Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушыларға рационал сандарды азайту ережелерін есептеулерде пайдалана білуді үйрету.
Дамытушылық:Есеп шығару арқылы танымдық белсенділіктерін дамыту,тез шешім қабылдай білу мақсатында өз білімін нақты көрсете алуға дағдыландыру,логикалық ойлау сауаттылығын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың әдісі: кубизм,деңгейлік.
Сабақтың типі: бекіту сабағы.
Оқыту тәсілдері: Сұрақ – жауап, тест жұмысы, өз бетімен жұмыс, шығармашылық жұмыс.
Сабақтың көрнектілері: Тесттер, таратпа материалдар, слайд, суреттер, кесте, оқулық, жұмыс дәптері.
Пән аралық байланыс: тарих, әдебиет.
Сабақтың құрал – жабдықтары: слайд.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үй жұмысын тексеру №.523
3. Болашақ бүгіннен басталады: (ой қозғау)
Тексерейік:
А) Сұрақ-жауап
Ә)Ереже білеміз бе?
4.Өнегелі елдің өрісі биік:(Есептер шығару ) №529,530,524.
5.Сергіту сәті: (Жұмбақ шешу)
6.Тәуелсіздік мәртебесі:(Деңгейлік тапсырмалар.)
7.Тәуелсіздік,бейбітшілік шыңы: (Тест жұмысы)
8.Білімді ұрпақ-ұлт болашағы.(Шығармашылық тапсырма)
9.Қорытындылау: Не білдік?
10.Рефлексия.
11. Бағалау.
12.Үйге тапсырма: № 530 (3,6,9)
І. Ұйымдастыру кезеңі: топқа бөлу
ІІ. Үйтапсырмасын тексеру: №523
ІІІ. Болашақ бүгіннен басталады:
А) сұрақ жауап:
1. Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды.
2.Қандай сандар рационал сандар жиынын құрайды.
3.Қандай сандар қарама –қарсы деп аталады.
4.Екі теріс санның қосындысы.
5.Қарама – қарсы сандардың қосындысы.
6.Таңбалары әр түрлі сандарды қосу ережесі.
7.Рационал сандарды азайту ережесі.
8.Қандай сандар 0-ден үлкен.
9.Қандай сандар 0-ден кіші.
Ә) Ереже білеміз бе?
ІV.Өнегелі елдің өрісі биік:(Есептер шығару )№ 529. № 530 (1,2,4,5,7,8). № 524
V.Сергіту сәті: (Жұмбақ шешу)
1.Бүтін сан,бөлшек сандар,
барлығы да бар онда.
Бұл қандай сан айтыңдаршы.
Оң, теріс сан бәріде осында.
2.Нәрселерді санағанда
керек ол бізге ауадай.
Айтындаршы бұл қандай сан,
Жан – жағына қарамай.
VI.Тәуелсіздік мәртебесі:(Деңгейлік тапсырмалар.)
I-деңгей II-деңгей III-деңгей
1) -7+11 = 5-(-1)= 92+(5-5)=
2) 16+ (-12) = -1-(-7)= (-13+59)*2=
3) 4 – 0 = -5-(-11)= 28+(-36+100)=
VII. Тәуелсіздік,бейбітшілік шыңы: (Тест жұмысы)
- Оң санды ата:
а) 1 б) -2 в) 0 с) -0,4
2.Тік төртбұрыштың ауданы 36 см(кв) ені 3 см болса,тік төртбұрыштың ұзындығын тап.
а)31см б)12 см в)21 см с)26 см
3.Есепте: -29+48=
а)10 б)100 в) 20 с)19
4.Теңдеуді шешіндер: 0,6х=5,4
а) 27 б) 0,9 в) -3 с) 9
5.Қосындыны тап: -4+5=
а) -9 б)9 в)1 с)-1
1
2
3
4
5
А
1
Б
12
С
19
С
9
Б
1
1991 жылы 1 желтоқсан-Тұңғыш президент Назарбаев Нұрсұлтан Әбішұлы сайланды.
VIII. Білімді ұрпақ-ұлт болашағы.(Шығармашылық тапсырма)
- (-16) =
-12+24=
17-(-2)=
|-85+(-6)|=
11-(-5 ) =
-15+27=
|(-13)+(-6)|=
43-(-48)=
16
12
19
91
Тәу
ел
сіз
дік
тұғыры
биік
бол
сын!
16 желтоқсан -Тәуелсіздік күні
IX.Қорытындылау: Не білдік?
Х. Рефлексия.
Бүгінгі сабақ бойынша өзінді бағалау ағашының қай жерінде тұрмын деп ойлайсын? (қорша). Неге?
ХІ.Бағалау. (Бағдаршам)
ХІІ. Үй тапсырмасы: № 530 (3,6,9)