Разработка урока математики по теме "Мәтінді есепті теңдеудің көмегімен шығару".
Просмотр содержимого документа
«"Мәтінді есепті теңдеудің көмегімен шығару"»
Курмашева Майра Жумагалиевна, математика пәні мұғалімі
Павлодар облысы, Май ауданы, Жұмыскер ауылы
«Қазан жалпы орта білім беретін мектеп» мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы: Мәтінді есепті теңдеудің көмегімен шығару.
Мақсаты: 1. Тақырып бойынша теориялық материалды жүйелеу.
Теңдеулерді және мәтінді есептерді теңдеудің көмегімен шығару дағдыларын бекіту.
2. Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге және жаупкершілікке
тәрбиелеу.
3. Оқушылардың ой – өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту.
Мазмұны:
Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, интербелсенді тақта.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру: оқушыларды рапорт арқылы түгендеу
2. Психологиялық тренинг.
Қайырлы таң, ұстазым,
Қайырлы таң, достарым.
Жан - жағымызға қарайық,
Жылулық сыйлайық.
Доброе утро, учитель,
Доброе утро, друзья.
Посмотрите друг на друга
Пожелайте всем добра.
Good morning2
Good morning to you
Good morning2
We are glad to see you
І. Ауызша есептеу.
Оқушылардың жауаптары: 101; 1 00; 200
ІІ. Графикалық диктант.
Оқушылардың жауаптары: _ _ _ _ _ _
ІІІ. Мәтінді есепті теңдеудің көмегімен шығару. Тақтада жұмыс.
1 есеп.
Мекмепке 220 үстел және орындық әкелінді. Орындықтардың саны үстелдердің санына қарағанда 9 есе артық. Мектепке қанша үстел, қанша орындық әкелінді ?
Үстел – х
Орындық – 9 есе 9х 220
х + 9х = 220
10х = 220
х = 220: 10
х= 22 ( үстел)
22 ×9 =198 ( орындық)
ІV. Теңдеуге мәтін есеп құрастыру.
х + 3х = 48
Екі сөреде барлығы 48 кітап бар. Екінші сөреде бірінші сөреге қарағанда кітаптардың саны 3 есе артық. Әр сөреде неше кітап бар?
V. Оқушылар оқылған мәтінге теңдеу құрастырып, шығару керек.
1. Егер ойлаған санға 35 – ті қосып, шыққан қосындының мәнінен 20 – ны азайтса, онда 100 шығады. Ойланған сан қандай?
Оқушылардың жауаптары:
( х + 35) – 20 = 100
х + 35 = 100 + 20
х + 35 = 120
х = 120 – 35
х = 85
2. Ойланған сан 2 есе арттырылды. Шыққан көбейтіндінің мәні 125 – ке
кемітіліп, нәтижені 13санына көбейткенде, 65 саны шықты. Ойланған сан қандай?
( х · 2 – 125 ) · 13 = 65
( х · 2 – 125 ) = 65 : 13
( х · 2 – 125 ) = 5
х · 2 = 5 + 125
х · 2 = 130
х = 130 : 2
х = 65
VІ. Оқулықпен жұмыс.
№ 136
VI. Өзіндік жұмыс.
Үш санның қосындысы 240. Бірінші сан екіншісінен 2есе артық. Үшінші сан біріншісінен 40 – қа кем. Сандарды табыңдар.
2х + х + 2х – 40=240
5х=280
х=280:5
х = 56
56×2=112
112 – 40=72
VІІ. Сабақты қорытындылау. Әр оқушы өзін бағалайды.
Сабақта мен жұмыс жасадым белсенді\баяу
Өз жұмысыммен қанағаттанамын\ қанағаттанбаймын
Бүгінгі сабақ мен үшін қысқа\ ұзақ
Сабақта шаршамадым\ шаршадым
Менің көңіл күйім жақсарды \ төмендеді
Сабақ тақырыбы түсінікті\ түсініксіз
пайдалы \ пайдасыз
қызықты\ қызықсыз
Үй тапсырмасы оңай \ қиын
қызықты\ қызықсыз
пайдалы \ пайдасыз
Үй жұмысы. № 189, № 196
Курмашева Майра Жумагалиевна, математика пәні мұғалімі
Павлодар облысы, Май ауданы, Жұмыскер ауылы, Тың көшесі,11
«Қазан жалпы орта білім беретін мектеп» мемлекеттік мекемесі
e –mail: [email protected]
телефон 87774493410