Сабақ мақсаттары | 1) Оқушының математика пәнін оқып үйренуге деген қызығушылығын арттыру; 2) Математикадан алған білімдерін, қабілет жігерлерін, әдіс тәсілдерін сайыс барысында көрсете білуі; 3) Оқушының математика туралы және оның тарихы туралы білімдерінің шекарасын кеңейту; 4) Оқушылардың жеке шығармашылық қабілеттерін дамыту; |
Күтілетін нәтиже: | — Оқушылардың математикаға деген қызығушылығын артады, математикалық ойлау қабілетін дамытады, алған білімдерін тереңдетеді, кеңейтеді, есептеу дағдыларын жетілдіреді. — Оқушылардың зейінін, ойлау, зерде процестері дамиды. Қиялын ұштап, қабілеттерін шыңдайды, шығармашылық қабілетін дамытады. — Дидактикалық, логикалық тапсырмалар арқылы оқушылардың ақыл-ой белсенділігі тәрбиеленеді, ұйымшылдыққа, мәдениеттілікке, тиянақтылыққа үйренеді.
|
Сабақтың басы | «Кел танысайық» 1-топ: « Қыран» тобы 2-топ: « Жалын» тобы «Кім жылдам» Қадірін білсең егер сен, Қол ұшын берер ол саған Есептеп жүрсең бәрін де, Сүрінбейсің өмірде – дегендей сайысымызды «Кім жылдам?» деген кезеңінен бастайық. «Қыран» тобына сұрақтар: Екі қолда қанша саусақ бар, он қолда ше? (10, 50) 120 минут неше сағатқа тең?(2 сағат) Үстел беті төрт бұрыш, оның бір бұрышын кесіп алсақ, неше бұрыш қалады?(5) Екі ғасырда неше жыл?(200) Миллиондн неше нөль бар?(6) Жоқты білдіретін сан (0) 369 саны 3-ке бөліне ме? (иә) Бөлшек сызығының үстіндегі сан. (алымы) Массаның төрт өлшем бірлігі. (кг, г, т, ц) Бір минутта неше секунд? (60сек) «Жалын» тобына сұрақтар: Төрт қабырғасы және төрт бұрышы тең фигура. (квадрат) Квадраттың периметрінің формуласы. (Р=4а) Арақашықтықтың төрт өлшем бірлігі. (км, м, см, дм) Бөлшек сызығының астыңдағы сан. (бөлімі) Кесіндіні өлшейтін құрал. (сызғыш) 6 нөлі бар ондық сан. (1000000) Қандай санның жазылуында қанша әріп болса, сонша цифр бар? (10 және 100). Нөлге көбейтілген сан ... (0) Ең үлкен үш таңбалы сан? (999). Су астында қандай тас жоқ? (құрғақ тас) «Сандар сөйлейді» (мақал-мәтел) 1-топ: «Қыран» тобы ....... тал кессең (1) .......тал ек.(10) Білекті ..... жығады, (бірді) Білімді .......жығады. (мыңды) Айдағаның ... ешкі (бес) Ысқырығың жер жарады. ...... теңгең болғанша .... досың болсын (100) .....жұрттың тілін біл,(7) .... түрлі білім біл.(7) Жігіттің құны ......жылқы. (100) Ары ......жылқы. (1000) Алыстан ....... жасар бала келсе,(6) ..........қария сәлем береді. (алпыстағы) Жұмысқа .... жылда үйренеді, (3) Жалқаулыққа ...күнде үйренеді.(3)
2-топ: «Жалын» тобы ... (1) кісі қазған құдықтан, ... (1000) кісі келіп су ішер. Ер ...(1) рет өледі, Қорқақ ... (1000) рет өледі. Ер көрмеймін деген жерін ... (3) көреді, Ат баспаймын деген жерін ... (3) басады. (7) рет өлшеп, ...(1) рет кес. ...(6) ала болса, ауыздағы кетеді ... (4) түгел болса, төбедегі келеді. Білмегенің ... (99). 11) Қызды ...... үйден тый. (40) 12) ...(30) тістен шыққан сөз, ...(30) рулы елге жайылар. 13) Досыңды ...(3) күн сынама, ...(3) жыл сына. 14) ...(2) құзғын таласса, ...(1) қарғаға жем болар.
Ауадағы есептер Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырыңдар:
V. «Адасқан әріптер» VI. «Ойлан, тап» 1) «Күлшеқыз» Күлшеқызға өгей шешесі «45 бұршақты үш ыдысқа бөліп, екеуіне бірдей, үшіншісіне 2 есе аз сал» деп тапсырма берді. Күлшеқызға бұршақтарды дұрыс бөлуге көмектесіңдер. (9+18+18) 2) Теңдіктің сол жағындағы сандардың арасына теңдік орындалатындай етіп, амал таңбаларын қой? 333333 = 1000 (333*3+3/3 = 1000) 7-кезең « Бәйге» қорытынды кезең . Ғылымның сырын ұғына Шығыңдар білім шыңына. Ұқыптылық пен зеректік Жеткізер сіздердей өренді Жеңістің мынау шыңына –дей келе, «Бәйге» кезеңіне де жеттік. бұл кезеңде топ басшылары сайысы. Берілген сұраққа 1 мин ішінде қай топ басшысы көбірек жауап береді. Жүргізуші: -Ендеше, сайыстың қорытындысын шығарып, бүгінгі сайысымыздың ең тапқыр оқушылар тобын атап өтсек. Оқушыларды грамотамен марапаттау. Математика-толған тәртіп, мағына мен мән Математика-толған тамаша заңдылық пен сән Математика-толып жатқан терең сыр Шетсіз, шексіз дариядай бейне бір-дей отыра бүгінгі сайысымызды аяқтауға рұқсат етіңіздер.
| |
| Эстафета (10 ұпай) (6 есеп жазып қойылады) Қапшықпен секіріп барады да, қапшықты шешіп алдында тұрған есепті шығарады да, артқа келіп тұра береді. Соңғы оқушы алдыға шыққанға дейін эстафета жалғаса береді. Екі топқа 6 есептен беріледі.
Спорттық терминдер (10 ұпай) Ақ қағазға спорттық терминдерді 1 минутта қай топ көп термин жазады, сол топтың ұпайы көп болады. | қапшық |