Просмотр содержимого документа
«Натурал сандарды азайту »
Күні: 17.09.2014ж
Сабақтың тақырыбы: §6. Натурал сандарды азайту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың оқу қабілеттерін, білім-білік, таным ерекшеліктерін арттыру,көркемдік ерекше талдауға үйрету,мәтін арқылы сөздік қорын молайту.
Дамытушылық: Есте сақтау қабілетін дамыту,жан-жақты ойлау қабілетін дамыту,білім, білік дағдысын, іскерлікті дамыту.
Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу,төзімділікке тәрбиелеу, әрбір істі саналы түрде орындауға тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: Компьютер, оқулық.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ типі: Жаңа сабақ
Сабақ әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап,хабарлау.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сабаққа қатысып отырған оқушыларды ұйымдастыру.
ә) Оқу-құралдарын түгелдеу, реттеу.
б) Олардың көңіл-күйіне, денсаулығына баса назар аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау :№83, №84 – В деңгейінен есептер (Оқулықтың 30 - беті).
ІІ. Жаңа сабақ:
а – в = с теңдігінде а – в өрнегі – айырым, а – азайғыш, в – азайтқыш, с - айырымныңм мәні екені белгілі.
Сендер бұрын 870 – 90 түріндегі азайтуды төмендегідей ыңғайлы тәсіл арқылы орындадыңдар: алдымен 870 санынан 70 саны, одан кейін 20 саны азайтылды. Осы талдауды 870 – 90 = 870 – (70 + 20) = (870 -70) – 20 =800 – 20 = 780 түрінде жазуға болады. Бұл жағдайда төменгі ереже қолданылады.
Саннан қосындыны азайту ережесі: саннан қосындыны азайту үшін ол саннан бірінші қосылғышты азайтып, осы шыққан айрымның мәнінен екінші қосылғышты азайту керек.
Сендер 640 – 400 түріндегі айырымды мына тұжырымды қолданып орындауды үйрендіндіңдер. Яғни, 640 санынан 400 санын азайту үшін 600 санынан 400 санын азайтып , шыққан нәтижег 40 санын қосу керек. Мұны 640 – 400 = (600 + 40) – 400 = ( 600 – 400) + 40 = 200 + 40 = 240 деп жазуға болады. Бұл жағдайда келесі ереже қолданылады.
Қосындыдан санды азайту ережесі: қосындыдан санды азайту үшін қосылғыштардың бірінен (ол саннан артық) берілген санды азайтып, шыққан айырымның мәнін екінші қосылғышқа қосу керек.
Мысалы, (9 + 4) – 3 = ( 9 – 3) + 4 = (4 – 3) + 9.
Бұл теңдіктердің ақиқаттығын жоғарыдағы мысалда түсіндірілгендей координаталық сәуленің көмегімен немесе есептеу арқылы өздерің дәлелдеп өріңдер.
Қосынды және айырымда «+» және «-» белгілері үшін сәйкесінше «қосынды» және «айырым» сөздері айтылса, онда сандарды ілік септігінде оқиды.
Мысалы, 23 + 56 өрнегі жиырма үш және елу алты сандарының қосындысы; 352 – 67 өрнегі үш жүз елу екі мен алпыс жетінің айырымы деп деп оқылады.