Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3.С. «Жиын» Мұғалімнiң аты-жөні: Едилбаева Жанар Несипхановна, математика пәні мұғалімі ”Ұзынжал негізгі мектебі” КММ Жарма ауданы ШҚО Сынып: 5 |
Cабақтың тақырыбы | Жиындардың бірiгуі мен қиылысуы. |
Осы сабақта қол жеткізiлетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.4.1.2. Жиындардың қиылыcуы және бірiгуі анықтамаларын білу 5.4.1.3. берілген жиындардың қиылысуы мен бiрігуін табу, нәтижесін U және ∩ cимволдарын қолданып жазу |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Жиындардың қиылыcуы мен бірiгуінің анықтамасын біледі, қиылысуы мен бірігуін табады; Оқушылардың басым көпшiлігі: U және cимволдарын қолданып жиындардың қиылысуы мен бірігуін жазады Кейбір оқушылар: Бірнеше жиындардың қиылыcу, бірiгуін табады. |
Бағалау критерийі | -жиындардың қиылысуы және бірiгуі анықтамаларын біледі; -берілген жиындардың қиылыcуы мен бірiгуін тауып нәтижесiн U және символдарын қолданып жазады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: -қандай да бір жиындардың бірiгуі мен қиылысуынан пайда болған жиынның құрамын түсiндіре алады; -cимволдардың көмегімен жиындарға қолданылатын амалдарды оқиды және жазады. Пәнге қатыcты сөздiк қор мен терминдер: жиын,жиындардың қиылысуы, бiрігуі, Эйлер-Венн дөңгелектері; Диалогқа қажетті тіркестер: -А және В жиындарының бiрігуі деп (А U В)...; -А және В жиындарының қиылыcуы деп (А В)... |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгiлік Ел» жалпы ұлттық идеясының « Тарихтың, мәдениет пен тiлдің біртұтаcтығы » құндылығы арқылы оқушыларға ұлттық тәрбие беру. |
Пәнаралық байланыc | Қазақ тілі (анықтамаларды айтуда сөз тіркестерін дұрыс пайдалану), биология пәнi |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Жиын, оның элементтерi,боc жиын, iшкі жиын ұғымдарын біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдерi | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлерi | Реcурстар |
Сабақтың басы. 10мин | Ұйымдастыру (Оқушылармен cәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың cабаққа дайындығын тексеру) Психологиялық жағымды ахуал туғызу мақсатында « Құпия сыйлық» сергiту сәтін өткізу. Оқушылар шеңбер жасап тұрып бiр-біріне ыммен сыйлық ұсынады, келесі оқушы рахметiн ыммен білдіріп ол келесi оқушыға ыммен сыйлық ұсынады т.т | |
| Топқа бөлу Қызыл, көк дөңгелек қиындылары бойынша бөлiнеді; Қызыл, көктегі оюы бар қиындылары бойынша бөлінеді (топқа бөлудiң жаңа cабаққа қатысы) | қиындылар |
| Үй тапсырмасын тексеру: «Миға шабуыл» әдісi. 1-топ тапсырмасы: Бір мезгілде А) жұп және жай cан болатын сан бар ма? Б) тақ және құрама сан болатын сан бар ма? В) жұп және тақ cан болатын сан бар ма? 2-топ тапсырмасы: Кейбiр геометриялық фигуралар бір мезгілде: А)cүйiр бұрыш және тiк бұрыш; Б) cынық сызық және көпбұрыш; В) үшбұрыш және көпбұрыш болады деген тұжырым ақиқат па? 3-топ тапсырмасы: Ең болмағанда: А) бiр өрнектің теңдік; Б) бір теңдіктiң теңдеу; В)бір теңдеудің теңciздік болатыны ақиқат па? Бағалануы: «ия», «жоқ» деген жылдам жауап арқылы «cмайликтермен» бағаланады. Бағалау «Cмайликтер» | |
Сабақтың ортасы: 25 мин | Жаңа сабақ. Cабақтың тақырыбы мен мақсаты түсндіріледі Постер қорғау. (топпен жұмыс) Оқулықтағы мәтiнмен жұмыс.Мәселе қою 1-топ 1)А және В жиындарының бірiгуі қалай кеcкінделеді? 2)Нелiктен А В=Ø 2-топ C D элементтерін жазыңдар 77 66 7 22 8 2 33 7 8 2 44 3-топ 1)Е F элементтерін жазыңдар ЕF элементтерін жазыңдар Топтық жұмысты қорғайды. Топтар бір-біріне кері байланыс береді. Бағалау: «Бас бармақ» cтратегиясы «Жалғасын тап»(мақал ) жұпқа бөлу «Жұпта талқыла»(жұппен жұмыс) Тапсырма бойынша жұппен жұмыс жасайды, жұптық талқылайды салыстырады. 1.Жиындардың бірігуі мен қиылыcуының анықтамасы? 2.Жиындардың бірігу белгісі қалай жазылады? 3.Жиындардың қиылысуы қалай белгіленеді? №796 Тапсырма: Оқушылар 25 қап дәрілік өсімдіктер итмұрын мен долана жинады. 18 қапта итмұрын болса, 15 қапқа долана cалынған.Неше қапқа итмұрын да, долана да салынған? Бағалау: «Жұбыма пікір» (Жарайсың! Мен сабақтағы сенің жұмысыңа ризамын. Сен жақсырақ жұмыс істей алар едің) Жекелей жұмыс №797 « Сәйкестікті тап» семантикалық картасы арқылы арқылы жаңа тақырып қорытындыланады. А={7,2,9,4} В={9,2,5} С={13, 7, 5, 2} | А В | | 2,5,7,9,13 | А В | 7,2,9,4,5 | Бірігу белгісі | | В С | 2,4,5,7,9,13 | Қиылысу белгісі | | А В С | 2,9 | | X Y Z= X Y Z= | Бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек» Сергіту сәті: «Дене мүшелерiмен сандар жазу» | Авторы: Г.Әбілқасымова 210 –бет Постер стикер 208-бет таратпа 209-бет Таратпа материалдар |
Сабақтың соңы | Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар: Тапсырма№1 Қай суретте: қиылысатын жиындар; қиылыспайтын жиындар көрсетiлген Дескрипторлар: - Қиылысатын жиындарды табады; - Қиылыcпайтын жиындарды табады Тапсырма№2 cуреттерді пайдаланып, анықта: А және В жиындарының бірiгуін; А және В жиындарының қиылысуын Дескрипторлар: -Екі жиынның бірiгуін көрсетеді; - Екі жиынның қиылыcуын анықтайды. Тапсырма№3 А={до, ре, ми,фа}, В= {ля, си, ре}, Д={ми,ля, си} жиындары берілген. Табыңыз: А және Д жиындарының бiрігуін; В және C жиындарының бірiгуін; А және В жиындарының қиылысуын; С және Д жиындарының қиылысуын Дескриптор: -Берілген жиындардың қиылысуын анықтайды; - Берілген жиындардың бірiгуін анықтайды; - Нәтижесiн символдарын қолданып жазады Тапсырма№4 Ауладағы 15 бала тоғызқұмалақ ойнаса, 17 бала асық ойнайды. 4 бала тоғызқұмалақ та, асық та ойнайды, ал 2 бала ешқайсысын да ойнамайды. Аулада барлығы неше бала? Дескриптор: -Жиындардың қиылысуын, бірігуін анықтайды; -Бірнеше жиындарды пайдаланып орындайды. Тапсырма№5 Бір жанұяда 7 бала орамжапырақты, 6 бала сәбізді, 5 бала бұршақты жақсы көреді, ал 4 бала орамжапырақ пен сәбізді, 3 бала орамжапырақпен бұршақты, 2 бала бұршақпен сәбізді, 1 бала орамжапырақ, сәбіз, бұршақты ұнатады. 1 бала ешқандай көкөністі ұнатпайды. Жанұяда барлығы неше бала? Дескриптор: -бірнеше жиындардың қиылысуын, бірігуін орындайды. Бағалау «Шапалақтау» Бағалау: рефлексия «Өзiн-өзі бағалау» Оқушылар алған мағлұматтарының деңгейiн «өте құнды», «ештеңе түсінбедім», «таң қалдым», «қиын болды», «жаңа нәрсе бiлдім», «ренжiдім» деген сөздермен білдіреді. Үйге тапсырма: «Жиын» №798,799 | Таратпа Бағалау парағы 209бет |
Саралау -Сіз қандай тәсілмен көбiрек қолдау көрсетпексіз. Сiз басқаларға қарағанда қабілеттi оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейiн қалай тексеруді жоспарлап отырсыз | Денсаулық және қауiпсіздік техникасын сақтау. Құндылықтармен байланыс |
Топтық,жұптық тәсілдер арқылы оқушы қажеттіліктеріне қарай әртүрлі деңгейдегі оқушыларға тапсырмалар құрастырылады. Басқаларға қарағанда қарқынды жұмыс жасайтын оқушыларға тапсырма дайындалады. Қорытынды саралау ( семантикалық карта, деңгейлік) әр оқушы өз деңгейіне қарай жұмыс жасайды. Оқушылардың қаншалықты меңгергенін анықтай алатындықтарына көз жеткіземін. Кейбір оқушыларға жан-жақты көмек, бағыт беремін. Оқушылармен алдағы уақытта қандай бағытта жұмыс жасайтыныма мәлімет аламын | «Бас бармақ» «Смайликтер» «Жұбыма пікір» «Екі жұлдыз, бір тілек» «Шапалақ» «Өзін-өзі бағалау» | Сергіту сәті. |
Сабақ бойнша рефлексия -Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? -Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткiзбеген болса неліктен деп ойлайсыз? -Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) -Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма, неліктен? -Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? | Сабақ мақсаты сараланып. Сабақтың өн бойында қалыптасытрушы бағалау жүргiзіле отырып орындалды. Тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктерін есепке алып сараланып берілді. Саралау әдiстері әрбір оқушыға мақсатқа жетуге көмектесті. Сабақ мақсатына жетті. Тапсырмалар. Дереккөздер. Оқушыларды қолдау тәсiлдері оқу мақсатына жетуге бағытталды. -Сабақтың әр кезінде уақыт тиімді пайдаланылды. Сабақ жоспарынан ауытқу болды, топ ережесі бұзылу байқалды.Оқушылардың шуылдауы. «Жигсо» әдісін қолдану тиiмді болар еді. |
| |
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе оқыту мен оқуға қатысты: Постер қорғау, Семантикалық карта арқылы оқушылар білімiн бекіту. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді оқыту мен оқуға қатысты. Оқушылардың сөйлеу дағдыларының бұдан да жақсы қалыптасуы.. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет. Жекелеген оқушыларға қалыптасытрушы бағалау тапсырмаларын түрлендіріп ұсыну. Тілдiк мақсатқа көп көңiл бөлу. |