ШҚО, Абай ауданы, Медеу ауылы «Медеу орта мектебі »КММ, математика пәнінің мұғалімі Сәрсембекова Зәуре Саматқызы
Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреже ұғымы және қасиеттері
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын беру және қасиеттерін есеп шығаруда дұрыс қолдануду үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін, ойлау және есте сақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа тақырып
Сабақ барысы 1.Ұйымдастыру
ІІ Мағынаны ашу:
Жаңа терминдерге анықтама беру.
Анықтама. Егер а кез-келген сан 6 ал n 1-ден үлкен натурал сан болса, онда а*а*а*.а көбейтіндісін а-санының n-ші дәрежесі деп атайды да, оны аn – арқылы белгілейді.
Мұндағы а – негізі, ал n – дәреже көрсеткіші. а1=а
Санның екінші дәрежесін санның квадраты деп, ал үшінші дәрежесін санның кубы деп оқимыз.
Мысалдар:
2*33=2*3*3*3; (2*3)3=2*3*2*3*2*3; -34+(-2)6=-(3*3*3*3)+(-2)*(-2)*(-2)*(-2)*(-2)*(-2)
ІІІ Бекіту кезеңі: ауызша: №31, 34
Жазбаша есептер: №№32, 36, 38, 41, 42, 44
Рефлексия:
- Натурал көрсеткішті дәреже дегеніміз не?
- аn- а және n-нің мағынасы?
Бағалау.Үйге тапсырма: №№33, 40, 45
Сабақтың тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреже ұғымы және қасиеттері
(2-сабақ)
Сабақтың мақсаттары:
- Білімділік: Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын есептер шығара білу
- Дамытушылық: Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын практикада дұрыс қолдана білу
- Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу. Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру
Сабақтың түрі: практикалық
Сабақ барысы:
ІІ Өткенді қайталау
Өткен тақырып бойынша оқушыларға теориялық сұрақтар қою:
1.Анықтама. Егер а кез-келген сан 6 ал n 1-ден үлкен натурал сан болса, онда а*а*а*.а көбейтіндісін а-санының n-ші дәрежесі деп атайды да, оны аn – арқылы белгілейді.
Мұндағы а – негізі, ал n – дәреже көрсеткіші.
2.а1=а
3.Санның екінші дәрежесін санның квадраты деп, ал үшінші дәрежесін санның кубы деп оқимыз.
ІІІ Бекіту:№60(1,2), 61
Үйге тапсырма: №51 /кесте толтыру/, 57
Рефлексия:
- Не білдің? Нені үйрендің? Нені білгің келеді?
Бағалау: Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреже ұғымы және қасиеттері
(2-сабақ)
1.Ұйымдастыру Үй тапсырмасын тексеру №51
Есеп шығару Жазбаша есептер: №49, 50, 53, 54, 56, 58
Бағалау. Үйге тапсырма:№ 50
Сынып: 7
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Нөлдік бақылау жұмысы
Сабақтың мақсаттары:
- Білімділік: Оқушылардың 6 сыныпқа арналған математика курсының мазмұны бойынша білім, біліктілік, дағдысын тексеру.
- Дамытушылық: Алған білімдерін жинақтау және тексеру.
- Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу. Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру
Сабақтың түрі: бақылау жұмысы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Мотивациялық кезең:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
ІІ Өткен тақырыпты қайталау: - Теңсіздіктерді шешу алгоритмі
- Пропорцияның негізгі қасиеті
- Теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері
- Сызықтық функцияның графигін салу
ІІІ Нөлдік бақылау жұмысы:
І нұсқа
ІІ нұсқа
1. Жақшаны ашып, өрнекті ықшамдаңдар:
а) 3,7 - (8,3 + 4,5)
ә) -(1,7х – 2,4у) + 5,1у + 3х
2. Теңсіздікті шешіңдер:
3x+1
2< -- <5
2
3. Теңдеулер жүйесін тиімді тәсілмен шешіңдер:
4. Функцияның графигін салыңдар:
1
y = -- x - 1
4
5. Есеп:
12 га егістік жерге 21,6 ц бидай себілді. 5 га жерге неше центнер бидай себілді?
1. Жақшаны ашып, өрнекті ықшамдаңдар:
а) 8,2 – (7,2 + 14,3)
ә) х – 2,4 – (х + 2,6) – 8
2. Теңсіздікті шешіңдер:
5x+2
4< -- <9
3
3. Теңдеулер жүйесін тиімді тәсілмен шешіңдер:
4. Функцияның графигін салыңдар:
3
y = -- x - 1
5
5. Есеп:
300 дәптер дайындау үшін 25,8 кг қағаз керек. 750 дәптер дайындау үшін неше килограмм қағаз керек?
Бағалау: Оқушылардың дәптерлерін жинап алу.
Үй жұмысы: қайталау.