kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жұлдызшаның саяхаты

Нажмите, чтобы узнать подробности

5-бөлім. Саяхат

Сабақтың тақырыбы: Жұлдызшаның саяхаты

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:  Турекулова Маржан

Сынып: 1 «Д»

Қатысқан оқушылар саны:  

Қатыспаған оқушылар саны:

Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсаттары

1.1.2.1.Әндерді музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындау. Музыкалық фразалар шығару үшін идеялар ұсыну.

1.3.1.1.Өз шығармашылық жұмысын көрсете білу.

1.1.3.1.Жоғарғы, орта, төменгі регистр, темп, динамика, қысқа, ұзақ дыбыстар, соль және ми ноталарының биіктігін естіп анықтау.

1.1.3.2.Қазақ халқының және басқа халықтардың музыкалық аспаптардың дыбыс бояуын және дауыс бояуын ажырату.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Өз репертуарын кеңейтуді жалғастырады.

Тілді барынша нақты пайдалануға дағдыланады.

Оқушылардың көпшілігі:

Табиғат пен ауа райының алуан түрлі құбылысына бақылау жүргізеді, суреттеп, сипаттай алады.

Өз ойын еркін жеткізуге дағдыланады.

Бір-бірінің іс-әрекетін бағалайды.

Шулы аспаппен ырғақты ұрып көрсете алады.

Кейбір оқушылар:

Дыбыстар мен символдарды байланыстырады.

Тиісті жағдайларда басқаларды қадағалайды.

Топпен қосылып ән айтуға талпынады.

Тілдік мақсаттар:

Оқушыларды тілді барынша нақты пайдалануға ынталандырыңыз.

Оқушылар:

Өз жұмыстарына түсініктеме беру және жақсарту үшін өзгерістер ендіре алады.

Пән лексикасы мен терминологиясы:

Мен бұл дыбыстарды мынадай тәсілмен өзгертер едім..

Мен барлығы жақсы өтті деп ойлаймын, өйткені..

Мұны мынадай жолмен жақсартуға болады.

Мен көріністі. жолымен жақсартар едім.

Диалог/жазу үшін қажетті сөз тіркестері:

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Бұл дыбыстар қалай жасалған?
  • Қандай бөліктері жақсы шықты?
  • Қандай бөліктерін жақсартуға болады?
  • Неліктен. екендігін айта аласың ба?
  • ..бөліктері жақсырақ шықты деп есептейсің?
  • Бұл бөліктерді қалай жақсартуға болады деп ойлайсың?

Алдыңғы сабақтарда алған білім

                                                        Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басталуы

0-5

(Ұ,Ө,Қ) Оқушылармен үш тілде сәлемдесу:  Сәлеметсіңдер ме, балалар! – Здравствуйте, дети! – Hello, children!

(Ұ,Ө,Қ)Жұлдызшаның қонаққа келгенін айтып, оның сурет салатын балаларды жақсы көретінін жеткізу. Табиғаттың әсем бейнесі, жыл мезгілдері туралы балалардың пікірін тыңдау.

Сабақтың ортасы

7-11

12-14

15-20

21-35

 (Ұ,МК)Музыка тыңдау: «Бұл қай кезде болады?» (Б.Ерзакович)

Әнді орындар алдында оқушылардың мұқият тыңдауын сұрау. Ән мазмұнын сурет бойынша ашу.

Ойқозғау сұрақтарын қою:

  • Бұл әнде жылдың қай мезгілі туралы айтылған?
  • Айналадан қандай табиғат өзгерісін байқадың?
  • Қыс мезгілінде қандай ойындар ойнайсыңдар?

(Ұ,Ж) Ән үйрену: «Шырша жыры» (Б.Бейсенова). Алдымен шырша туралы жұмбақ жасырып, әннің тақырыбын анықтап алу.

«Тікен, тікен, тік пісте,

Қысы-жазы бір түсте» (Шырша)

  • Шырша қандай мерекеде безендіріледі?
  • Ол мереке саған қандай көңіл күй сыйлайды?

(Ұ, ОТ) Динамикалық белгілердіеске түсіре отырып әнді орындату. Оқушылардың дыбыс күшінің айырмашылығын сезінсін. Әннің кіріспесін қоңырау, асатаяқ сияқты шулы аспаппен көркемдеуге балаларды ұйымдастыру.

(ОТ) Орны ауысқан сөздерді дұрыс орналастырып, музыкалық фраза шығаруға идея ұсыну, жаңа ән шығаруға талпындыру, көмектесу.

Аяз ата төгеді (келеді)

Бізге сыйлық қуанып (береді)

Ал балалар береді (қуанып)

Әннен шашу келеді. (төгеді)

(Т,Қ,МК) Оқушыларды шағын топтарға бөліп, суретті көрсетпей, теңіздің үш күйі белгіленген карточкаларды тарату. Әр топ қысқа музыкалық ертегі құрастырады. Олар басқа топтарға қандай сурет таңдағанын айтпауы керек. Ертегіні дыбыстау үшін динамикалық ерекшелігін сақтай отырып балаларға арналған музыкалық аспаптарды қолдану.

«Бұл қай кезде болады?» (Б.Ерзакович)

«Шырша жыры» (Б.Бейсенова)

Қоңырау, асатаяқ

Музыкалық шулы аспаптар бейнелі карточкалар

Динамикалық белгілері бар карточкалар

Бубен, асатаяқ

Сабақтың соңы

35-45

(Ұ,Қ) Оқушылармен бірге сыныптағы шыршаны безендіру. Балалар бір-біріне тілек айтады, соңында үйренген әндерін орындайды

«Шырша жыры» (Б.Бейсенова)




 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жұлдызшаның саяхаты»

5-бөлім. Саяхат


Сабақтың тақырыбы: Жұлдызшаның саяхаты

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Турекулова Маржан

Сынып: 1 «Д»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсаттары

1.1.2.1.Әндерді музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындау. Музыкалық фразалар шығару үшін идеялар ұсыну.

1.3.1.1.Өз шығармашылық жұмысын көрсете білу.

1.1.3.1.Жоғарғы, орта, төменгі регистр, темп, динамика, қысқа, ұзақ дыбыстар, соль және ми ноталарының биіктігін естіп анықтау.

1.1.3.2.Қазақ халқының және басқа халықтардың музыкалық аспаптардың дыбыс бояуын және дауыс бояуын ажырату.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Өз репертуарын кеңейтуді жалғастырады.

Тілді барынша нақты пайдалануға дағдыланады.

Оқушылардың көпшілігі:

Табиғат пен ауа райының алуан түрлі құбылысына бақылау жүргізеді, суреттеп, сипаттай алады.

Өз ойын еркін жеткізуге дағдыланады.

Бір-бірінің іс-әрекетін бағалайды.

Шулы аспаппен ырғақты ұрып көрсете алады.

Кейбір оқушылар:

Дыбыстар мен символдарды байланыстырады.

Тиісті жағдайларда басқаларды қадағалайды.

Топпен қосылып ән айтуға талпынады.

Тілдік мақсаттар:

Оқушыларды тілді барынша нақты пайдалануға ынталандырыңыз.

Оқушылар:

Өз жұмыстарына түсініктеме беру және жақсарту үшін өзгерістер ендіре алады.

Пән лексикасы мен терминологиясы:

Мен бұл дыбыстарды мынадай тәсілмен өзгертер едім.....

Мен барлығы жақсы өтті деп ойлаймын, өйткені.......

Мұны мынадай жолмен жақсартуға болады......

Мен көріністі...... жолымен жақсартар едім.

Диалог/жазу үшін қажетті сөз тіркестері:

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Бұл дыбыстар қалай жасалған?

  • Қандай бөліктері жақсы шықты?

  • Қандай бөліктерін жақсартуға болады?

  • Неліктен ...... екендігін айта аласың ба?

  • .......бөліктері жақсырақ шықты деп есептейсің?

  • Бұл бөліктерді қалай жақсартуға болады деп ойлайсың?

Алдыңғы сабақтарда алған білім


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басталуы

0-5

(Ұ,Ө,Қ) Оқушылармен үш тілде сәлемдесу: Сәлеметсіңдер ме, балалар! – Здравствуйте, дети! – Hello, children!

(Ұ,Ө,Қ)Жұлдызшаның қонаққа келгенін айтып, оның сурет салатын балаларды жақсы көретінін жеткізу. Табиғаттың әсем бейнесі, жыл мезгілдері туралы балалардың пікірін тыңдау.





Сабақтың ортасы


7-11









12-14








15-20







21-35






(Ұ,МК)Музыка тыңдау: «Бұл қай кезде болады?» (Б.Ерзакович)

Әнді орындар алдында оқушылардың мұқият тыңдауын сұрау. Ән мазмұнын сурет бойынша ашу.

Ойқозғау сұрақтарын қою:

  • Бұл әнде жылдың қай мезгілі туралы айтылған?

  • Айналадан қандай табиғат өзгерісін байқадың?

  • Қыс мезгілінде қандай ойындар ойнайсыңдар?

(Ұ,Ж) Ән үйрену: «Шырша жыры» (Б.Бейсенова). Алдымен шырша туралы жұмбақ жасырып, әннің тақырыбын анықтап алу.

«Тікен, тікен, тік пісте,

Қысы-жазы бір түсте» (Шырша)

  • Шырша қандай мерекеде безендіріледі?

  • Ол мереке саған қандай көңіл күй сыйлайды?

(Ұ, ОТ) Динамикалық белгілердіеске түсіре отырып әнді орындату. Оқушылардың дыбыс күшінің айырмашылығын сезінсін. Әннің кіріспесін қоңырау, асатаяқ сияқты шулы аспаппен көркемдеуге балаларды ұйымдастыру.

(ОТ) Орны ауысқан сөздерді дұрыс орналастырып, музыкалық фраза шығаруға идея ұсыну, жаңа ән шығаруға талпындыру, көмектесу.

Аяз ата төгеді (келеді)

Бізге сыйлық қуанып (береді)

Ал балалар береді (қуанып)

Әннен шашу келеді. (төгеді)

(Т,Қ,МК) Оқушыларды шағын топтарға бөліп, суретті көрсетпей, теңіздің үш күйі белгіленген карточкаларды тарату. Әр топ қысқа музыкалық ертегі құрастырады. Олар басқа топтарға қандай сурет таңдағанын айтпауы керек. Ертегіні дыбыстау үшін динамикалық ерекшелігін сақтай отырып балаларға арналған музыкалық аспаптарды қолдану.

«Бұл қай кезде болады?» (Б.Ерзакович)






«Шырша жыры» (Б.Бейсенова)








Қоңырау, асатаяқ










Музыкалық шулы аспаптар бейнелі карточкалар

Динамикалық белгілері бар карточкалар

Бубен, асатаяқ


Сабақтың соңы

35-45

(Ұ,Қ) Оқушылармен бірге сыныптағы шыршаны безендіру. Балалар бір-біріне тілек айтады, соңында үйренген әндерін орындайды

«Шырша жыры» (Б.Бейсенова)








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Музыка

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Жұлдызшаның саяхаты

Автор: Манапова Аимгул Намихановна

Дата: 29.11.2016

Номер свидетельства: 363906
