Білімділігі: О?ушыны? білім алуда?ы ?ызы?ушылы?ымен музыка?а деген сауатын аша отырып, заманауи технологияларды? к?мегімен о?ушы санасын жетілдіру, жеке т?л?а ретінде ?сіп, ?алыптасуына ?з ы?палын тигізу.
Просмотр содержимого документа
«"Бас кілті, кіші октава" »
Сабақтың тақырыбы: « Бас кілті. Кіші октава. »
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушының білім алудағы қызығушылығымен музыкаға деген сауатын аша отырып, заманауи технологиялардың көмегімен оқушы санасын жетілдіру, жеке тұлға ретінде өсіп, қалыптасуына өз ықпалын тигізу.
Дамытушылығы: Балалардың музыкаға деген қызығушылығын өркендету, теориялық білім алудағы санасын ояту, есту және есте сақтау қабілеттерін дамытып, өз бетінше ажырата білуіне дағдыландыру.
Тәрбиелілігі: Қазақ халқының музыка өнерімен сусындап, сүйсіну.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: көрнекілік әдіс, сұрақ – жауап, ойын элементтері
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Әуелі балалардың дауыс интонациясы мен дауыс желбезегін До мажор (C- dur) үндестігінде жұмыстанып, қалпына келтіру. До мажордың табиғи және гормониялық түрлерін ажырату, тоникасын ,кілт жанындаанықтау, тұрақты және тұрақсыз сатыларын әндету, 2/4 өлшемінде дирижерлау.Есту және есте сақтау қабілеттеріне жаттығулар, музыкалық есеп арқылы оқушы санасын ұштау.
Үй тапсырмасы: 1. Мажор мақам жүйесін қайталау ( балалардың өз қалауларынша) унисонда( унисон - лат ( unisonus - «унис»- один, «сонус» – звук ) айтуларына үйрету, әр оқушының дауыс интонациясын қадағалау, тұрақты дыбыстарды 3 оқушыға айтқызып, әр дыбыстың биіктігін дұрыс айтуын қадағалау.
Оқушы үй тапсырмасын тексеру, тақтаға шығару.
2. Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбын октавалармен байланыстыра отырып, түсіндіру.
Тақырып: « Бас кілті, кіші октава » Бас кілті немесе фа кілті – кіші октаваның төртінші сызығында фа дыбысының орналасатындығын білдіреді. (Скрипка кілтімен салыстыра отырып, түсіндіру) Кіші октаваның дыбыстары сансыз кіші әріппен жазылады - c,d,e,f,g,a,h. Бас кілті ноталарының оқылуы озгеше, төменнен бастап, жоғары қарай саналады.
Бас кілті ноталарын аспапта кіші октавада ойнап, айту.Скрипка кілті мен бас кілті ноталарының айырмашылықтарын түсіндіру.
А. Барабошкин кітабы бойынша жаттығуды орындау. Бас кілтіндегі ноталарды оқу, үндестігін анықтау, 2/4 олшемінде дирижерлау,неше такт, фраза, қандай ұзақтықтар барын анықтау.
IV.Қорытындылау. Сергіту сәті. « Ойлан – тап » ( берілген дыбыстарды слухпен табу ) Музыкалық есеп арқылы оқушы санасын жетілдіру.
Қойылатын сұрақтар:
1.Бас кілті немесе фа кілті нешінші сызықта орналасады?
2.Бас кілтімен Скрипка кілтінің айырмашылығы неде?
3.Не себепті бас кілті 4-ші сызықта салынады?
4.Бас кілтінде до дыбысы нешінші сызықтардың арасында орналасады?
5. Бас кілті қай октава орналасады?
6. Кіші октаваның дыбыстары қалай жазылады?
V. Бағалау.
VI. Үйге тапсырмалар:
Бас кілті ноталарын жаттау. А.Барабошкин №46 Синица жаттығуын талдау.