Просмотр содержимого документа
«Параллелепипед. Параллелепипедті? ?асиеті»
Сабақтың тақырыбы: Параллелепипед: тік, тікбұрышты, куб. Параллелепипедтің қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
1) білімділігі: Призма туралы түсініктерін кеңейту. Параллелепипед және олардың қасиеттері туралы ұғым беру. Параллелепипедтің диагоналдарының қасиетін дәлелдеу.
2) тәрбиелігі: Эстетикалық және ғылыми көз-қарастарын қалыптастыру, есте сақтау қабілеттерін молайту. Тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу. Мамандыққа баулу. Өз ойын жеткізіп, басқаның сөзін бағалауға, талдауға тәрбиелеу.
3) дамытушылығы: Математикалық ойларын дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Теореманы өз бетімен дәлеледеу дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:
Параллелепипедтің анықтамасын білу;
Параллелепипедтің элементтерін білу;
Диагоналдарының қасиеттерін білу;
Теоремаларды өз бетінше дәлелдей алу;
Тік параллелепипедтің өлшемдерін білу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Оқытудың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау технологиясының стратегиялары, сұрақ-жауап, топпен жұмыс
Студенттерді сабаққа дайындау. Сабақтың барысымен таныстыру. Топқа түс бойынша бөлу. Түстін мағынасын ашып айту.
Шаттық шеңбері (5 минут)
Студенттерді шеңбер тәрізді тұрғызып, жанындағы досына бүгінгі күнге сәттілік тілейді
Сабақтың шарты:
Бір бірімізді тыңдаймыз, ойымызды бөлісеміз, белсенді араласамыз, «Білмеймін» сөзін айтпаймыз. «Дұрыс емес» ұғымын ұмытамыз.
Сабақ үш фазадан тұрады
І. Қызығушылықты ояту.
ІІ. Мағынаны ажырату
ІІІ. Ой –толғаныс
Үй тапсырмасын тексеру
І. Қызығушылықты ояту
Ой шақыру (2 минут)
1. Призма дегеніміз не?
2. Призманың қандай түрлерін білеміз?
3. Призманың жазбасын қалай бейнелейміз?
4. Призманың бүйір бетінің ауданы қалай есептелінеді?
5. Тік призма мен дұрыс призманың айырмашалығы қандай?
Стратегия «Иә» немесе «Жоқ» (2 минут)
1. Бүйір қырлары табандарына перпендикуляр призмалар тік призма деп аталады.___(Иә)
2. S = Ph формуласы призманың толық бетінің ауданын есептейді. ___(Жоқ)
3. Әрі тік, әрі табаны дұрыс көпбұрыш болатын призманы тік призма деп атайды. ___(Жоқ)
4. Куб және параллелопипед призмалар тобына жатады. ___ (Иә)
5. Призманы атуын табан қабырғаларының санына байланысты анықтайды. ___(Иә)
Үй тапсырмасының есебін шығару. (5 минут)
Оқулықтың №19, 28 (16-17 беттер) [1]
№19
Дұрыс төртбұрышты призманың бүйір бетінің айданы 32 см2, ал толық бетінің ауданы 40 см2. Призманың биіктігін табыңдар.
Бер:ABCDA1B1C1D1 – дұрыс призма
Sб.б=32 см2
Sт.б=40 см2
т/к h биіктік
Дұрыс призманың анықтамасы бойынша Призманың ABCD және A1B1C1D1табандары шаршы (квадрат) болып табылады. Сонда
Sб.б=Ph, P=4a
Sт.б= Sб.б+2Sтаб
Sтаб=a2
40 = 32 + 2Sтаб /:2
20 = 16 + Sтаб
Sтаб= 4 (см2)
a = 2 (см2)
32=8h
h=4
ж/бы: 4 см
№28
Үшбұрышты дұрыс призманың бүйір жағының диагоналы d –ға тең және табан жазықтығымен φ бұрыш жасайды. Призманың бүйір бетінің ауданын табыңдар.
Бер:ABCA1B1C1– дұрыс призма
AC1=d
т/к:Sб.б
Sб.б=Ph, P= a+b+c, P = 3AA1, h=AC
Тік бұрышты үшбұрыштардың қабырғалары мен бұрыштарының арасындағы қатынасты пайдаланамыз.
ΔACA1 – тік бұрышты үшбұрыш
AC = dcosφ, АА1 = dsinφ
Sб.б = 3 d2 cosφsinφ = 3/2d2sin2φ
ж/бы: Sб.б = 3/2d2sin2φ
Шығармашылық тапсырмаларды тексеру: (8 минут)
1. Қоғамдағы призмаға ұқсас заттарға мысалдар келтіру. (фото суреттер)
2. Призмалардың жазбасын пайдалана отырып, макеттер жасау.
Призманың макеттерін пайдаланып есеп құрастыру және оны шешу.
Бағалау парағы:
№
Аты-жөні
Қызығушылықты ояту
Мағынаны тану
Ой-толғаныс
Қорытынды
Ой шақыру
Иә немесе Жоқ
Есеп шығару
Шығармашылық тапсырма
INSERT
Өзім үшін түртіп алу
Кластер
Математикалық диктант
Оқулықпен жұмыс
1
2
3
4
5
6
Жаңа сабақты түсіндіру
ІІ. Мағынаны ажырату
INSERT стратегиясы бойынша студенттердің жаңа тақырып бойынша білімдерін анықтау.
Студенттерге жаңа сабақтың материалын таратып, оқуға 2 минут беріледі. Кестені толтыру. Талқылау. Ой бөлісу. (10 минут)
Білемін V
Қайшы –