Қысқа мерзімді жоспар 
         |        |          |  
  |    Күні:23.11.2017   |     Мұғалімнің аты-жөні: Бадрадинова Г   |  
  |    Сынып: 8   |     Қатысқандар саны:   |     Қатыспағандар саны:   |  
  |    Сабақ тақырыбы   (Сабақтың түрі: аралас сабақ)   |     Квадраттық теңдеу. Толымсыз квадраттық теңдеу   |  
  |   Оқу мақсаттары     |     Квадраттық тендеудің коэффициентерін анықтау;   толық және толымсыз квадрат теңдеулерді ажыратып шығарып білу;  екімүшенің толық квадратын айыру арқылы квадрат теңдеудің түбірін шығару;     |  
  |   Күтілетін нәтеже    |       біледі және қолданады;    толық және толымсыз квадрат теңдеулерді ажыратады және шығарып біледі;   екімүшенің толық квадратын айыру арқылы квадрат теңдеудің түбірін шығару нәтижелерін болжай алады және болжамдарды ережелер түрінде қалыптастыра алады;         |  
  |    Тілдік мақсаттар   |      Бөлім бойынша лексика және терминология  Квадраттық теңдеу, бірінші коэффициент, екінші коэффициент, бос мүше, келтірілген квадраттық теңдеу, толымсыз квадраттық теңдеу   |  
  |    Құндылықтарды дарыту             |    Топтық талқылау барысында сөздік қоры дамиды, академиялық шынайылық қалыптасады. Достық, адамгершілік қасиеттері артады.   |  
  |    АКТ қолдану дағдылары   |    Интерактивті тақтаны қолдану   |  
  |    Бастапқы білім         |    Квадрат түбірлері   |  
  |   Сабақбарысы   |  
  |   Сабақтың жоспарланғанкезеңдері   |     Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет       |    Ресурстар   |  
  |    Сабақтың басы          5 минут                                               |     Ұйымдастыру кезеңі   Оқушылармен амандасып, түгендеу.   Топқа бөлу   Толымсыз, Tолық, Kелтірілген   Tolymsyz, Tolyq, Keltirilgen   x2+9x=0; 2x2-3x+5=0; x2+2x+4=0        №1 тапсырма   Топтық жұмыс     «Толымсыз квадраттық теңдеулердің түрлері мен шешу жолдары»          |   Шарты     |    а 0, в=0   |    а 0, с=0   |    а 0, в=0, с=0   |     |   Теңдеу     |    1) ах2+с=0   |    2) ах2+вх=0   |    3) ах2=0   |     |   Мысалдар     |    4х2+3=0   |    -3х2+15=0   |    4х2+3х=0   |    9х2=0   |     |   Шешуі:   |    4х2=-3 х2=-3:4 х2=-3/4  түбіріжоқ,–3/4   |    -3х2=-15 х2=-15:(-3) х2=5 х1,2=± 5   |    х(4х+3)=0 х1=4х+3=0 4х1=-3 х2=0 х1=-3/4   |    9 0 х2=0 х=0   |     |   Қорытынды:   |    Түбірі жоқ   |    Екі түбір   |    Екі түбір   |    Бір түбір   |     |        |         |         |         |         |             Дискриптор:   Әр дұрыс жауап бір ұпай   |          8сынып оқулығы   Алгебра.          |  
  |    Сабақтың ортасы   |     №2 тапсырма   Есептер шығару № 119 есеп   1)11х2 – 6х - 27=8х2 -6х; 2) 26+5у-0,5у2=2,5у2+26    11х2 -6х-27-8х2+6х=0 2,5у2+26-26-5у+0,5у2=0    3х2=27 3у2-5у=0    х2=9 у (3у-5) = 0    х1= -3 у1=0 3у-5=0      х2 =3 у2=5/3   3)-7х2+13х+9= -19+13х; 4) 21z+11=11+17z-5z2   -7х2+13х+9+19-13х=0; 21z+11-11-17z+5z2=0   -7х2= -28;4z+5z2=0   x2=4z(4+5z)=0    х1= -2z1=0 4+5z=0      х2 =2z2= -4/5   Дискриптор:   Әр дұрыс жауап бір ұпай        №3 тапсырма   Жеке жұмыс     кестені толтырыңдар        |        |    Квадраттық теңдеу   |    Толымсыз квадраттық теңдеу   |    Келтірілген квадраттық теңдеу   |     |   х2 +2х+3=0   |         |         |    +   |     |   7х2 -5=0   |         |    +   |         |     |   х2 =2   |         |    +   |         |     |   3х2 -2х=9   |    +   |         |         |     |   х2 -7х=0   |         |    +   |         |     |   (х-4)2 =0   |         |         |    +   |     |   2х2 + 0,5 х+3=0   |    +   |         |         |            Дискриптор:   Әр дұрыс жауап бір ұпай        №4 тапсырма   Жұптық жұмысқа арналған тапсырмалар:   
       Теңдеуді шешіңдер:     а) х2+  ; б)   г) ; д)  ;   x (х+  x2-4=12x2-49=7x-49 x2 -25= -9   x=0 x= - x2=16 x2-7x=0 х2=16   x1= -4; x2=4 x(x-7)=0 х1= -4   x1=0 x2=7 х2= 4   ә)  ; в)  ; ғ) (х-3)2=9; е) ;     х2-1=8х2+6х+9=6х+18 х2-6х+9=9 х2-36= -20   х2=9 х2=9 х2-6х=0 x2=16   х1=3 х2= -3х1=3 х2= -3 х(х-6)=0 x1= -4; x2=4   х=0 х=6             ж)     х2 -121=48   х2=169   х1=13 х2= -13                   Көпнүктені екімүшенің квадраты шығатындай етіп санмен алмастырыңдар     1) х2-2х7+....; 2) х2-2∙1,5х+....; 3) х2+6х+....; 4) х2-8х+....;     5) х2-3х+....; 6) х2+5х+....; 7) х2-2х11+....; 8) х2-10х+....;     9) х2-2х1,2+... .   1) 49; 2) 2,25; 3) 9; 4) 16; 5) 2,25; 6) 6,25; 7) 121; 8) 25; 9) 1,44.        Дискриптор:   Әр дұрыс жауап бір ұпай   |          |  
  |    Сабақтың соңы   5 минут   
      
      
      |     Рефлексия жазу.   - нені білдім, нені үйрендім   - нені толық түсінбедім     - немен жұмысты жалғастыру қажет     Үйге тапсырма:        |               |  
  |    Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?     |     Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?        Қиынырақ есептер беріп, олардың нәтижесімен қорытынды жасату   Жеке тапсырмалар беру арқылы        |     Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
 
      |  
  |    Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.     Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады   |     Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз   |     Денсаулықсақтаутехнологиялары.   Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.   ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары        |  
  |    Сабақбойыншарефлексия   Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?     Жеткізбесе, неліктен?     Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?     Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?     Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?     |     Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.     |