kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Математика 2 сынып қосу және азайту

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні:            

Математика

Сыныбы:

2 а

Сабақтың тақырыбы:

Қосу және азайту 26 + 30   56 - 30.

Құзыреттілікке жеткізетін сабақтың мақсат-міндеттері:

А) ақпараттық құзыреттілік

«Қосу және азайту» 26 + 30; 56 – 30;  түсініктерін меңгерту.

Ә) коммуникативтік құзыреттілік

Ауызша, жазбаша сөйлесу арқылы  қосу жәнен азайту туралы білімдерін жетілдіру.

Б) проблеманы шешу құзыреттілігі

Өз әрекетін бақылау, салыстыру, шешім шығару біліктерін дамыту. Қосу және азайту құрамына берілген есептерді әдеттен тыс жағдайда қолдануға, мақсатқа сай шешімнің дұрыстығын дәлелдеуге үйрету, өзіндік бақылау мен бағалауға дайын болу.

Сабақтың типі:

Аралас  сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар:

білім беруді  ізгілендіру, ынтымақтастық, дамыта оқыту.

Сабақтың әдісі:

көрнекілік, практикалық,

Пәнаралық байланыс:

Ана тілі

Оқыту құралдары:

оқулық, дәптер, үлестірмелі карточкалар

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І. Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу, түгендеу;

оқу-құралдарының дайындығын, кезекшінің жұмысын тексеру;

сабақтың мақсат-міндеттерін таныстыру; бүгінгі сабаққа оқушылардың қызығушылығын ояту, назарын сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық:

Бақыт менде, бақыт сенде,

Бақыт барлық жерде.

Тыныштық  менде, тыныштық сенде

Тыныштық  барлық жерде.

Бейбітшілік  менде, бейбітшілік сенде,

Бейбітшілік  барлық жерде болсын!

Осындай жақсы көңілмен сабағымызды бастайық.

Амандасады;

оқу-құралдарын дайындайды, кезекшілік міндеттерін атқарады;

сабақтың мақсат-міндеттерімен танысады;көңіл-күйі көтеріңкі болады, мұғаліммен бірге өлең жолдарын қайталайды.

«Бақыт менде, бақыт сенде,

Бақыт барлық жерде.

Тыныштық  менде, тыныштық сенде

Тыныштық  барлық жерде.

Бейбітшілік  менде, бейбітшілік сенде,

Бейбітшілік  барлық жерде болсын!

Осындай жақсы көңілмен сабағымызды бастайық!»

Сынып сабаққа психологиялық тұрғыдан дайын, кезекшілік атқарылды, мұғалім мен оқушының арасында ынтымақтастық қарым-қатынасы орнайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«математика 2 сынып қосу және азайту»


Пәні:

Математика

Сыныбы:

2 а

Сабақтың тақырыбы:

Қосу және азайту 26 + 30 56 - 30.

Құзыреттілікке жеткізетін сабақтың мақсат-міндеттері:

А) ақпараттық құзыреттілік

«Қосу және азайту» 26 + 30; 56 – 30;  түсініктерін меңгерту.

Ә) коммуникативтік құзыреттілік

Ауызша, жазбаша сөйлесу арқылы қосу жәнен азайту туралы білімдерін жетілдіру.

Б) проблеманы шешу құзыреттілігі

Өз әрекетін бақылау, салыстыру, шешім шығару біліктерін дамыту. Қосу және азайту құрамына берілген есептерді әдеттен тыс жағдайда қолдануға, мақсатқа сай шешімнің дұрыстығын дәлелдеуге үйрету, өзіндік бақылау мен бағалауға дайын болу.

Сабақтың типі:

Аралас сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар:

білім беруді ізгілендіру, ынтымақтастық, дамыта оқыту.

Сабақтың әдісі:

көрнекілік, практикалық,

Пәнаралық байланыс:

Ана тілі

Оқыту құралдары:

оқулық, дәптер, үлестірмелі карточкалар

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І. Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу, түгендеу;

оқу-құралдарының дайындығын, кезекшінің жұмысын тексеру;

сабақтың мақсат-міндеттерін таныстыру; бүгінгі сабаққа оқушылардың қызығушылығын ояту, назарын сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық:

Бақыт менде, бақыт сенде,

Бақыт барлық жерде.

Тыныштық  менде, тыныштық сенде

Тыныштық  барлық жерде.

Бейбітшілік  менде, бейбітшілік сенде,

Бейбітшілік  барлық жерде болсын!

Осындай жақсы көңілмен сабағымызды бастайық.

Амандасады;

оқу-құралдарын дайындайды, кезекшілік міндеттерін атқарады;

сабақтың мақсат-міндеттерімен танысады;көңіл-күйі көтеріңкі болады, мұғаліммен бірге өлең жолдарын қайталайды.


«Бақыт менде, бақыт сенде,

Бақыт барлық жерде.

Тыныштық  менде, тыныштық сенде

Тыныштық  барлық жерде.

Бейбітшілік  менде, бейбітшілік сенде,

Бейбітшілік  барлық жерде болсын!

Осындай жақсы көңілмен сабағымызды бастайық!»

Сынып сабаққа психологиялық тұрғыдан дайын, кезекшілік атқарылды, мұғалім мен оқушының арасында ынтымақтастық қарым-қатынасы орнайды.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Дәптерлеріңді жинап бере қойыңдар.

Дәптерлерін жинап береді.

Оқушылар дәптерлерін жинап береді

ІІІ. Жаңа материалды меңгертуге дайындық.

















1. Есепте

62 + 35 = 97 – 35 = 45 + 45 = 90 – 45 = 75 + 30 = 105 – 30 =





2. Өрнекті жаз және оның мәнін тап.

60 пен 5 – тің қосындысынан 20 – ны азайту; 80 мен 5 – тің қосындысынан 50 – ді азайту; 36 мен 16 – ның айырмасынан 20 – ны қосу;




3. «Аялдаманы хабарла»!


26+51= 35-24= 80+25=


56-23= 37+43= 42+47=



Оқушылар берілген есептерді дәптерлеріне өз беттерінше орындайды.

62 + 35 = 97 97 – 35 = 62 45 + 45 = 90 90 – 45 = 45 75 + 30 = 105 105 – 30 = 75





( 60 + 5 ) – 20 = 45

( 80 + 5 ) – 50 = 35

( 36 – 16 ) + 20 = 40










26+51=77 35-24=11 80+25=55


56-23=33 37+43=80 42+47=89

Жаңа материалды меңгеруге дайындалады.








Оқушылар өткен материалды жұмбақ шешумен,сұрақтар қою арқылы қайталай отырып, жаңа сабақты меңгеруге дайын болады.














Қосу және азайту амалдарын қолдана және өрнек құрастыра алуды меңгереді.


ІҮ. Жаңа материалды меңгерту.


















Сергіту сәті:


Ү. Бекіту

А) мұғалім басшылығымен бекіту























-Балалар, бүгін біз сендермен " Қосу мен азайту " тақырыбын өтеміз.Барлығымыз оқулығымыздағы 53-бетті ашайық. Жаңа материалмен таныстыру үшін №1 тапсырмаға назар аударайық.

26+ 30 = □ 56 - 30= □

(20+30) + 6 =56 (50-30)+6=26


2-тапсырма. Түсіндіре отырып, шығар:

53+30 83-30


50 3 80 3


35 + 40 75 – 40



46 + 50 96 – 50






3. а) Өрнекті жаз және оның мәнін тап:

20 мен 5–тің қосындысына 60 –ты қосу; 70 пен 9-дың қосындысынан 40-ты азайту; 60 пен 4-тің қосындысынан 40-ты азайту; 20 мен 2-нің қосындысына 50-ді қосу;

ә) Теңдеулерді шеш:

6 + а = 10 10 – а = 6 а – 6 = 4


Қане енді кішкене демалып алайық, ол үшін менің соңымнан қайталаңдар.

Орнымыздан тұрамыз

Мойынымызды бұрамыз

Қолымызды көтеріп

Саусақты ашып-жұмамыз

Одан соң төмен түсіріп

Алақанды соғамыз.

Басты төмен саламыз

Жаттығу жасап осылай

Үлкен боп ертең шығамыз.

4- есеп

Дәулет қарындаштарының 2-еуін досына берді. Өзінде 70 қарындаш қалды. Дәулеттің неше қарындашы болған еді?

Есепті мазмұнымен таныстыру

-Есепте не туралы айтылған?


-Есепте не белгілі?



-Есепте не белгісіз?


-Есепте не сұрайды?

Есепті талдау:

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге болады ма?

-Неге?


-Дәулет қарындаштарының 2-еуін досына бергенін және өзінде 70 қарындаш қалғанын білсек қандай амал қолданамыз.

-Нешеге нешені қосамыз?

-Дәулет қарындаштарының нешеуін досына және өзінде неше қарындаш қалғанын білсек оны табуға болады ма?

-Есептің қысқаша берілгенін жазу үшін негізгі сөздерді атайық?








а) Дәулеттің барлығы 72 қарындашы болған еді. Оның 2-еуін досына берді. Дәулеттің өзінде неше қарындаш қалған еді.

Есепті мазмұнымен таныстыру

-Есепте не туралы айтылған?


-Есепте не белгілі?



-Есепте не белгісіз?


-Есепте не сұрайды?


Есепті талдау:

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге болады ма?

-Неге?


-Дәулеттің барлығы 72 қарындашы болған еді, оның 2-еуін досына бергенін білсек қандай амал қолданамыз.

-Нешеден нешені азайтамыз?

-Дәулеттің барлығы неше қарындашы болған еді, оның нешеуін досына бергенін білсек оны табуға болады ма?

-Есептің қысқаша берілгенін жазу үшін негізгі сөздерді атайық?








ә) Дәулеттің 72 қарындашы болған еді, ал өзінде 70 қарындаш қалды. Дәулет досына неше қарындаш берді?

Есепті мазмұнымен таныстыру

-Есепте не туралы айтылған?


-Есепте не белгілі?



-Есепте не белгісіз?


-Есепте не сұрайды?


Есепті талдау:

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге болады ма?

-Неге?


-Дәулеттің барлығы 72 қарындашы болған еді, ал өзінде 70 қарындаш қалғанын білсек қандай амал қолданамыз.

-Нешеден нешені азайтамыз?

-Дәулеттің барлығы неше қарындашы болған еді, өзінде неше қарындаш қалғанын білсек оны табуға болады ма?

-Есептің қысқаша берілгенін жазу үшін негізгі сөздерді атайық?








6-тапсырма.

59 бен 63 – тің арасындағы сандарды өсу ретімен жаз. Оларды салыстыр. Сандарды ондықтар мен бірліктердің қосындысы түрінде жаз.





7 – тапсырма.

10 + 5 = □ - 5 = □ □ – 10 = □

20 + 5 = □ - 5 = □ □ – 20 = □

30 + 5 = □ – 5 = □ □ – 30 = □


Оқушылар мұғалімнің мысал арқылы түсіндірген жаңа сабағын назар салып тыңдайды.




26+ 30 = 56 56 - 30= 26


(20+30) + 6 =56 (50-30)+6=26


2-тапсырма



53+30 83-30


50 3 80 3

35 + 40 75 – 40


30 5 70 5

46 + 50 96 – 50


40 6 90 6


3.тапсырма


а) ( 20 + 5 ) + 60 = 85

( 70 + 9 ) – 40 = 39

( 60 + 4 ) – 40 = 24

( 20 + 2 ) + 50 = 72




ә) 6 + а = 10 10 – а = 6 а – 6 = 4

а= 10 – 6 а= 10 – 6 а= 6 + 4

а= 4 а = 4 а= 10

6 + 4 = 10 10 – 4 = 6 10 – 6 = 4

Мұғалімнің соңынан қайталайды.

Орнымыздан тұрамыз

Мойынымызды бұрамыз

Қолымызды көтеріп

Саусақты ашып-жұмамыз

Одан соң төмен түсіріп

Алақанды соғамыз.

Басты төмен саламыз

Жаттығу жасап осылай

Үлкен боп ертең шығамыз.

4- есеп

Дәулет қарындаштарының 2-еуін досына берді. Өзінде 70 қарындаш қалды. Дәулеттің неше қарындашы болған еді?


-Есепте Дәулеттің қарындаштары туралы айтылған.

-Дәулет қарындаштарының 2-еуін досына бергені, өзінде 70 қарындаш қалғаны белгілі.

-Барлығы неше қарындаш болғаны белгісіз?

-Дәулеттің неше қарындашы болған еді?

Есепті талдау:

-Жоқ.


-Өйткені біз барлығы неше қарындаш екенін білмейміз.

-Қосу.




-70 + 2.

-Ия. Дәулеттің 72 қарындашы болған еді.




-берді, қалды, барлығы.

Берілгені:

Берді – 2 қ

Қалды – 70 қ

Барлығы - ?

Шешуі: 70 + 2 = 72 (қарындаш) Жауабы: Дәулеттің 72 қарындашы болған еді.

а) Дәулеттің барлығы 72 қарындашы болған еді. Оның 2-еуін досына берді. Дәулеттің өзінде неше қарындаш қалған еді.


-Есепте Дәулеттің қарындаштары туралы айтылған.

-Дәулеттің барлығы 72 қарындашы болған еді. Оның 2-еуін досына бергені белгілі.

-Неше қарындаш қалғаны белгісіз?


-Дәулеттің өзінде неше қарындашы қалған еді?

Есепті талдау:

-Жоқ.


-Өйткені біз Дәулеттің өзінде неше қарындаш қалғанын білммейміз.

-Азайту.




-72 - 2.

-Ия. Дәулеттің өзінде 70 қарындаш қалды.


-Берді, қалды, барлығы.

Берілгені:

Барлығы – 72 қ

Берді – 2 қ

Қалды - ?

Шешуі: 72 - 2 = 70 (қарындаш) Жауабы: Дәулеттің 70 қарындашы қалды.


ә) Дәулеттің 72 қарындашы болған еді, ал өзінде 70 қарындаш қалды. Дәулет досына неше қарындаш берді?


-Есепте Дәулеттің қарындаштары туралы айтылған.

-Дәулеттің барлығы 72 қарындашы болған еді, ал өзінде 70 қарындаш қалғаны белгілі.


-Неше қарындаш бергені белгісіз?


-Дәулет досына неше қарындаш бергені?


Есепті талдау:

-Жоқ.


-Өйткені біз Дәулет досына неше қарындаш бергенін білммейміз.

-Азайту.




-72 - 70.

-Ия. Дәулет досына 2 қарындаш берген болатын.



-Берді, қалды, барлығы.

Берілгені:

Барлығы – 72 қ

Қалды – 70 қ

Берді - ?

Шешуі: 72 - 70 = 2 (қарындаш) Жауабы: Дәулет досына 2 қарындаш берген болатын.


6 – тапсырма.


59,60,61,62,63.


59


50 + 9 = 59 60 + 0 = 60

60 + 1 = 61 60 + 2 = 62

60 + 3 = 63


7 – тапсырма.

10 + 5 = 15 15 – 5 = 10 15 – 10 = 5

20 + 5 = 25 25 – 5 = 20 25 – 20 = 5

30 + 5 = 35 35 – 5 = 30 35 – 30 = 5



Мұғалімді тыңдайды, тақырыпты түснеді.









Бұл тапсырма бойынша балалар білмегендерін үйренеді.







Оқушылар тапсырманы қызығушылықпен орындап шығады.



























Тапсырманы берілген нұсқаулыққа сәйкес орындайды. Мысалды шығару арқылы ойлана отырып азайтуға арналған есептерді шығару барысында жылдамдықтары арта түседі.


























Оқушылар қызығушылықпен берілген тапсырмаларды орындайды.






ә) Өз бетімен бекіту.


Балалар қазір біз балдырғанға қойылмай кеткен жақшаларды қоюға көмектес:

10 + 5 – 4 = 11 6 + 4 – 2 = 8

10 + 7 – 1 = 16 9 – 3 + 2 = 4

18 – 3 + 5 = 10 7 – 2 – 3 = 2



60 + 40 – 20 = 80

90 – 30 + 20 = 40

70 – 20 – 30 = 20


Есеп:

32 + 6 60 + 32 87 – 5 62 - 2


Оқушылар енді менің сұрағыма жауап бере қойыңдаршы.

-Сабақта қандай қызық нәрсені білдіңдер?

-Нені үйрендіңдер?

-Қандай тапсырма сендерге ұнады?

Балалар қойылмай кеткен жақшаларды қояды.


10 + (5 – 4) = 11 (6 + 4) – 2 = 8

(10 + 7) – 1 = 16 9 – (3 + 2) = 4

18 – (3 + 5) = 10 (7 – 2) – 3 = 2

(60 + 40) – 20 = 80

90 – (30 + 20) = 40

(70 – 20) – 30 = 20





32 + 6 =38 60 + 32=92 87-5=82 62-2=60






Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.



Оқушылар мұғалімнің қойған сұрағына жауап береді, қызығушылықтары ояныды, тапсырмаға дұрыс жауап береді.

Шығармашылық тапсырманы түсініп, нұсқаулыққа сәйкес оындап шығады.









Оқушылар сабаққа түсініп, білімдерін арттырады.




Ү. Үйге тапсырма.



Қорытындылау. Бағалау.

Оқушылар үйге тапсырма жазып алыңыздар №5 есеп 54 бет.




Оқушылардың іс-әрекетін бағалайды. Қойылған бағаларға түсінік береді.




- Сау болыңыздар!

Үй тапсырмасын жазып алады.





Бағаларын күнделіктеріне қойдыртады.




- Сау болыңыз!

Үйден орындап келеді.





Өз іс-әрекетінің нәтижесін көреді.




Қоштасады.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
математика 2 сынып қосу және азайту

Автор: Шайдуллаева Турсынай Серикболатовна

Дата: 28.10.2016

Номер свидетельства: 352956
