kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Теңдеу және оны шешу тәсілдері

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

25.11.2016

5-күн

3-сабақ

Сабақтың тақырыбы

Теңдеу және оны шешу тәсілдері

Ресурстар

Оқулық, үлестірмелі  қағаздар.

Сабақтың мақсаты

Теңдеу ұғымын танытуды жалғастыру. Теңдеу - белгісіз саны бар теңдік екенін, белгісіз санның мәні теңдеудің түбірі екенін яғни теңдеудің шешуі болатынын меңгереді.

Сабақтың міндеті

1. Жаңаны үйрену, берілген теңдеулер және теңсіздіктерді шешуді үйрену, оның тиімді тәсілдерін таңдай білуге машықтандыру. Шешу тәсілін таңдау барысында оқушылардың белсенділігін арттыру.

2. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту, қабілеті мен икемділігін дамыту, шығармашылыққа баулу

Күтілетін нәтиже

Оқушы сабақтың соңында:

  • Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді;
  • Өз ойын еркін жеткізе біледі;
  • Шығармашылық қабілеті дамиды;
  • Логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Негізгі идеялар

Сын тұрғысынан ойлауы артады. Өз бетімен білімді меңгереді.

Пән аралық байланыс

Еңбекке баулу, әдебиеттік оқу, дүниетану.

Тапсырмалар

1-тапсырма.  Есептерді орындату.

2-тапсырма. Шығармашылық тапсырманы орындату.

Кейінгі тапсырма

№ 9. 109-беттегі.

Рефлексия

Смайликтер арқылы кері байланыс жүргізу

Бағалау

Қалыптастырушы бағалау

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты(мин)

Топқа бөлу

Оқушыларға кесілген гүл жапырақтары  үлестіріледі.

Қолдарына алған қиындылар-дың түсіне қарай топқа  бөлінеді. Сол қиындылырдан гүл жасайды. Топка ат қояды.

2

Ынтымақтастық атмосферасы

Жарқырап күн де ашылды,
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн!

Біз көңілді баламыз,
Қайырлы күн!

Сәлемдесіп аламыз.
Мақсатымыз- білім алу,
Міндетіміз- еңбектену
Еңбектену арқылы
“5 “- ке қолды жеткізу.

Оқушылар бір-біріне қарап  айтады.

2

Тұсаукесер

Үй тапсырмасына берілгені № 9

 108-беттегі тексеру.

Үй тапсырмасына берілгенін көрсету

2

Негізгі

Бөлім

«Қызығушылығын ояту»   

Мақалды сөзжұмбақты шешу.
 1.- атасын білмеген – жетімдіктің белгісі.

2.- қырлы, бір сырлы.

3. Батыр бір өледі, қорқақ -- өледі.

4. Білекті бірді, білімді - жығады.

5. Бір елі ауызға - елі қақпақ. 

6. -- жылда ел жаңа.

Теңдеу туралы не білеміз ?

     ж  с  м  м  е  е
     е   е  ы  ы  к л
     т   г  ң   ң  і  у
     і    і       д
          з      ы

Белгісізі бар, жай теңдеу, күрделі теңдеу, 2 түрлі тәсілмен шешуге болады: сынап көру, екі жағын да бірдей санға бөлу

екенін айтады.

5

Тапсырма

Ұядан шашылған балапандарды жинау.  Әр  балапанның тапсырмасын орындау. Тапсырмаларды орындау арқылы балапандарды ұяға жинау.

1-тапсырма.   «Көп ойла, тез ойла»  постер таратылады. (1 - балапан)  

      1 топ                              2 топ

х+20∙8=2600              х – 560 : 7 =20000

40 ∙ 6+х=9400            3090 :10-х=209

12+в =72:2                 (Х+20): 5=6

      3 топ                             4 топ

х ∙(40 : 4)=12600             х: (36+64)=543

(190 – 90)∙х=38600         19200:10:х=10

а :10= 960: 2                   2400:(с-12) =10

Тақтамен жұмыс.  (2 - балапан)  

   Үшбұрыштың қабырғасы  3 см-ден, ал оның үшінші қабырғасы х см. Үшінші қабырғасын 4 есе көбейткенде шыққан жаңа үшбұрыштың периметрін өрнек түрінде жазу.
 

Математикалық диктант.
(3 - балапан)  
Өрнек түрінде жаз:
а) а-ның 80-ге бөліндісін 5 есе арттыр. 
ә) 90 мен с-ның қосындысын

60-қа көбейт. 
б) 70-тің 5-ке бөліндісіне 42-нің х-ке бөліндісін қос.
в) 984 пен 324-тің қосындысын а мен 412 қосындысына бөл.

Оқулықпен жұмыс. (4 - балапан)  
Есептің шартын құрып, жауабын табамыз.
Басқұрдың ұз.- 3м    5 есе қысқа
Қыл арқан -?


Суретпен жұмыс (5- балапан)
6 кесе - 180тг
8 кесе -? ТГ

Сергіту сәті  «Көңілді би» әуені жіберіледі
 

«Кім жылдам?» ойыны.  (6 - балапан)    Қалдықпен бөлуді орында:
         І топ                        ІІ топ

       1529/4=                    1437/6=

       ІІІ топ                       ІV топ
       1358/3=                   40978/8=
 

Фигуралардың ауданын тап.

(7 - балапан)  
Екі фигурадан құрылған шаршы және тік төртбұрыш
2см*2см+3см*2см=10см
Үлкен тік төртбұрыш және кіші тік төртбұрыш.
2см*4см+1см*2см+1см*2см =12см

    Өте жақсы балалар балапандарды ұясына жиндық.

2-тапсырма.  Шығармашылық тапсырманы орындату.

* Шөпте қояндар тығылып отыр, тек 10 құлағы ғана  көрініп тұр. Қанша қоян тығылып отыр? (5)

* Таразы табақшасына 2 аяғымен тұрғанда тырна 2 кг болды. Бір аяғымен тұрса, онда оның массасы қандай болады? (2)

* Ауылда 4 күн 4 түн боран соқты. Неше тәулік боран соқты?  (4)

* Үш  түйеқұс  ұшып келе  жатқанда,  біреуін  жерге қонды.  Неше  түйеқұс  ұшып кетті ? (ұшпайды)

* Егер  екі  кірпіштің  салмағы  8 кг болса,  бір  жарым  кірпіштің  салмағы  қанша  болады? (6кг)

*1  тонна  мақта  ауыр  ма,

10 ц  темір  ауыр  ма ? (тең)

* Кітапхана қазақ тілінде 1200 және орыс тілінде одан 3 есе кем оқулық алды. Кітапхана барлығы неше оқулық алды? (1600)

* Дүкенге 36 қызыл шар және 40 көк шар әкелінді. 50 шар сатылды. Сатылмаған неше шар қалды? (26)

Топпен постерге жазып,  әр топтан тақтаға іліп қорғайды.

Р=3см+3см+(х*4) см;

(а/80)*5

(90+с)*60

(70/5)+(42/х)

(984+324)/(а+412)

Шешуі: 3*5=15
Жауабы: Қыл арқанның ұзындығы 15 метр.
х/5=3
х=3*5
х=15
15/5=3
 

Шешуі: 180/6=30;
8*30=240
Жауабы: 8 кесе 240 теңге тұрады.

Әуенге билейді

Топтасып жұмыс жасайды, тақтаға шығып дәлелдейді

Тапсырмаларды шапшаң жауап береді.

20

3

5 жол өлең стратегиясы

Не?           1 сөз

Қандай?    2 сөз

Не істеді? 3 сөз

4 сөзден құралған сөйлем

Мағыналас сөз  1 сөз

1. Теңдеу

2. Жай,  күрделі

3. Шешіледі, ойлантады, құрылады.

4. Белгісіз санды табуға арналған

5. Теңдік

2

Қорытынды

«Ой қозғау»
Бүгінгі сабақта не өттік? Нені білдік?

Сұрақ - жауап

2

Үй тапсырмасы

№ 9. 109 -беттегі.

Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алу.

2

Бағалау

Топпен бағалау.

Бағаларын күнделіктеріне қойдыру

3

Рефлексия

Сабақтан алған әсерлерін смайликтерді  көтеру арқылы  білдіру.

Смайлиқтерді көтереді

2

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Теңдеу және оны шешу тәсілдері»


25.11.2016

5-күн

3-сабақ

Сабақтың тақырыбы

Теңдеу және оны шешу тәсілдері

Ресурстар

Оқулық, үлестірмелі қағаздар.

Сабақтың мақсаты

Теңдеу ұғымын танытуды жалғастыру. Теңдеу - белгісіз саны бар теңдік екенін, белгісіз санның мәні теңдеудің түбірі екенін яғни теңдеудің шешуі болатынын меңгереді.

Сабақтың міндеті

1. Жаңаны үйрену, берілген теңдеулер және теңсіздіктерді шешуді үйрену, оның тиімді тәсілдерін таңдай білуге машықтандыру. Шешу тәсілін таңдау барысында оқушылардың белсенділігін арттыру.

2. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту, қабілеті мен икемділігін дамыту, шығармашылыққа баулу

Күтілетін нәтиже

Оқушы сабақтың соңында:

  • Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді;

  • Өз ойын еркін жеткізе біледі;

  • Шығармашылық қабілеті дамиды;

  • Логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Негізгі идеялар

Сын тұрғысынан ойлауы артады. Өз бетімен білімді меңгереді.

Пән аралық байланыс

Еңбекке баулу, әдебиеттік оқу, дүниетану.

Тапсырмалар

1-тапсырма. Есептерді орындату.

2-тапсырма. Шығармашылық тапсырманы орындату.

Кейінгі тапсырма

№ 9. 109-беттегі.

Рефлексия

Смайликтер арқылы кері байланыс жүргізу

Бағалау

Қалыптастырушы бағалау

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты(мин)

Топқа бөлу

Оқушыларға кесілген гүл жапырақтары үлестіріледі.

Қолдарына алған қиындылар-дың түсіне қарай топқа бөлінеді. Сол қиындылырдан гүл жасайды. Топка ат қояды.

2

Ынтымақтастық атмосферасы

Жарқырап күн де ашылды,
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн!

Біз көңілді баламыз,
Қайырлы күн!

Сәлемдесіп аламыз.
Мақсатымыз- білім алу,
Міндетіміз- еңбектену
Еңбектену арқылы
“5 “- ке қолды жеткізу.

Оқушылар бір-біріне қарап айтады.

2

Тұсаукесер

Үй тапсырмасына берілгені № 9

108-беттегі тексеру.

Үй тапсырмасына берілгенін көрсету

2

Негізгі

Бөлім








«Қызығушылығын ояту»

Мақалды сөзжұмбақты шешу.
1.------ атасын білмеген – жетімдіктің белгісі.

2.------ қырлы, бір сырлы.

3. Батыр бір өледі, қорқақ ----- өледі.

4. Білекті бірді, білімді ------ жығады.

5. Бір елі ауызға ---- елі қақпақ.

6. ----- жылда ел жаңа.

Теңдеу туралы не білеміз ?

ж с м м е е
е е ы ы к л
т г ң ң і у
і і д
з ы

Белгісізі бар, жай теңдеу, күрделі теңдеу, 2 түрлі тәсілмен шешуге болады: сынап көру, екі жағын да бірдей санға бөлу

екенін айтады.

5


Тапсырма

Ұядан шашылған балапандарды жинау. Әр балапанның тапсырмасын орындау. Тапсырмаларды орындау арқылы балапандарды ұяға жинау.

1-тапсырма. «Көп ойла, тез ойла» постер таратылады. (1 - балапан)

1 топ 2 топ

х+20∙8=2600 х – 560 : 7 =20000

40 ∙ 6+х=9400 3090 :10-х=209

12+в =72:2 (Х+20): 5=6

3 топ 4 топ

х ∙(40 : 4)=12600 х: (36+64)=543

(190 – 90)∙х=38600 19200:10:х=10

а :10= 960: 2 2400:(с-12) =10


Тақтамен жұмыс. (2 - балапан)

Үшбұрыштың қабырғасы 3 см-ден, ал оның үшінші қабырғасы х см. Үшінші қабырғасын 4 есе көбейткенде шыққан жаңа үшбұрыштың периметрін өрнек түрінде жазу.

Математикалық диктант.
(3 - балапан)
Өрнек түрінде жаз:
а) а-ның 80-ге бөліндісін 5 есе арттыр.
ә) 90 мен с-ның қосындысын

60-қа көбейт.
б) 70-тің 5-ке бөліндісіне 42-нің х-ке бөліндісін қос.
в) 984 пен 324-тің қосындысын а мен 412 қосындысына бөл.


Оқулықпен жұмыс. (4 - балапан)
Есептің шартын құрып, жауабын табамыз.
Басқұрдың ұз.- 3м 5 есе қысқа
Қыл арқан -?


Суретпен жұмыс (5- балапан)
6 кесе - 180тг
8 кесе -? ТГ



Сергіту сәті «Көңілді би» әуені жіберіледі

«Кім жылдам?» ойыны. (6 - балапан) Қалдықпен бөлуді орында:
І топ ІІ топ

1529/4= 1437/6=

ІІІ топ ІV топ
1358/3= 40978/8=

Фигуралардың ауданын тап.

(7 - балапан)
Екі фигурадан құрылған шаршы және тік төртбұрыш
2см*2см+3см*2см=10см
Үлкен тік төртбұрыш және кіші тік төртбұрыш.
2см*4см+1см*2см+1см*2см =12см

Өте жақсы балалар балапандарды ұясына жиндық.

2-тапсырма. Шығармашылық тапсырманы орындату.

* Шөпте қояндар тығылып отыр, тек 10 құлағы ғана көрініп тұр. Қанша қоян тығылып отыр? (5)

* Таразы табақшасына 2 аяғымен тұрғанда тырна 2 кг болды. Бір аяғымен тұрса, онда оның массасы қандай болады? (2)

* Ауылда 4 күн 4 түн боран соқты. Неше тәулік боран соқты? (4)

* Үш түйеқұс ұшып келе жатқанда, біреуін жерге қонды . Неше түйеқұс ұшып кетті ? (ұшпайды)

* Егер екі кірпіштің салмағы 8 кг болса, бір жарым кірпіштің салмағы қанша болады? (6кг)

*1 тонна мақта ауыр ма,

10 ц темір ауыр ма ? (тең)

* Кітапхана қазақ тілінде 1200 және орыс тілінде одан 3 есе кем оқулық алды. Кітапхана барлығы неше оқулық алды? (1600)

* Дүкенге 36 қызыл шар және 40 көк шар әкелінді. 50 шар сатылды. Сатылмаған неше шар қалды? (26)







Топпен постерге жазып, әр топтан тақтаға іліп қорғайды.









Р=3см+3см+(х*4) см;








(а/80)*5

(90+с)*60

(70/5)+(42/х)

(984+324)/(а+412)


Шешуі: 3*5=15
Жауабы: Қыл арқанның ұзындығы 15 метр.
х/5=3
х=3*5
х=15
15/5=3

Шешуі: 180/6=30;
8*30=240
Жауабы: 8 кесе 240 теңге тұрады.


Әуенге билейді










Топтасып жұмыс жасайды, тақтаға шығып дәлелдейді







Тапсырмаларды шапшаң жауап береді.















20

























3



















5 жол өлең стратегиясы

Не? 1 сөз

Қандай? 2 сөз

Не істеді? 3 сөз

4 сөзден құралған сөйлем

Мағыналас сөз 1 сөз

1. Теңдеу

2. Жай, күрделі

3. Шешіледі, ойлантады, құрылады.

4. Белгісіз санды табуға арналған

5. Теңдік

2

Қорытынды

«Ой қозғау»
Бүгінгі сабақта не өттік? Нені білдік?

Сұрақ - жауап

2

Үй тапсырмасы

№ 9. 109 -беттегі.

Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алу.

2

Бағалау

Топпен бағалау.

Бағаларын күнделіктеріне қойдыру

3

Рефлексия

Сабақтан алған әсерлерін смайликтерді көтеру арқылы білдіру.

Смайлиқтерді көтереді

2



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Теңдеу және оны шешу тәсілдері

Автор: Тэжова Шолпан Эмировна

Дата: 24.12.2016

Номер свидетельства: 372935
