Закріпити знання учнів про зміст теореми про суму кутів трикутника та наслідків з неї; поглибити вміння розв’язувати задачі на застосування теореми про суму кутів трикутника
розвивати логічне мислення і уміння висловлювати свою думку (вміння аналізувати, систематизувати, порівнювати, узагальнювати); спостережливість;
виховувати інтерес до математичних знань, культуру розумової праці та культуру спілкування, а також вміння оцінювати свої знання та роботу однокласників.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Сума кутів трикутника»
Тема:Сума кутів трикутника
Мета:
закріпити знання учнів про зміст теореми про суму кутів трикутника та наслідків з неї; поглибити вміння розв’язувати задачі на застосування теореми про суму кутів трикутника
розвивати логічне мислення і уміння висловлювати свою думку (вміння аналізувати, систематизувати, порівнювати, узагальнювати); спостережливість;
виховувати інтерес до математичних знань, культуру розумової праці та культуру спілкування, а також вміння оцінювати свої знання та роботу однокласників.
Обладнання: фізична карта світу, макет козацької чайки, піратського корабля, картки-завдання
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.
Форма уроку: урок-подорож.
Хід уроку
Розум полягає не лише в знаннях, але
й у вмінні застосовувати ці знання.
Аристотель
І. Організаційний етап
Ось і пролунав дзвоник на урок, урок геометрії, урок нових відкриттів і роздумів. Я рада вас бачити, щоб знову продовжити наш шлях до нових знань і здобутків. Сподіваюся, що попрацюємо ми плідно. Чи готові ви до роботи?
ІІ. Формування мети й завдань уроку
Повідомлення теми, очікуваних результатів
Продовжуючи вивчати розділ «Трикутники», проведемо цей урок у формі подорожі. На нас чекають цікаві зупинки.
Підготуємо зошити для роботи. Хочу нагадати, що під час роботи з діловими
документами (це ваші зошити) запорукою успіху є старанне, охайне, уважне
ставлення до цієї роботи (записуємо дату і назву роботи).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
В роботі нам допоможе вислів давньогрецького філософа і вченого Аристотеля «Розум полягає не лише в знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання». Вам надається можливість застосувати свої знання і вміння.
Ми здійснимо гру-подорож на козацькій чайці за маршрутом: Дніпро, Чорне море, Босфорська протока, потім – Середземне море, Гібралтарська протока, а далі, перетнувши Атлантику, дійдемо до берегів Північної Америки. А саме чому ми туди мандруємо – дізнаєтесь трішки пізніше.
Під час подорожі кожний з вас буде самостійно оцінювати свої знання та роботу однокласників, заповнювати «Щоденник мандрівника» (накопичувальна система оцінки за урок).
А що таке козацька чайка?
Історикознавець.
Козацька чайка - човен запорізького козака. Образ запорізького козака став символом захисника Батьківщини. Козацтво захищало українські землі від руйнівних набігів турецько-татарських загарбників, повернуло до життя спустошені татарськими ордами південноукраїнські землі.
Досконало володіли мистецтвом морського бою. Їхній флот складався із чайок – легких маневрених човнів, які мали два керма (кормове і носове), рухалися як на веслах, так і з допомогою вітрила. Чайки вміщували 50-70 козаків, озброєних рушницями і шаблями та невеликими гарматами
Саме в козаках український народ бачив своїх найбільш надійних захисників.
Розпочинаємо нашу подорож
А зараз перевіримо чи всі готові сісти до козацького човна?
Перевірка домашнього завдання (вставити пропущені записи)
ІV. Актуалізація опорних знань
І етап. «Старт»
На цьому етапі потрібно привести екіпіровку чайки в повний порядок: розкласти все по своїх місцях, щоб нічого не заважало в подорожі. Для цього потрібно дати відповіді на запитання.
Фігура, яка складається з трьох точок, що не лежать на одній прямій, і трьох відрізків, які попарно сполучають ці точки, називаються... .
Залежно від довжин сторін, трикутники поділяються на такі види.......
який трикутник наз рівнобедреним
Залежно від міри кутів, трикутники поділяються на такі види..
Один з кутів трикутника – тупий. Які два інші?
який трикутник наз.прямокутним?
як наз сторони прямокутного трикутника?
Теорема про суму кутів трикутника читається так.....
Чи існує трикутник з двома прямими кутами?
Один з кутів рівнобедреного трикутника дорівнює 1000. Чому дорівнюють інші кути?
ІІ етап. «Маршрут руху»
Дослідницька лабораторія (практична робота) Серед усіх метричних властивостей трикутника, які вивчаються у 7 – му класі, найважливішою є властивість суми кутів трикутника
1. Практична робота (показати на досліді чому дорівнює сума кутів трикутника).
Перший етап
Другий етап
Третій етап
V. Застосування знань, закріплення вмінь і навичок
Ми успішно подолали першу частину шляху – Дніпро і вийшли у Чорне море. Ми правильно склали маршрут, рухались правильним курсом, але шторм збив нас з курсу. Щоб зорієнтуватися в просторі, нам треба розв’язати завдання, за правильними відповідями відшукати слово, яке вкаже на курс нашої подорожі.
Б
А
О
Р
Д
М
Ф
Е
С
У
О
100˚
28˚
55˚
70˚
135˚
79˚
34˚
25˚
46˚
180˚
45˚
Ми правильно відгадали: наш курс – Босфор.
Історикознавець. Босфор – протока між Європою та Малою Азією, з'єднуюча Чорне море з Мармуровим і разом з Дарданелами – з Середземним. За легендою свою назву протока отримала завдяки Іо. Щоб уникнути гніву своєї дружини Гери, Зевс перетворив свою прекрасну кохану на ім’я Іо у білу корову. Нещасна Іо обрала водний шлях порятунку, пірнувши у синій вир протоки, що з тих пір так і називається «коров'ячим бродом» або Босфором. З обох боків протоки розташоване історичне місто Константинополь, сьогоднішній Стамбул.
Стамбул розташований одразу в двох частинах світу — Європі та Азії
ІІІ етап. «Поповнення запасів їжі і питної води»
« Вірю не вірю»
Чи може сума кутів трикутника дорівнювати 200° ?
Чи є правильним твердження, що в трикутнику принаймні один кут є тупим?
Чи може у трикутнику кожен кут бути меншим від 60 градусів?
Чи існує трикутник з двома тупими кутами ?
Чи існує трикутник з кутами 60°, 50°, 70°?
Чи буде гострокутнім трикутник, кути якого дорівнюють 40 і 50 градусів?
Чи буде гострокутнім трикутник, два кути якого дорівнюють 45 і 55 градусів? 1. Ні 2.Так 3. Ні 4. Ні 5. Так 6. Ні 7.Так
ІV етап. «Пірати»
І знову ми в дорозі. Ми пливемо Середземним морем. Що ж це? На нас накинулися пірати. Щоб врятуватися від піратів, вам необхідно розв’язати задачу
Декілька учнів виконують завдання на картках-корабликах.
Фізкультхвилинка
Щоб ми могли і надалі творчо працювати і логічно мислити, проведемо фізкультвікторину Якщо ви вважаєте, що вам у житті потрібно вивчати геометрію, Піднесіть руки Якщо ви вважаєте, що вам у житті потрібно знати все про трикутники, То підстрибніть Якщо ви вважаєте, що вам у житті необхідно вміти розв’язувати задачі, То кліпніть очима Якщо ви вважаєте, що урок геометрії розвиває логіку вашого мислення, Покрутіть головою вліво, вправо Якщо , на вашу думку, ви уважні і дисципліновані на уроці, то Сплесніть руками Якщо ви вважаєте, що хороша дисципліна на уроці це запорука ваших знань Зробіть вдих і видих З вікториною всі гарно справилися тепер давайте працювати дальше
Покажіть руками
прямий кут гострий кут розгорнутий кут тупий кут
V етап. «Гібралтар»
Історикознавець. Гібралтар, територія на півдні Піренейського півострова, біля Гібралтарської протоки включає в себе скелястий півострів (висотою до 425м.) і піщаний перешийок, що з'єднує скелю з Піренейським півостровом. Гібралтар був відомий ще стародавнім грекам і римлянам під назвою Кальпе. Пізніше ця назва була перекручена, і фортеця стала називатися Гібралтар.
Щоб пропливти протоку, треба пройти випробування:
Взаємоперевірка ( учні обмінюються зашитами)
І ось, нарешті на горизонті з’явився маяк, вогник якого ледь-ледь світить у далечині. Це береги Північної Америки. І щоб до них добратися треба пройти ще через один трикутник – Бермудський трикутник. Але про нього ви будете розповідати наступного уроку.
VІ. Підсумки уроку.Оцінювання
Ось і закінчилася наша подорож.. Сьогодні на уроці ми відкрили дослідним шляхом теорему про суму кутів трикутника , навчились застосовувати набуті знання в практичній діяльності. Ми ще раз переконалися , що геометрія це наука , яка виникла з потреб людини. Адже, як писав Галілей, ”Природа розмовляє мовою математики : букви цієї мови - кола , трикутник та інші геометричні фігури”.
VІІ. Домашнє завдання
Забезпечити розуміння учнями цілей, змісту й способів виконання домашнього завдання.
VІІІ. Рефлексія
Найбільший мій успіх на уроці
Найбільші труднощі на уроці:
Питання: 1.З якою важливою теоремою ми познайомилися на уроках? 2.Теорема справедлива для будь-якого трикутника? 3.Скільки кутів необхідно знати, щоб знайти невідомий кут трикутника? 4. Кути будь –якого трикутника можна поміряти? (Кути Бермудського трикутника поміряти не можливо, але сума його кутів також складає 180°) Знайдемо периметр Бермудського трикутника на карті, застосуємо масштаб, визначимо периметр в км і переведемо в милі.