план урока действия над десятичными дробями
Просмотр содержимого документа
«Ондық бөлшектерге амалдар қолдану»
Ондық бөлшектерге амалдар қолдану
5ә класы
Сабақтың мақсаты: Ондық бөлшек тақырыбын пысықтау;
Оқушылардың алған білімдерін пысықтау ;
Ондық бөлшектерге амалдарды кеңінен қолдануын тексеру;
Оқушыларды тапқырлыққа, шапшандыққа, ауыз біршілікке тәрбиелеу,
адамгершілік тәрбие беру;
оқушылардың ойлау , шығармашылық, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
Сабақтың түрі : тақырыпты бекіту
Сабақта қолданатын технология : Блум таксономиясы; СТО стратегиялары
Сабақтың әдістері : топтық жұмыс, жұптық жұмыс , жеке жұмыс
Сабақтың барысы
Қойылатын міндетті талаптар
Жасалатын іс-әрекеттер
Қызығушылығын аяту
«Қызыл өрік» бие арқылы сабаққа көңілін аудару
Оқушылардың бие
Танып білу
Ондық бөлшектерді қосу
Ондық бөлшектерді азайту
Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту; 10, 100, 1000 т.с. сандарға көбейту
Ондық бөлшектерге көбейту; 0,1; 0,01; 0,001 т.с.с сандарға көбейту
Ондық бөлшектерді натурал санға бөлу; 10,100,1000 т.сс бөлу
Ондық бөлшектерге бөлу; 0,1 ; 0,01; 0,0001 сандарына бөлу
Әр топ оқушылары сұраққа жауап береде.
Түсіну
Ондық бөлшектерді қосу
Ондық бөлшектерді азайту
Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту; 10, 100, 1000 т.с. сандарға көбейту
Ондық бөлшектерге көбейту; 0,1; 0,01; 0,001 т.с.с сандарға көбейту
Ондық бөлшектерді натурал санға бөлу; 10,100,1000 т.сс бөлу
Ондық бөлшектерге бөлу; 0,1 ; 0,01; 0,0001 сандарына бөлу
Әр бір топ тақырыптары бойынша 10 есептер дайындап қарсыластарына әр топқа 2 сұрақтан береді
Қолдану.
Математикалық марафон
Тақырыпты меңгеруін тексеру үшін 20 есеп беріледі
Қай топтың оқушысы ең көп есеп шығарады?
Талдау.
Кубизм стратегиясы.
Ондық бөлшектер мен жай бөлшектерден айырмашылығын табу ;
Есеп шығару
Текстік есеп шығару
Теңдеу шешу
Ондық бөлшек пен жай бөлшектен арасындағы байланыс
қорытындылау
« Кубизм» стратегиясы бойынша тапсырмалар беріледі, әр топ тақтада қорғайды.
Жинақтау.
Есеп беру қай топ бірінше шығарады
Бағалау
Ондық бөлшектер туралы алғашқы ойларың қортыңдылайды
Тақырып бойынша ойларын эссе арқылы жеткізеді. Бағалау парақтарны толтырады.
І. «Қызығушылығын ояту» а) сабаққа дайындығын тексеру; ә) оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Қызыл өрік» биен билеу. б) топқа бөлену (3 мин)
ІІ. «Танып білу» Әр топ сұрақ қойылады (12мин)
Ондық бөлшектерді қосу
Ондық бөлшектерді азайту
Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту; 10, 100, 1000 т.с. сандарға көбейту
Ондық бөлшектерге көбейту; 0,1; 0,01; 0,001 т.с.с сандарға көбейту
Ондық бөлшектерді натурал санға бөлу; 10,100,1000 т.сс бөлу
Ондық бөлшектерге бөлу; 0,1 ; 0,01; 0,0001 сандарына бөлу
ІІІ. «Түсіну» Әр топ 10 есеп құрастырып қалған әрбір топқа 2 ауызша шығарылатын есеп қояды. (12 мин)
ІV. «Қолдану» «Математикалық марафон» 7мин
25 есеп беріледі
Е 0,004+16
К 1,08+2,11
Қ 14+0,01+0,009
Л 0,37+7,402+0,6005
Ң 0,82-0,4
І 0,9-0,09
Ө 2-0,7
З 18,9-9
Ы 60,5-2,38
С 12-(5,5-0,45)
С 0,25˖2
Е 500˖0,0254
Д 0,014˖7,5
Ө 10,2˖0,1
Р 0,243˖10000
К 6:0,8
І 9:0,36
13,2:2,4
12,4:0,031
5,5:100
37,64-290,4:4,8
9,89+10,11:2,5
(83,76+639,84):6,7
43,16(3,4+1,8)
18:2,4+32,6
V. «Талдау» «Кубизм» стратегиясы 5мин
1жақ. Ондық бөлшектер мен жай бөлшектердың айырмашылығын табу;
2 жақ. Есеп шығару а) 37,64-1,34˖(290,4:4,8) б) 15-(9,89+10,11:2,5)
3 жақ. Текстік есеп. Саяхатшылар бір күнде 21,9 км жүрде. Түске дейін олар, түстен кейінге жүрген жолдан 6,3 есе артық жүрды. Түске дейін қанша километр жүрде? Есепте теңдеу құру арқылы шешіңіз?
4 жақ.теңдеу шешу. а) (х+9)˖2,05=200,4 ә) 4,8у-2,5у=4,35
5 жақ. Ондық бөлшек пен жай бөлшектің арасындағы байланыс
6 жақ. Ондық бөлшек біздің өмірімізде.
VІ. Кестене толтыру . Тігінен де, көлденен де 4,8 саны шығу керек 5мин
VІІ.Бағалау
Оқушылар бағалау парағын толтырады 3 мин
Оқушының аты-жөні
Танып білу
Түсіну
Қолдану (матем. марафон)
Талдау
жинақтау
Есеп құру
Есеп шығару
Шығ. есебі
Дұрыс есеп
Шығаруы, қорғау, көмектесу
Сабаққа қорытынды жасау. 1-2 оқушы
Мұғалімнен бағасы
Сабақты «Гүл сыйлайық әйелге» әнімен аяқтау