kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка урока на тему "Многочлены", 7-класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок на тему " многочлены", направленный на работу ученика  в группе, в паре и индивидуально.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока на тему "Многочлены", 7-класс»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көпмүшелер:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Канапьянова С.Ж

Сыныбы: 7

Сабақтың тақырыбы:

Көпмүшелерге амалдар қолдану


оқу мақсаттары:

7.2.1.7

көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;

7.2.1.8

көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;

7.2.1.9

көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Бірмүшелер мен көпмүшелерді біледі, оларды ажырата алады, көпмүшелерді қосу және азайтуды, көпмүшені бірмүшеге көбейтуді, көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындай алады

Оқушылардың басым бөлігі: Осы анықтамаларды пайдаланып, есептер шығара алады.

Кейбір оқушылар: Осы тақырып бойынша күрделі есептер шығара алады

Бағалау критерийлері

Дағдылар

Жетістік критерийлері


Білу

Бірмүшені көпмүшеге және көпмүшені көпмүшеге қосу және азайту, көпмүшені бірмүшеге көбейту ережесін біледі.

Түсіну


Көпмүшелерге амалдар қолдана алады.

Талдау Жинақтау

Көпмүшелерге амалдар қолданып, ұқсас мүшелерді біріктіріп, нәтижені стандарт түрде жаза алады

Қолдану

Бағалау

Көпмүшелерге амалдар қолдану бойынша алған білімдерін әртүрлі жағдаяттарда қолдана алады

Тілдік мақсат

Оқушылар:

- - пәндік лексиканы, терминологияны, символиканы сауатты қолданады

Лексика мен терминология:

Көпмүшенің стандарт түрі, көпмүшенің дәрежесі, ұқсас бірмүшелер, көпмүшенің бас мүшесі көпмүшенің бос мүшесі, көпмүшелерді қосу және азайту.

Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

1. Бірмүшені көпмүшеге және көпмүшені көпмүшеге қосу және азайту ...?

2. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін ....?

3. ... негізгі қасиеті ....?

Құндылықтарға баулу

Құрмет-оқушы мен мұғалім арасындағы сыйластық.

Ынтымақтастық-топтық жұмыста өзара қарым-қатынас.

Ашықтық-өз пікірін ашық айту.

Еңбек қоғамына сүйене отырып, еңбекқорлыққа баулу.

Пәнаралық байланыстар

геометрия

АКТ қолдану дағдылары

интербелсенді тақта, презентация, таратпа материалдар

Бастапқы білім

Бірмүше және көпмүше ұғымын біледі. Жай бөлшектерді қосу және азайтуды орындай алады. Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейтуді біледі.



Оқушының іс-әрекеті

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Бағалау түрі

Сабақтың басы


Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру





Сабақтың мақсатын айқындау





Өткен материалды қайталау

  • Көпмүшеге анықтама беріңіз.

  • Көпмүшенің дәрежесін қалай анықтайсыз?

  • Ұқсас мүшелер деген не?

  • Көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін тұжырымда

  • Бірмүшенің дәрежесін қалай анықтаймыз

  • Бірмүше деген не

Сұрақтарға жауап береді

Сұрақ- жауап

«Бас бармақ» әдісі


Сабақтың ортасы

бірдей түсті карточкалар тиген оқушылар жұп болып саналады.

Жұптардың бірі есепті тақтада екіншісі орнында орындап, есептерін тексереді, орнындағы оқушы тақтадағы оқушы жұмысын «комментарий» арқылы бағалайды.

ҚОСЫМША1

Дескриптор

Білім алушы

  • көпмүшені көпмүшеге қосу және азайтуды орындай алады

  • Бірмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • Көпмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • ұқсас мүшелерді біріктіріп, нәтижені стандарт түрде жаза алады

Карточкадағы есепті шығарады, жұбымен тексереді,

«комментарий» арқылы бағалайды.

«Ойлан-Жұптас-Бөліс»

Комментарий


Топтық жұмыс

Топқа бөлу ҚОСЫМША2

Карточкадағы есептер жауабы бойынша 1,2,3 топқа бөлінеді

І-топ

Боялған фигуралардың аудандарын табыңыдар:


.

ІІ-топ

А-ның орнына қандай көпмүшені қойғанда теңдік орындалады.


IІІ – топ

Көпмүшелерді қосу немасе азайту амалдарын қолдана отырып t-ның мәнін тап

1) (3а-7b+5) + (4a+b-2) = x

2) x – (11a-9b+12) = y

3) y + (13a+4b+1) = z

4) z – (9a+7b-13) = t

t = ?

(t = 5)



Топпен

Пікірталас

Бутерброд

«Екі жұлдыз бір тілек»

Сабақтың соңы

ТЕСТІК тапсырма

ҚОСЫМША3

жекелей

тест

5 балдық жүйе

Кері байланыс

«Өзін өзі тексеру парағы» және

«Жетістік баспалдағы»

Оқушы қолындағы бағалау парағындағы өзін-өзі бағалау нәтижесіне қарай отырып. «Табыс баспалдағында» жетістігін көрсетеді


Өзін-өзі тексеру парағы


Қойылған сұрақтардың барлығының/ кейбірінің ғана жауабын білемін


Жұбыммен шығарылған есептерімнің барлығын/кейбірін ғана дұрыс орындай алдым

Топта белсенді/ белсенді емес жұмыс жасадым

Жеке жұмыста (тестте) жоғары/ орта/ төмен нәтижеге қол жеткіздім











Саралау: Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ барысында оқушылардың көпмүшеліктерге амалдар қолдану бойынша білімдерін жинақтап, қолданып бағалай алуына баса назар аудармақпы.

Сонымен қатар оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасай отырып жеке жұмыс барысында соңғы нәтижеге жететіндіктеріне баса назар аударып, өз-өздерін дұрыс бағалай алуына көздерін жеткізуді көздеймін

оқушылардың материалды игеру деңгейін сұрақ жауап, жұптағы, топтағы, жеке жұмысы арқылы тексеруді жоспарлап отырмын









Партада отыру ережесін сақтау. Баланың жас ерекшелігін ескеріп үй тапсырмасын өлшемді етіп беремін, сабақта интербелсенді тақтаны ұзақ уақыт пайдаланбаймын.


Сабақ бойынша рефлексия:

1-Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

2-Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

3-Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

4-Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

5-Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?


  1. И

  2. Иә

  3. -

  4. Иә,дегенмен топтық жұмысты қорғау асығыс болды.

  5. жоқ

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

Жұппен жұмыс, жеке жұмыс


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

Сынып оқушыларының зейінін шоғырландыру( карточкадағы есеп бойынша топқа бөлу кезінде)


Сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?

Сабақ барысында келесі оқушылармен: АТ, ТБ, МА тақырып бойынша әлде де есеп шығару дағдыларын дамыту керек екендігін байқадым











ҚОСЫМША1

  1. 2+2аb+b2)+(a2-2аb+ b2)

Өрнектерін ықшамда

Дескриптор

Білім алушы

  • көпмүшені көпмүшеге қосу және азайтуды орындай алады

  • Бірмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • Көпмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • ұқсас мүшелерді біріктіріп, нәтижені стандарт түрде жаза алады



  1. 2+2ab+b2)-2+2ab-b2)

Өрнектерін ықшамда

Дескриптор

Білім алушы

  • көпмүшені көпмүшеге қосу және азайтуды орындай алады

  • Бірмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • Көпмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • ұқсас мүшелерді біріктіріп, нәтижені стандарт түрде жаза алады


  1. (5x2-5x+4) - (-4x2+5x-4)

Өрнектерін ықшамда

Дескриптор

Білім алушы

  • көпмүшені көпмүшеге қосу және азайтуды орындай алады

  • Бірмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • Көпмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • ұқсас мүшелерді біріктіріп, нәтижені стандарт түрде жаза алады


  1. (-12a2+5a)+(a+11a2)

Өрнектерін ықшамда

Дескриптор

Білім алушы

  • көпмүшені көпмүшеге қосу және азайтуды орындай алады

  • Бірмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • Көпмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • ұқсас мүшелерді біріктіріп, нәтижені стандарт түрде жаза алады


  1. (1+3x)-(x2-2x)

Өрнектерін ықшамда

Дескриптор

Білім алушы

  • көпмүшені көпмүшеге қосу және азайтуды орындай алады

  • Бірмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • Көпмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • ұқсас мүшелерді біріктіріп, нәтижені стандарт түрде жаза алады


  1. 4x-(3p-x)+(8x-5p)

Өрнектерін ықшамда

Дескриптор

Білім алушы

  • көпмүшені көпмүшеге қосу және азайтуды орындай алады

  • Бірмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • Көпмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • ұқсас мүшелерді біріктіріп, нәтижені стандарт түрде жаза алады


  1. (x+5m)-(3m-2x)

Өрнектерін ықшамда

Дескриптор

Білім алушы

  • көпмүшені көпмүшеге қосу және азайтуды орындай алады

  • Бірмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • Көпмүшені көпмүшеге көбейте алады

  • ұқсас мүшелерді біріктіріп, нәтижені стандарт түрде жаза алады





ҚОСЫМША3

Көпмүшенің дәрежесін анықта


Көпмүшенің дәрежесін анықта

Көпмүшенің дәрежесін анықта

Көпмүшенің дәрежесін анықта

Көпмүшенің дәрежесін анықта

Бірмүшенің дәрежесін анықта

625ху

Бірмүшенің дәрежесін анықта

-25х

Бірмүшенің дәрежесін анықта

62х2у

Бірмүшенің дәрежесін анықта

62ху2

Бірмүшенің дәрежесін анықта

62ху2

Бірмүшенің дәрежесін анықта

-0,75ав

Бірмүшенің дәрежесін анықта

-2,85ав

Бірмүшенің дәрежесін анықта

0,85х

Көпмүшенің дәрежесін анықта

Көпмүшенің дәрежесін анықта



ҚОСЫМША3

Тест

Тест

1)Төмендегі тұжырымдардың Ақиқат немесе жалған екенін анықта

Бірмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосады.

Ақиқат/ жалған

2) Көпмүшенің дәрежесі деп көпмүшенің құрамындағы бірмүшелердің.............. дәрежесін айтады

3) x2y-xy2-3x көпмүшелігінің дәрежесін анықта

а) 1 В)2 с) 3 Д) 4

4) 2х2 3х және 5х –х2 көпмүшелерінің қосындысы неге тең?

A) 3x – 8

B) х2 – 2х

C) 3х2 + 8х

D) х2 + 2х

5) Өрнекті ықшамдаңдар: (a + b)(a - b) - a(a + 2b)

A) -2ab -b2

B) 2a2 + 3ab

C) 2ab

D) a2

1)Төмендегі тұжырымдардың Ақиқат немесе жалған екенін анықта

Бірмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосады.

Ақиқат/ жалған

2) Көпмүшенің дәрежесі деп көпмүшенің құрамындағы бірмүшелердің.............. дәрежесін айтады

3) x2y-xy2-3x көпмүшелігінің дәрежесін анықта

а) 1 В)2 с) 3 Д) 4

4) 2х2 3х және 5х –х2 көпмүшелерінің қосындысы неге тең?

A) 3x – 8

B) х2 – 2х

C) 3х2 + 8х

D) х2 + 2х

5) Өрнекті ықшамдаңдар: (a + b)(a - b) - a(a + 2b)

A) -2ab -b2

B) 2a2 + 3ab

C) 2ab

D) a2









Тест жауаптары

Есеп реті

1

2

3

4

5

Дұрыс жауаптары

ақиқат

Ең үлкен

С

Д

А



Өзін-өзі тексеру парағы


Қойлған сұрақтардың барлығының/ кейбірінің ғана жауабын білемін

Жұбыммен шығарылған есептерімнің барлығын/кейбірін ғана дұрыс орындай алдым

Топта белсенді/ белсенді емес жұмыс жасадым

Жеке жұмыста (тестте) жоғары/ орта/ төмен нәтижеге қол жеткіздім





Бірмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосады.

Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірінші көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу қажет

Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірінші көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу қажет






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Разработка урока на тему "Многочлены", 7-класс

Автор: Канапьянова Салтанат Жумашевна

Дата: 16.11.2017

Номер свидетельства: 439087
