kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ондық бөлшектерді азайту және қосу

Нажмите, чтобы узнать подробности

БҚО,Казталов ауданы,

Көктерек орта жалпы білім беретін мектебі

Математика пәнінің мұғалімі: Егінбаев Ержан Салауатұлы

Пән:математка

Сынып:5

Сабақтың тақырыбы:    Ондық бөлшектерді қосу және азайту.

Сабақтың түрі: Қортынды сабағы.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік мақсаты: Ондық бөлшектерді қосу және азайту дағдыларын   қалыптастыру.

2.Тәрбиелік мақсаты:  Өз ойын қорыта отырып, жеткізе білуге,ұқыптылыққа, нақтылыққа тәрбиелеу.

3.Дамытушылық мақсаты: Есеп шығару барысында қосу және азайту амалдарын дұрыс пайдалана отырып есте сақтау, талдау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың типі: Қортындылау.

Оқыту әдістері: репродуктивті, көрсете – суреттеу, ауызша баяндау, сұрақ – жауап алу, карточка.         

Сабақтың жабдықталуы: Интерактивті тақта, слайдтар, дидактикалық  материалдар.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі: салемдесу, зейіндерін сабаққа аудару; сабақтың мақсатымен таныстыру; өткен сабақты сабаққа шолу;

  • Үй тапсырмасы
  • Қайталау  сұрақтары (миға шабуыл)
  • Есептер шығару
  • Бекіту. “Батыл болсаң таңдап көр”
  • Қорытындылау. Дөңгелек айналым
  • Оқушыларды бағалау
  • Үйге тапсырма.

І. Үй тапсырмасын тексеру:

Үй тапсырмасын тексеру үшін екі түрмен тексереміз. Біріншісі алма ағашы, екіншісі сиқырлы пернелер. Алма ағашының ішінде 12 ұяшық берілген сол ұяшықтардың ішінде №361,№362 есептерді тексереміз.

№361            

Бер:   Ондық бөлшектерді қосыңдар:

  1. 0,17 + 0,83;                                  4) 0,01 + 0,99;
  2. 0,24 + 0,76;                                  5) 6,77 + 3,23;
  3. 2,54 + 3,46;                                  6) 12,36 + 2,64;

Шешуі:   1) 0,17 + 0,83= 1                               4) 0,01 + 0,99=1

                2) 0,24 + 0,76= 1                               5) 6,77 + 3,23=10

  1. 2,54 + 3,46= 6                              6) 12,36 + 2,6415

№362            

Бер:   Ондық бөлшектерді қосыңдар:

                 1) 12,256 + 0,744;                            4) 86,991+ 3,009;

                 2) 21,637 + 8,363;                            5) 69,237 + 0,763;

                 3) 125,189 + 4,811;                          6) 145,829 + 14,171;

Шешуі:    1) 12,256 + 0,744=13                       4) 86,991+ 3,009=90

                 2) 21,637 + 8,363=30                       5) 69,237 + 0,763=70

                 3) 125,189 + 4,811=130                   6) 145,829 + 14,171=160

Содан кейін бізде сыйқырлы пернелер. Экранда берілген қосылғыштарды қосамыз, қосындылардан қосылғыштарды  алып тастаймыз. Кестені толтыруға бір минт уақыт беріледі.

Сонымен,

   Ондық бөлшектерді  қосу немесе бір ондық бөлшектен екіншісін азайту          

    үшін:

  1. Бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар санын теңестіру;
  2. Үтір үтірдің астына келетіндей етіп «бір бағанға» жазу;
  3. Үтірге мән бермей қосуды (азайтуды) орындау;
  4. Шыққан қосындының (айырманың)мәніндегі үтірді үтір астына қою керек.

 

   Натурал сандар сияқты ондық бөлшектерді де разряттық қосылғыштардың қосындысы түрінде көрсетуге болады.

ІІІ. Есептер шығару.

№754                 Теңдеуді шешіңдер:

Бер:    1)  х + 13,85 = 30                              2)   с + 12,76 = 40

           3)  27,31 + 7,35 + y = 62,7                4)   1,3 + n = 6,7

Шешуі:

            1)  х + 13,85 = 30                              2)   с + 12,76 = 40

                 x = 30 – 13,85                                     c = 40 – 12,76

                 x = 16,15                                             c = 27,24

            3)  27,31 + 7,35 + y = 62,7                4)   1,3 + n = 6,7

                  y = 62,7 – 27,31 – 7,35                       n = 6,7 – 1,3

                  y = 28,04                                             n = 5,4

№756             Амалдарды орында:

Бер:     1)  38,68+9,003-27,894;

            2)  65,1-49,08+5,238;

            3)  729,22-600,99+0,07;

            4)  15,273-11,005-2,448;

            5)  8,512-(100,01-99,66);

            6)  (202,34-199,77)+15,489;

           7)  (65,003-59,0207)+(20-17,06);

           8)  (400-319,001)+(5,111-4,8808);

Шешуі:

            1)  38,68+9,003-27,894= 19,789

            2)  65,1-49,08+5,238 =21,258

            3)  729,22-600,99+0,07 =128,3

            4)  15,273-11,005-2,448 =1,82

            5)  8,512-(100,01-99,66) =8,162

            6)  (202,34-199,77)+15,489 =18,059

            7)  (65,003-59,0207)+(20-17,06) =8,9223

            8)  (400-319,001)+(5,111-4,8808) =81,2292

№757       Өрнекті ықшамдап, оның мәнін табыңдар:  

  1.  20,10 + а + (5,38 + 4,38),             мұндағы     а = 0,098
  2.  в + 42,7 + (39,825 – 2,74),           мұндағы     в = 16,61
  3. 50,56 – (24,16 + 19,8) + с,            мұндағы     с = 0,808
  4.  д + 60,19 – (68,7 – 9,1),               мұндағы     д = 21,021

Шешуі:

  1. 20,10 + 0,098+ (5,38 + 4,38) = 29,958        
  2.  16,61+ 42,7 + (39,825 – 2,74) = 96,395         
  3. 50,56 – (24,16 + 19,8) + 0,808 = 7,408
  4. 21,021+ 60,19 – (68,7 – 9,1) = 14,203.              

0,5

3,2

1,3

2,4

0,1

2,1

1,5

1,4

ІV. Қортындылау:

V. Бағалау, үй тапсырмасын беру №364; №365; №758;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ондық бөлшектерді азайту және қосу»

БҚО,Казталов ауданы,

Көктерек орта жалпы білім беретін мектебі

Математика пәнінің мұғалімі: Егінбаев Ержан Салауатұлы


Пән:математка

Сынып:6

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту.

Сабақтың түрі: Қортынды сабағы.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік мақсаты: Ондық бөлшектерді қосу және азайту дағдыларын қалыптастыру.

2.Тәрбиелік мақсаты: Өз ойын қорыта отырып, жеткізе білуге,ұқыптылыққа, нақтылыққа тәрбиелеу.

3.Дамытушылық мақсаты: Есеп шығару барысында қосу және азайту амалдарын дұрыс пайдалана отырып есте сақтау, талдау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың типі: Қортындылау.

Оқыту әдістері: репродуктивті, көрсете – суреттеу, ауызша баяндау, сұрақ – жауап алу, карточка.

Сабақтың жабдықталуы: Интерактивті тақта, слайдтар, дидактикалық материалдар.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі: салемдесу, зейіндерін сабаққа аудару; сабақтың мақсатымен таныстыру; өткен сабақты сабаққа шолу;

  • Үй тапсырмасы

  • Қайталау сұрақтары (миға шабуыл)

  • Есептер шығару

  • Бекіту. “Батыл болсаң таңдап көр”

  • Қорытындылау. Дөңгелек айналым

  • Оқушыларды бағалау

  • Үйге тапсырма.


І. Үй тапсырмасын тексеру:

Үй тапсырмасын тексеру үшін екі түрмен тексереміз. Біріншісі алма ағашы, екіншісі сиқырлы пернелер. Алма ағашының ішінде 12 ұяшық берілген сол ұяшықтардың ішінде №361,№362 есептерді тексереміз.

361

Бер: Ондық бөлшектерді қосыңдар:

  1. 0,17 + 0,83; 4) 0,01 + 0,99;

  2. 0,24 + 0,76; 5) 6,77 + 3,23;

  3. 2,54 + 3,46; 6) 12,36 + 2,64;

Шешуі: 1) 0,17 + 0,83= 1 4) 0,01 + 0,99=1

2) 0,24 + 0,76= 1 5) 6,77 + 3,23=10

  1. 2,54 + 3,46= 6 6) 12,36 + 2,6415

362

Бер: Ондық бөлшектерді қосыңдар:

1) 12,256 + 0,744; 4) 86,991+ 3,009;

2) 21,637 + 8,363; 5) 69,237 + 0,763;

3) 125,189 + 4,811; 6) 145,829 + 14,171;

Шешуі: 1) 12,256 + 0,744=13 4) 86,991+ 3,009=90

2) 21,637 + 8,363=30 5) 69,237 + 0,763=70

3) 125,189 + 4,811=130 6) 145,829 + 14,171=160

Содан кейін бізде сыйқырлы пернелер. Экранда берілген қосылғыштарды қосамыз, қосындылардан қосылғыштарды алып тастаймыз. Кестені толтыруға бір минт уақыт беріледі.

Сонымен,

Ондық бөлшектерді қосу немесе бір ондық бөлшектен екіншісін азайту

үшін:

  1. Бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар санын теңестіру;

  2. Үтір үтірдің астына келетіндей етіп «бір бағанға» жазу;

  3. Үтірге мән бермей қосуды (азайтуды) орындау;

  4. Шыққан қосындының (айырманың)мәніндегі үтірді үтір астына қою керек.


Натурал сандар сияқты ондық бөлшектерді де разряттық қосылғыштардың қосындысы түрінде көрсетуге болады.


ІІІ. Есептер шығару.


754 Теңдеуді шешіңдер:

Бер: 1) х + 13,85 = 30 2) с + 12,76 = 40

3) 27,31 + 7,35 + y = 62,7 4) 1,3 + n = 6,7


Шешуі:

1) х + 13,85 = 30 2) с + 12,76 = 40

x = 30 – 13,85 c = 40 – 12,76

x = 16,15 c = 27,24

3) 27,31 + 7,35 + y = 62,7 4) 1,3 + n = 6,7

y = 62,7 – 27,31 – 7,35 n = 6,7 – 1,3

y = 28,04 n = 5,4


756 Амалдарды орында:

Бер: 1) 38,68+9,003-27,894;

2) 65,1-49,08+5,238;

3) 729,22-600,99+0,07;

4) 15,273-11,005-2,448;

5) 8,512-(100,01-99,66);

6) (202,34-199,77)+15,489;

7) (65,003-59,0207)+(20-17,06);

8) (400-319,001)+(5,111-4,8808);

Шешуі:

1) 38,68+9,003-27,894= 19,789

2) 65,1-49,08+5,238 =21,258

3) 729,22-600,99+0,07 =128,3

4) 15,273-11,005-2,448 =1,82

5) 8,512-(100,01-99,66) =8,162

6) (202,34-199,77)+15,489 =18,059

7) (65,003-59,0207)+(20-17,06) =8,9223

8) (400-319,001)+(5,111-4,8808) =81,2292

757 Өрнекті ықшамдап, оның мәнін табыңдар:

  1. 20,10 + а + (5,38 + 4,38), мұндағы а = 0,098

  2. в + 42,7 + (39,825 – 2,74), мұндағы в = 16,61

  3. 50,56 – (24,16 + 19,8) + с, мұндағы с = 0,808

  4. д + 60,19 – (68,7 – 9,1), мұндағы д = 21,021

Шешуі:

  1. 20,10 + 0,098+ (5,38 + 4,38) = 29,958

  2. 16,61+ 42,7 + (39,825 – 2,74) = 96,395

  3. 50,56 – (24,16 + 19,8) + 0,808 = 7,408

  4. 21,021+ 60,19 – (68,7 – 9,1) = 14,203.

0,5

3,2

1,3

2,4


0,1

2,1

1,5

1,4


ІV. Қортындылау:

V. Бағалау, үй тапсырмасын беру №364; №365; №758;



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Ондық бөлшектерді азайту және қосу

Автор: Егінбаев Ержан Салауатұлы

Дата: 01.06.2017

Номер свидетельства: 420032
