Пән мұғалімі: | Жотабаева бахытгул | Еңбекшіқазақ орта мектебі |
Сыныбы: | 9 | 2- сабақ | мерзімі: 03.03.2017 |
Сабақтың тақырыбы: | Тригонометриялық функциялардың қос және жарты бұрыштарының формулалары |
Мақсаты : | - Тригонометриялық функциялардың қос және жарты бұрыштарының формулаларынын білу; -Тригонометриялық функциялардың қос және жарты бұрыштарының формулаларын пайдалануды түсіну; - Оларды тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қолдануды үйрену |
Күтілетін нәтижелер: | - Тригонометриялық функциялардың қос және жарты бұрыштарының формулаларын біледі; - Тригонометриялық функциялардың қос және жарты бұрыштарының формулаларын қалай пайдалану керектігін түсінеді; - Бұл формулаларды тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қолдана алады |
Негізгі идеясы: | Тригонометриялық өрнектерді ықшамдау формулаларды пайдалана білу |
Керекті жабдықтар: | Оқулық, бағалау парақтары. |
Сабақ барысы: |
Сабақ кезеңдері: | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе (2мин) | Ұйымдастыру: Берілген қағаз қиындылары арқылы оқушыларды жұптастыру | -мұғаліммен амандасып, сабақтарына дайындалады; - толық жазылмаған формулалар парақшаларын біріктіріп, жұптарға бөлінеді; |
Тұсауке-сер(6 мин) | «Ой қозғау» Түрткі сұрақ: Құрастырылған қағаз қиындылары бойынша жұмыс.(жұптық жұмыс) Сендер не құрастырдыңдар? Формула бойынша не айтуға болады? Тағы қандай формулаларды білеміз? Жаңа тақырып 1.Егер қосу формулаларында өрнектерінде деп алсақ, нені байқайсыңдар? Сынама сұрақ: 2. Неге 2 болады? 3. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы неге байланысты? (Осы сұрақтардан кейін сабақтың тақырыбы ашылуы тиіс) Мадақтау арқылы бағаланады Қос бұрыштың формулаларын қортып шығару оқушыларға тапсырылады. ; с Жарты бұрыштың формуласы tg | Айтылуы мумкін жауаптар: Бұл қосу формулалары. Формулаларды тақтаға жазады. «10-сұрақ» стратегиясы 1. 2 немесе 2 болады 2.Тригонометриялық функцияларыны тәуелділігінен 3. 2 қос бұрышқа қатысты деген жауап үлгілері айтылуы мүмкін. Жұптарымен өздеріне берілген формулалардан қос бұрыштың формуласын шығарады. Ол формуладан жарты бұрыштың формуласын да қортып шығару тапсырылады. Осы формулаларды тақтаға жазады. |
Негізгі бөлім (12мин) | «Бірін бересің, бірін аласың» әдісі «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау | Берілген формулаларды бір-біріне түсіндіріп, талдайды. Топтар бір-бірін үш критерий бойынша бағалайды.«Бағдаршам» арқылы бағалау |
(15мин) | «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Оқулықтан:№364, №365, №366 есептер Жеке жұмыс Жұптық жұмыс Бағалау парағы | -Оқушылар бірінші жеке орындайды, дәптерге түсіреді; -Жұптасып талқылайды. -Тақтадағы жауаппен салыстырып, жұптар бір-бірін бағалайды. |
(6мин) | Кеңейтілген тапсырма. 1. ; 4. с 6. | Жауап парағы Оқушының аты-жөні:_______ 2. « Формуланы толықтырыңыздар» = = = 4.c= = |
Қортынды (3 мин) | Рефлексия: «Чемодан, еттартқыш, қоқыс жинайтын себет» әдісін ұйымдастыру: Чемоданға: сабақтан алған ең маңыздысы, нені осы сабақтан өзімен алып кетесіз; Себетке: не тиімді болған жоқ, нені керек емес деп санайды; Ет тартқышқа: не қызықты болды, бірақ әлі де түсініксіз, нені әлі еттартқышта етті қалай айналдырады, солай өз ойымызда айналдырып түсіну қажет. | Стикерлерге ойларын жазады, тиісті суреттің астына іліп қояды
|
Кейінгі тапсырма (1 мин) | Үйге: №367-369 есептер шығару, Откен тригонометриялық формулаларды жаттау | |