Сабақтың мақсаты: қазіргі уақытта халық арасында кең тараған музыкалық эстрада өнері туралы түсініктерін кеңейту. Дамытушылығы: Музыкалық іс-әрекет арқылы жеке тұлғаның сезімін оятып, ән айту қабілеттерін шыңдау. Тәрбиелілігі: Музыкалық шығармадларды түсініп тыңдап, орындай білуге тәрбиелеу. Сабақтың әдісі: Жеке тұлға, топпен жұмыс. Ой қозғау, танымдық сұрақтар. Сабақтың түрі: Аралас сабақ. Сабақтың құрылымы: Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушыларын топқа бөліп, назарларын сабаққа аудару.
Сабақ барысы.
Сыныпты скрипка кілті және соль кілті деп екі бөліп аламын.
Үй жұмысы.
1.Кино музыка өнері деген не?
2. Қандай мультфильм кейпікерлерін білесіңдер?
3. Музыкада неше дыбыс бар?
4. Нота сызығы деген не?
5.Кілт не үшін керек және не деп аталады?
6. Ноталар қалай орналасады?
7.Саусақтарымыз арқылы қалай көрсетеміз? (әндетіп айту)
8. «Әжем айтқан ертегі» әнін топтар кезекпен айтады.
Ой шақыру.
- Қандай ән орындадық?
- Кімге арналған ән?
- Осындай музыкада айтылатын әндер музыканың қандай түріне жатады деп ойлайсыңдар? (әр топ өз пікірлерін білдіріп өтетін тақырыпты ашады.
Жаңа сабақ.
- Иә балалар бүгінгі өтетін жаңа сабағымыз- эстрада өнері.
Оқулықпен жұмыс.
Эстрада (француз сөзі «estrade») -қазақша мағынасы «тақтайша үстел». Ол әр алуан сахналық өнердің бір түрі. Эстрада өнері әртістердің (әншілер мен бишілер, көркем сөз оқушылар мен акробаттар, дәстүрлі әншілер) ойын-сауығынан құралады. Кейде жалғыз әртістің өнер көрсетуіне арналған жеке –соло концерт те болады. Эстрада өнердің шағын түрі деп те аталады. Францияда- жонглер, Германяда – шпильмандар, Ресейде – скоморохтар, Орталық Азияда – даршы, масқарампаз, Қазақстанда – күлдіргіш деген өнерпаздар эстрада өнерінің қайнар көздері болған және өнер көрсеткен.
Қазақстанда эстрада өнері 20 ғасырдың ортасында басталды. «Алатау», «Арай», «Дос-Мұқасан», «Гүлдер» эстрадалық ансамбльдері құрылды. Роза Рымбаева, Мақпал Жүнісова, Роза Бағланова, Ескендір Хасанғалиев, Алтынбек Қоразбаев т.б. композитор әншілер эстрада өнеріне көп еңбектерін сіңірді және дамуына үлес қосты.
- Қане балалар мына сұраққа жауап беріңдерші
- Қазақстанда қазіргі жас танымал қандай эстардалық топтарды білесіңдер?
- Қандай әншілерді сүйіп тыңдайсыңдар?
Осы сұрақтарға жауап беріп , жауаптарыңды флипчартқа түсіріп қорғайсыңдар. (3 мин)
Музыка сауттылығы: «си» нотасы үшінші сызықтың бойында жазылады.
Нота дәптерімен жұмыс: нота дәптерлеріне «си» нотасын салып үйрену.
Тапсырмалар орындау:
1. Берілген ноталарды бес сызыққа орналастыру: си, ре, ми. фа, сол, ля, до.
2. Берілген ноталарды ата. До,си, ля, ре, соль, ми ,фа
Ән үйрену.
Ескендір Хасанғалиевтің әні «Анаға сәлем» . Бұл әнде кім орындағанын естідіңдер? (М.Беспаев, Сәкен Майғазиев, Кенжебек)
Ән төрт шумақты , бір қайырмадан тұрады. Әнді бер рет оқушылармен айтып шығамыз.
- Ән не туралы, кімге арналған?
Шығармашылық тапсырма:
1. «Ана» деген сөзге оқушылар өз ассоциацияларын жазады.
2. Өз сөздеріңмен «Анаға» деген ықыласыңды қалай жеткізер едің? (сұрақтарға жауап алу)
3. Жаңылтпаш жаттайық.
Шеше, шеше
Неше Кесе
Сынды кеше
Түйіндеу. «Жоғалған нотаны тап!» дидактикалық ойыны. 1. до, ре, фа, соль, ля си (ми) 2. ре, ми, фа, соль, ля си (до) 3. ми, фа, соль, ля, си, до (ре) 4. до, ре, ми, соль, ля, си (фа) 5. до, ре, ми, фа, ля, си (соль) 6. до, ре, ми, фа, соль, си (ля) 7. си, соль, фа, ми, ре, до (ля)
Бағалау.
Үй тапсырмасы. «Ана» тақырыбына 1 шумақ өлең құрастырып келу.