Тақырыбы: Натурал сандар және нөл | Қызылорда қаласы,№ 147 орта мектеп |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Дастанұлы Нұрсұлтан |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны:24 | Қатыспағандар саны:1 |
Сабақ тақырыбы: | Өрнекті қысқарту (жаңа тақырып). |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 5.2.1.1 қосу және көбейту амаларының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру; |
Сабақ мақсаттары | - оқушыларды сандық және әріпті өрнектермен таныстыру; - есеп шығаруда өрнектерді қолдану; - математикалық есептерді шығаруда, туындаған қиындықты жеңе білу дағдыларын дамыту; - танымдылық қызығу дағдыларын дамыту; - логикалық, абстрактілі, сыни тұрғыда ойлау дағдыларын дамыту. |
Бағалау критерийлері | Оқушылар: -қосудың қасиеттерін қолдана отырып, әріпті өрнекті дұрыс түрлендіреді; - көбейтудің қасиеттерін қолдана отырып, әріпті өрнекті дұрыс түрлендіреді; |
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: - натурал сандар, жұп сандар, тақ сандар; - координаталық сәуле, координаталық сәуленің басы , нүктенің координатасы, бірлік кесінді; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - координатасы үлкен нүкте координаталық сәуледе ... оң жағына қарай орналасады; - координатасы кіші нүкте координаталық сәуледе ... сол жағына қарай орналасады; - есептеуді тиімді тәсілмен орындау; |
Құндылықтарды дарыту | -Өмір бойы білім алуға бейімделеді; -Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; |
Пәнаралық байланыстар | Өмірде қолдану |
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны қолдану, http://www.transum.org/Software/SW/Starter_of_the_day/ |
Бастапқы білім | Қосудың орын ауыстыру мен теру қасиеттері |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 4 мин | Сабақтың түрі Жаңа тақырып Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды ұсынады. Қажет болса «Сйыла» ойынын ойнауға болады. Бірі-бірімізге сыйлаймыз. «Білімді қорытыу үшін, оны жақсы тәбетпен жұту қажет» Чтобы переваривать знания, надо поглощать их с аппетитом» (Анатоль Франс- француз жазушысы) | https://twig-bilim.kz/film/numbers-the-discovery-of-zero-6812/ |
BrainGym 5 мин | Өзін-өзі тексеру. | http://www.transum.org/Software/SW/Starter_of_the_day/ презентация |
Жұптық жұмыс. Білімін жаңғырту. 10 мин | Білімін жаңғырту барысында «Друзья по часам» техникасын қолданып, оқушылар жұптаса жұмыс жасайды. Ұйымдастыру: - Әр оқушы сағаттың суретін алады. - Әр оқушы 12.00, 15.00, 18.00,21.00 кездесу үшін жұптарын іздейді, сәйкес уақыттың тұсында жұбының есімін жазады. Әр түрлі уақыттарда оқушылар әр түрлі тапсырмалар алады. Ойларымен бөлісіп, тапсырманы орындайды. Әр оқушы бірнеше оқушымен жұптасып шығады, бірге тапсырма орындайды. 12.00 үшін тапсырма. Қосу мен көбейтудің коммутативті қасиетін қолдана отырып, есептеңіз: а) 372 + 2444 + 1628; b) 156 + 1037 + 2063 + 844; c) 125 53 8; d)104; 15.00 үшін тапсырма. Қосу мен көбейтудің ассоциативті қасиетін қолдана отырып, есептеңіз: а) 239+(53+11); b) (716+18)+84; c) 25(32); d)50; 18.00 үшін тапсырма. Тиімді тәсілмен есептеңіз: а) 52 138 + 48 138; b) 67 149 + 149 33; c) 150 97 – 57 150. 21.00 үшін тапсырма. Әріптің көмегімен жазыңыз: - Қосу мен көбейтудің коммутативті және ассоциативті қасиеті. Жұптаса отырып, бір-бірін тексереді. Қай тапсырма қиындық туғызды? Қиындық неде болды? | Қосымша 1 |
Мәселелік тапсырма 2 мин | Тапсырма: 2х + у = 10 екені белгілі болса, 43 + х + 51:3 +х + у өрнегінің мәнін анықтаңыз. Қандай өрнек берілген? Берілген өрнектің мәнін қалай табамыз? Қандай амалдар орындау қажет деп ойлайсыздар? Сабақтың тақырыбын анықтап, мақсатты қою. | презентация |
Топтық жұмыс. Жаңа тақырыпты талдау. 8 мин | Мұғалім оқушыларға тапрсыманы таратып, «Инсерт» техникасын қолданады. Арнайы белгілермен белгілей отырып текстті оқиды: V — мен бұны білемін; + — мен үшін жаңа мәлімет; - — мен басқаша деп ойлағам, менің білгеніме қайшы келеді; ? — түсініксіз, анықтай отырып түсіндіруді қажет етеді. Этеп рефлексиясы: Этап рефлексиясында келесі сұрақтардың жауабын нақтылау қажет. Оқушыларға өздігімен сұрақтар құрастырға тапсырма беруге болады. Өрнекті ықшамда дегенді қалай түсінесіздер? Өрнекті ықшамдау қалай орындалады? Әріпті өрнектің коэффициенті деп нені айтамыз? Әріпті өрнектің әріптері бірдей бөлігін қалай атаймыз? Ықшамдауға келмейтін әріпті өрнекке мысал келтіріңіз. | Қосымша 2 презентация |
Бекіту 6 мин | Жаңа материалды бекіту тарысынды, сыни тұрғыда олаудың «Қатені тап» атты техникасын қолданамыз. Тапрсыма 1. Өрнекті ықшамдаңыз. a)27х +4y+29х+12y=(27+29)x+(4+12)y=56x+16y b) 7b – 5b + 13 + 2b + 10=(7-5+2)b+13+10=4b+23=27b c) 13z + 2z + z – 5z=10z Тапсрыма 2. Теңдеуді шешіңіз а) 10к – к = 702; 9k=702 k=78 b) 3х + 7х + 18 = 178; 28x=178 x=16 c) 6у – 2у + 25 = 65. 8y=65-25 8y=40 y=5 Тапрсыма 3. АВС үшбұрышының АС қабырғасы АВ қабырғасынан 3 есе үлкен, ал ВС қабырғасы АС қабырғасынан 4 см қысқа. Оның периметрі 24 см-ге тең. Үшбұрыш қабырғаларын анықтаңыз. | Шешуі: АС=хсм болсын, онда ВС=(х-4)см және АВ=3хсм Теңдеу құрастырайық: х+(х-4)+ 3х =24 5х=20 х=4 (АС) АВ=3см ВС=24-(12+4)=8см | Барлық қателерді анықтай алдыңыздар ма? Тапсырманы орындау барысында қандай қиындықтар туындады? |
| Қосымша 3 |
Мәселелік тапсырманы шығару 2 мин | Тапсырма: 2х + у = 10 екені белгілі болса, 43 + х + 51:3 +х + у өрнегінің мәнін анықтаңыз. 43 + х + 51:3 +х + у=43+27+2х+у=60+2х+у=60+10=70 | презентация |
ФБ 8 мин | 1. Өрнекті ықшамдаңыз: 34х – х + 5х
2. Бір қапта х кг картоп болған, ал екіншісінде 2 есе үлкен. Екі қапта қанша килограмм картоп болған? 3. Арман у тапрсыма орындады, ал Мәриям – 4 есеп артық шығарды. Арман мен Мәриям барлығы қанша есеп шығарды? 4. Ықшамдаңыз: 4b + 15 + 3b -10 + b
5. Екі өрнек берілген: 9(856 + 342) және 9 .856 + 8 . 856. Өрнектің қайсысы үлкен?
| Карточка |
Рефлексия 2 мин | Сабақты меңгеру барысында қиындық туғызған және түсініксіз болған жерлерді стикерде жазып, қалдырады. | Презентация |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
| | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |