Қысқа мерзімді жоспар Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы №16 | Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау |
Сабақ мақсаттары | Оқушылар – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдаланады; – рационал сандарды көбейту және бөлу ережелерін пайдаланады; – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдаланады; –амалдарды орындау ретімен орындайды; –өрнектің сандық мәнін табады. |
Бағалау критерийлері | Оқушылар – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдалана алады; – рационал сандарды көбейту және бөлу ережелерін пайдалана алады; – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдалана алады; –амалдарды орындау ретімен орындай алады; –өрнектің сандық мәнін таба алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: рационал сандарды көбейтуді/бөлуді ауызша айқындайды; жай бөлшекті ондық бөлшекке және ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды түсіндіреді; шексіз периодты ондық бөлшектің периодын табуды түсіндіреді; мәтіндік есептерді шешу қадамдарын айқындайды; сандық өрнектің мәнін табуда амалдарды орындау ретін түсіндіреді; рационал сандарға амалдар орындау қасиеттеріне сүйенеді. Бөлім бойынша лексика және терминология шектеулі ондық бөлшек; шектеусіз периодты ондық бөлшек; шектеусіз периодсыз ондық бөлшек; бөлшектің периоды. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер рационал сан жай бөлшек/ондық бөлшек түрінде жазыла алады; жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру үшін ... қажет; егер сан периодты/шектеулі ондық бөлшек түрінде жазылатын болса, онда ол рационал сан болып табылады; 2,55 санын «екі бүтін жүзден елу бес» деп оқимыз; 0,(6) санын «нөл бүтін периодта алты» деп оқимыз; 3,1(4) санын «үш бүтін оннан бір периодта төрт» деп оқимыз; |
Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. |
Пәнаралық байланыстар | Қолданбалы математика есептері |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру |
Бастапқы білім | Рационал сандарды көбейту және бөлу. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі. 1 - 2 мин | Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабақтарына сәттілік тілейді. Үй тапсырмасын тексеру Бір – бірінің дәптерлерін тексеру | |
Сабақтың басы 3 – 5 мин | Өтілген тақырыптың меңгеруін тексеру үшін мынадай тапсырмалар беріледі. «Көршіңді сына» әдісі Оқушылар өз беттерімен тапсырмаларды орындайды, болғасын өз қасындағы парталас көршісімен дәптерлерін ауыстырып тексереді. 1). -96 + (-101) = 6). 2). = 7). -15 (-6) = 3). -9 + 4,3= 8). -0,8 3= 4). 65 + (-35) = 9). -6,3 : (-0,9) = 5). = 10). 105 : ( -21) = | Қосымша 1 |
Сабақтың ортасы 6 – 15 мин | Топтық жұмыс №1. Амалдарды орындаңдар: ( №2. Амалдарды орындаңдар: | | №3. Жұлдызшаның орнына тиісті әріпті қойыңдар: Әр қасиет қалай айтылады? | Қосымша 2 Алдамұратова Т.А. Математика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. |
16 – 28 мин | Жұптық жұмыс Жұп №1. Амалдарды орындаңдар: . №2. Өрнектің мәнін табыңдар: . №3. Теңдеуді шешіңдер: . №4. Өрнектің мәнін табыңдар: . 2 жұп №1. Амалдарды орындаңдар: . №2. Өрнектің мәнін табыңдар: . №3. Теңдеуді шешіңдер: . №4. Өрнектің мәнін табыңдар: | Қосымша 3 |
29 – 30 мин | Сергіту сәті. https://v4k.online/video/X4IVaa1dEGY | |
31 - 37 мин | Жеке жұмыс Амалдарды орындаңдар: №1. №2. №3. | Қосымша 4 |
Сабақтың соңы 38 - 40 мин | Үй тапсырмасы: №637 Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді -Нені білдім, нені үйрендім - Нені толық түсінбедім - Немен жұмысты жалғастыру қажет | Алдамуратова Математика 6 класс. Алматы. «Атамұра». 2011 жыл |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Дифференциалдық тапсырмаларды топтық, жұптық және жеке жұмыстарда қолданады. | Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылып, әр түрлі смайликтер беріледі. Сабақтың әр бөлімінде бағалау жұмыстары жүргізіледі. | Тапсырмалар арасында «көзге жаттығу» жасату. |