С абақтың тақырыбы: Бұрыштардың түрлері. Үшбұрышты сызғыш.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бұрыштардың түрлерімен және олардың атауларымен таныстыру, сүйір бұрыштың және доғал бұрыштың градустық өлшемдерімен таныстыру, үшбұрышты сызғышпен тік бұрыш салуға үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың белсенділіктерін және логикалық ойлау, талдау қабілеттерін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Өз ойын қорыта отырып, жеткізе білуге, ұқыптылыққа, нақтылыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есептеу.
Сабақтық көрнекілігі: кесте, интерактивті тақта, транспортир, үшбұрышты сызғыш, суреттер, кеспе қағаздар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды түгендеп, зейіндерін сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық:
Қайырлы күн, достым!
Қайырлы күн болсын.
Бейсенбі күннің сәті
Сәттілікке толсын!
Бүгінгі алар бағаң,
Кілең бестік болсын!
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
№ 462
АОВ=50° . DOK=70° . КОN-?
Шешуі: КОN = АОВ:2 + ВОС : 2
КОN = 50° :2 + 70° : 2 = 25° + 35° = 60°
Жауабы: КОN =60° .
№ 460.
ЕОК=30°, KOL= 40°, LON =75°, NOF= 35°.
ІІІ. Қай тұжырымдама дұрыс:
1. Кез келген екі сәуле бұрыш деп аталатын фигураны құрайды?
2. Бұрыштың өлшем бірлігі метр?
3. Бұрыш – бір нүктеден басталатын екі сәуледен құралған фигура?
4. Жазыңқы бұрыштың градустық өлшемі 60
5. Бұрыштың төбесінен басталатын және оның градустық өлшемдері тең екі бұрышқа бөлетін сәуле биссектриса деп аталады?
ІV. Жаңа тақырыпқа дайындық.
Шрифтограмма
V. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Бүгінгі сабағымызда біз бұрыш түрлерімен танысып, олардың атауларын оқып-үйренеміз. Сынып ішінен осындай бұрыштарды атап көрейікші.
Градустық өлшемі 90 -қа тең бұрыш тік бұрыш деп аталады.
Градустық өлшемі 90 -қа тең бұрыш тік бұрыш деп аталады.
Градустық өлшемі 90-тан үлкен, бірақ 180-тан кіші бұрыш доғал бұрыш деп аталады.
Үшбұрышты сызғыштың көмегімен тік бұрышты анықтай аламыз.
VІ. Жаңа тақырыпты меңгеруін тексеру. № 469 (ауызша).
Есептер шығару. № 464, № 465 (1), № 470 (1), № 466, № 468.
VІІ. Бекіту.
Синквейн «Бұрыштар», тест.
VІІІ. Үйге тапсырма.
п. №465 2), №470 2), № 472.