Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшектерді қысқарту.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: рационал өрнектерді қайталай отырып, қысқарту ережелерін меңгеру, есептер шығара білуге үйрену;
Дамытушылық: тақырыптың негізгі идеясын ашу, оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойларын тұжырымдау, өз бетімен қорытындылау дағдыларын жетілдіру;
Тәрбиелік: ұқыптылыққа, зеректілікке, шапшандыққа, өз-өзіне деген сенімділігін арттыруға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақты игеру.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, оқулық, флипчарт, тест парақшалары.
Сабақтың әдісі: аралас.
Сабақтың жоспары: I. Мотивациялық кезеңі. II. “Ой толғау” – қайталау
*** флипчартпен топтық жұмыс
ІІІ. “Ой қозғау” – үй тапсырмасын тексеру. IV. Мағынаны тану
*** тарихи мәліметтер
*** тақырыпты өздігінен ашу
V. “Ой түйін” – практикалық бекіту кезеңі:
*** тақтада жұмыс
*** топтық жұмыс
VІ. “Миға шабуыл”
*** сәйкестендіру тест
VII. Бағалау, кері байланыс, қорытындылау.
VIII. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы: I. Мотивациялық кезеңі: *** сәлемдесу, түгендеу, ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру; *** топтарға бөлу ( І- ІІ- ІІІ отбасы: әке, ана, ұлым, қызым).
II. “Ой толғау” – тақырыпты қайталау: флипчартта топтық жұмыс.
І топ:
1. Бөлшек дегеніміз не? Мысал келтіріңдер.
2. Жай бөлшектің бөлімі мен алымы нені көрсетеді?
3. Жай бөлшектерді қосу немесе азайту (мысал).
ІІ топ:
1. Бөлшектердің қандай түрлерін білесіңдер?
2. Жай бөлшектерді көбейту (мысал).
3. Рационал өрнек дегеніміз не? Мысалдар келтіріңдер.
ІІІ топ:
1. Жай бөлшектерді бөлу (мысал).
2. Рационал өрнектің негізгі қасиетін тұжырымда.
3. ММЖ – дегеніміз не?
ІІІ. “Ой қозғау” – үй тапсырмасын тексеру және қатынастарды оқу:
№ 482
1. а:7 2. 5:а 3. х:у 4. (а+b):5 5. 8:(p-q) 6. (x+y):(m+n) 7. x:(a+b) 8. 3a:(2m-5n) 9. (4x-3y):(x+y) |
IV. Мағынаны тану
*** Тарихи мәліметтер***
Атау | Уақыты | Ұлты | Тегі |
Бөлшек сызығы, бөлшек | ХІІ | Итальян | Леонардо Пизанский |
Алым, бөлім | ХІІ | Грек | Максим Плануд |
| Б.з.д. 287-212 | Грек | Архимед |
Бөлшек туралы толық мәлімет | ХХ | Орта Азия математигі | Әл-Хорезми |
*** Тақырыпты өздігінен ашу
V. “Ой түйін” – практикалық бекіту кезеңі:
*** тақтада жұмыс : № 487 (7, 9); № 488(7, 9)
*** топпен жұмыс : І топ: № 487(1) ; № 488 (4)
ІІ топ: № 487(2); № 488(6)
ІІІ топ: № 487(3); № 488(8)
1 | 3 |
2 | 4 |
3 | 5 |
4 | 1 |
5 | 7 |
6 | 2 |
7 | 6 |
VІ. “Миға шабуыл” *** «Қысқаша көбейту формулалары» сәйкестендіру тест
1. а3- в3 = 1. х2-2ху+у2
2. х2-у2 = 2. а3-3а2в+3ав2-в3
3. (а+в)3= 3. (а-в)(а2+ав+в2)
4. (х-у)2 = 4. (х-у)(х+у)
5. а3+в3= 5. а3+3а2в+3ав2+в3
6. (а-в)3 6. х2+2ху+у2
7. (х+у)2 = 7. (а+в)(а2-ав+в2)
Бағалау критерийлері: 0-1 «2»
2-4 «3»
3-5 «4»
6-7 «5»
VII. Бағалау, қорытындылау, БББ әдісі.
VIII. Үйге тапсырма беру: §1, п.1.2 ереже жаттау
№486 (тақ); №487 (аяқтау)