"Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті. Бөлшектерді қысқарту
"Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті. Бөлшектерді қысқарту
Мұғалім: Оқушылар бүгінгі сабағымызды саяхат сабақ түрінде яғни «2030 жылға сапар» ойыны түрінде жүргіземіз. Ол үшін «Жүйелі білім» жедел пойызын пайдаланамыз. Сапар барысында «Тапсырма», «Тұжырымдама», «Білім», «Амалдар» станциясы арқылы өтеміз. «Жүйелі білім» пойызы 3 вагоннан тұрады. 1-вагон - «Білгірлер»тобы, 2-вагон - «Ойшылдар» тобы, 3-вагон – «Тапқырлар» тобы.
«Жүйелі білім » пойызына төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы отырамыз.
тобына сұрақтар:
1. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы қандай?
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті. Бөлшектерді қысқарту»
Күні: 01.02.2017
Сыныбы: 7 «А»
Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшекті қысқарту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: рационал бөлшектерді қысқарту дағдыларын қалыптастыру, тақырып бойынша алған білімдерін жинақтап, бір жүйеге келтіру. Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, логикалық ойын есептерінің көмегімен ой өрісін дамыту, пәнге танымдық қызығушылықтарын арттыру. Тәрбиелік: оқушыларды жарыстыра отырып, белсенділігін, ынтасы мен жауапкершілігін арттыру.
Сабақ түрі: саяхат сабақ
Әдіс-тәсілдері: топқа бөлу, түсіндіру, сұрақ-жауап
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, түгендеу, зейіндерін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ
Мұғалім: Оқушылар бүгінгі сабағымызды саяхат сабақ түрінде яғни «2030 жылға сапар» ойыны түрінде жүргіземіз. Ол үшін «Жүйелі білім» жедел пойызын пайдаланамыз. Сапар барысында «Тапсырма», «Тұжырымдама», «Білім», «Амалдар» станциясы арқылы өтеміз. «Жүйелі білім» пойызы 3 вагоннан тұрады. 1-вагон - «Білгірлер»тобы , 2-вагон - «Ойшылдар» тобы, 3-вагон – «Тапқырлар» тобы.
«Жүйелі білім » пойызына төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы отырамыз.
«Білгірлер» тобына сұрақтар:
1. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы қандай?
2.
3. Екі өрнектің қосындысының кубы неге тең?
«Ойшылдар» тобына сұрақтар:
1. Екі өрнектің қосындысының квадраты неге тең?
2. Дәреже түрінде жазыңдар: 5*5*5*5*5=?
3. Екі өрнектің айырымының кубы неге тең?
«Тапқырлар» тобына сұрақтар:
1. Екі өрнектің айырымының квадраты неге тең?
2.Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар:
3. Екі өрнектің кубтарының қосындысы неге тең?
Жаңа сабақ
Натурал а, в және с сандары үшін = теңдігі орындалатынын жақсы білеміз. Бұл теңдік рационал бөлшектер үшін де орындалады.
өрнегін оған теңбе-тең өрнегімен алмастыруға мүмкіндік береді, яғни осы теңбе-теңдікті пайдаланып, бөлшегін с көбейткішіне қысқартуымызға болады.
= = = ;
1-мысал: а) ; ә) бөлшегін қысқартайық:
Шешуі: а) = = :
ә) = = ;
2-мысал: бөлшегінің бөлімін түріне келтір:
Шешуі: = ;
-Егер бөлшектің алымының ( немесе бөлімінің) таңбасын өзгертсек, онда бөлшектің де таңбасы өзгереді.
= - = -;
3-мысал: = = - = - = - ;
4-мысал: бөлшегін қысқартайық:
= - = - = - = ;
«Тапсырмалар»станциясы
І топ ІІ топ ІІІ топ
= 1) = 1) =
= 2) = 2)
«Тұжырымдама»станциясы.Бұл станция теңіздің жағасында орналасқан.Сондықтан теңізден балық аулаймыз.Балық аулау-кәсіптің бір түрі.Ауланған балықтың артындағы тапсырмаларды орындаймыз.
№ 243
«Білім»станциясы.Семантикалық карта.Мына кестеде тігінен тапсырмалар берілген,ал көлдеңінен жауаптары берілген.Тапсырма мен жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ,білім туралы жақсы ой-сөйлем шығады.Олай болса оқушылар сол сөйлемді табайық.