 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Аралас сандар мен жай бөлшектерді салыстыру | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Таукебаева Г.О. |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Аралас сандар мен жай бөлшектерді салыстыру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.1.2.16 жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; |
Сабақ мақсаттары | Бөлімдері бірдей және әр түрлі бөлшектерді салыстыра алады; Алымдары бірдей және әр түрлі бөлшектерді салыстыра алады; Алымдары мен бөлімдері әр түрлі бөлшектерді салыстыра алады; Аралас сандарды салыстырудың негізгі қасиеттерін біледі; |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жай бөлшектер мен аралас сандар тақырыптарына сәйкес терминдерді қолданып, ауызша сипаттай алады. Пәнге тән терминология: бөлімі-знаменатель – denominator алымы – числитель– numerator бүтін бөлігі – целая часть – integer бөлшек- дробь – fraction аралас сан– смешанное число- mixed number салыстыру – сравнение - comparing |
Құндылықтарды дарыту | - өмір бойы білім алуға бейімделеді; -Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; |
Пәнаралық байланыстар | Тұрмыстағы есептермен байланысы көрсетілген. |
АКТ қолдану дағдылары | Презентациялар және ноутбуктар қолдану |
Бастапқы білім | Бөлшектер және аралас сандар, олардың негізгі қасиеттері |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Жаңа тақырыпты баяндау сабағы 2 минут | Амандасу Сабақ мақсаттары айтылады. Топқа бөлу. Оқушылар әр түрлі фигураларды алып, оған бірдей тақырыптарды табу арқылы жұптарын табады. | Түрлі түсті қиылған фигуралар |
Тақырыпты ашу Жеке жұмыс 13 минут Жаңа терминдерді меңгеру Жеке жұмыс 5 минут | Видео материалды көрсету.  1-жаттығу Кестені толтырып, сонымен қатар бір қатардағы сандар тең болуы тиіс Аралас сандар | Бұрыс бөлшектер |  | |  | |  | |  | | | http://www.bilimland.kz/kk/home#lesson=11720 Оқулық «Атамұра» 2005ж 5-сынып http://math-prosto.ru/?page=pages/drob/drob9.php |
2-жаттығу Тең бөлшектерді белгілеңіз.      бөлімі-знаменатель – denominator алымы – числитель– numerator бүтін бөлігі – целая часть – integer бөлшек- дробь – fraction аралас сан– смешанное число- mixed number салыстыру – сравнение - comparing | |
Ой толғау Топпен жұмыс «Қайсысы үлкен?» 20 минут | Оқушыларға тарапта материалдарды беру арқылы, өздерінің сабақты түсінуге бағыттау.   Қорытынды: Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстырғанда алымы үлкені артық болады. Қорытынды: Алымдары бірдей бөлшектерінің ішінен бөлімі кішісі үлкен болады.  Қорытынды: Бірдей бүтін бөліктері бар екі аралас сандардың ішінен үлкені бөлшегі үлкені Қорытынды: Әр түрлі бүтін бөліктері бар екі аралас сандардың ішінен үлкені бүтін бөлігі үлкені | |
| 3-жаттығу Салыстыру және және 6 және және  және және және және  және  және  және және және  |
|
| Сандарды өсу ретімен орналастыр , , , , , . Сандарды кему ретімен орналастыр , , , , , . Салыстыр: Қайсысы үлкен? а) немесе ; б) немесе ; в) немесе ; г) немесе ; д ) немесе .
| Таратпа материалдар |
|
Пицаны тең 5 бөлікке бөлді.2-н бір тарелкаға салды ,қалған 3-н басқа ыдысқа салды.Салыстыр.    4-жаттығу Comparing UNLIKE fractions (DIFFERENT DENOMINATORS) Which is greater? or  Change UNLIKE fractions (DIFFERENT DENOMINATORS)  to LIKE fractions Is greater than  (come denominator) Which is smaller? or Equivalent fractions or  Equivalent fractions or Is smaller than  THINK | |
Бекіту бөлімі 3 минут | Қосымша видео материал https://www.youtube.com/watch?v=ARn0R182q2s | |
Аяқталуы 2 минут | Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» 3 минут Үйге тапсырма 1 минут Оқулық , №939-941 | |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушыларға саралау жұмыстары көбінесе жеке жұмыс бөлімінде беріледі. Сабақтағы саралау тапсырмаларын А,В,С деңгейлі тапсырмаларды алумен шектеліп қана қоймай, қосымша ғылыми тақырыптарды да беріп отырамын. | Бағалауда Блумның 6 таксономиясы бойынша бағалағанды дұрыс деп есептеймін. Қосымша 1 бағалау парақшасының үлгісі көрсетілген. | Оқушыларға қауіпсіздік техникасы жайлы айтып отырамын, циркуль, сызғыш, қарындаш, қаламсапты дұрыс пайдалануы ескертіледі. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |