Сабақ | Ы. Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл». Сейітқұл – ел қамқоршысы |
Сынып: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5.1.3.1(Т/Ж)- көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс – әрекеті арқылы образын ашу; 5.2.1.1(АИ) – әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама – қарсы суреттеулерді табу. |
Сабақ мақсаты | Барлығы: Әңгіменің фабуласы мен сюжеттік дамуын айта алады. |
Көбі: «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің тақырыбы мен идеясын анықтай алады. |
Кейбірі: «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесіндегі кейіпкерлер портреті мен іс – әрекеті арқылы образын ашу |
Күтілетін нәтижелер | Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің тақырыбы мен идеясын анықтап, кейіпкерлер портреті мен іс – әрекеті арқылы образын ашады |
Сабақтың түрі | Аралас сабақ |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі |
Қажетті құрал-жабдықтар | Интерактивті тақта, слайдтар, желімқағаздар, тақырыпқа қатысты суреттер, кесте, А4 парағы, түрлі түсті қарындаштар, фломастерлер мен маркерлер, парақшалар,сөзжұмбақ |
Оқыту әдістері | Түсіндіру, сұрақ – жауап, талдау |
Дереккөздері | Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар. |
Тапсырмалар |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сабақтың басы 10 минут Психологиялық ахуал қалыптастыру 3 минут | Мұғалім оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеді Үй тапсырмасы: «Жасырын дауыс» Қ/Б: «Смайлик» Оқушыға кезектесе сұрақтар қояды. «Қыпшақ Сейітқұлға» мінездеме Ыбырай Алтынсарин кім? Атасы Ыбырайды неліктен бауырына басып тәрбиеледі? Ақын кімдердің шығармаларын аударды? Ақынның қандай шығармаларымен таныстыңдар? «Өзі туралы постер» тренинг Оқушылар өздері туралы постер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б Қ/Б: «Смайлик» | Оқушылар мұғаліммен амандасты, зейіндерін сабаққа аударды. Оқушылар үй тапсырмасына жауап береді Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар постерге өздері туралы ақпарат береді. |
Сабақтың ортасы 24 минут | Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесіндегі кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. Кейіпкерге берер өз бағаң «Веннн» диаграммасы
Оқылым тапсырмалары Әңгіменің негізгі үш идесын, үш сөйлеммен тұжырымдап, ойымызды мақал –мәтелдермен түйіндейік. Үргеніш, Қоқан, жортуыл, арық қазу сөздерін түсініп, синонимдерімен алмастырып, сөйлем құрап жазайық. Сейітқұлдың мақсатына жету жолындағы әрекеттерін мәтін бойынша ретімен баяндайық. Әңгіме бойынша өз жұбымызбен «Неге?», «Не үшін?», «Қалай?» және т.б сұрақтар қою арқылы сұхбат жасайық. Оқиға өткен жерлерді картадан көрсетейік. Қазір ол жердегі адамдар немен айналысады? |
Оқушылар оқылым мәтіні бойынша оқулықта берілген тапсырмаларды орындады. 1)Адал еңбек мұратқа жеткізеді. Еңбегін қатты болса Татқаның тәтті болады. Еңбек ерлікке жеткізер, Ерлік елдікке жеткізер. 2)Жортуыл – жорық, шабуыл, аттаныс, шапқын Арық қазу – қарық қазу 3)Қолына кетпен алып, отыз үйлі кедейіне де кетпен беріп, жер тегістеп, егін егуге кірісті... ә)... ... ...; б)... ... ...; в)... ... ...
|
Сабақтың соңы 5минут | «Сейітқұл – ел қамқоршысы» 30-40 сөз эссе жазу | Берілген тапсырманы орындайды |
ІІІ. Бағалау | Рефлексия. «Бағалау терезесі» әдісі | Бүгінгі сабақта не түсінді стикерге жазып, бағалау терезесіне жабыстырады |
ІҮ. Үйге тапсырма | «Сейітқұл – ел қамқоршысы» эссе аяқтау | Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алды. |