Шалға кедей не үші ұнады деп ойлайсың?
11. Кедей балтамен қалай еңбек жасады?
12. Оның балтасы қандай балта болып шықты?
13. Сиқырлы деген нені білдіреді?
14. Үйге береке кіруі деген сөзді қалай түсінесің?
15. Көрші бай не туралы сұрады?
16. Кедей оған не айтты?
17. Бай қайда барды?
18. Ол не істеді?
19. Шал оған қандай балта көрсетті?
20. Бай қандай балта алуға барды?
21. Диірменші шал оған алтын балтаны неге берм еді?
22. Диірменші шал байға не деп ұрысты?
23. Бай неліктен сары ауру болды?
Сын тұрғысынан сұрақтар
1. Кедей көршілес байдан балта алды. +
2. Ол орманға жидекке бармақ болды. -
3. Кедей балтасының басы балшыққа түсті. -
4. Кедей балтасын өзі алды. -
5. Диірменші шал кедейге алтын балта берді. +
6. Кедей оны алды. -
7. Кедей балтаны алды. -
8. Диірменші шал кедейге темір балтаны сыйлады. -
9. Ол кедейге сен адал жан екенсің деді. +
10. Кедей алтын балтамен еңбек етпеді. -
11. Оның өз балтасы сиқырлы. -
12. Кедей ісі оңға баспады. -
13. Көрші бай оны байқады. +
14. Бай диірменшіге барды. -
15. Ол балтасын жоғалтты. -
16. Ол балтасын диірменшіден сұрады. +
17. Диірменші оған күміс балта берді. -
18. Бай алтын балта алды. -
19. Бай темір балтамен үйіне қайтты. +
20. Байдың шаруасы жөнделмеді. +
Тақырыптық сөздік қор. Эссе жазу «Қанағат қарын бойғызар»
Өзін – өзі бағалау