kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Кестелік қосу және азайту

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мұғалім көбейту кестесінен келтірілген қандай да бір санды айтады, мысалы 48 саны. 48 саны – 6 саны мен 8 санының көбейтіндісі, сондықтан әрбір саптан осы нөмірі бар балалар жүгіріп шығуға тиіс.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Кестелік қосу және азайту»


Пән: математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен. Кестелік көбейту және бөлу

Мектеп: қазақ мектеп - гимназиясы

Күні: 17.10.2018 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова А.А.

Сынып: 3 «Ғ»

Қатысқандар саны:23

Қатыспағандар саны: 1


Сабақ тақырыбы



7 санына көбейту және бөлу кестесі. Сынып ұжымы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.4. 6; 7 санына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану.

3.5.1.2. Есептерді шығаруда «бір заттың массасы», «саны», «жалпы масса»; «бір затқа жіберілген шығын», «заттардың саны», «жалпы шығын» шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану.

3.2.1.7. Формулаларды шамалардың арасындағы өзара қатынасты орнатушы теңдік ретінде түсіну.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар үшін: 7 санына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану.

Бірқатар оқушылар: есептерді шығаруда шамалардың арасындағы тәуелділікті пайдалану.

Кейбір оқушылар: Шамалардың арасындағы тәуелділікті кескіндейтін әріптік өрнектерді өз бетінше жазу.

Бағалау

критерийлері

1. 7 санына көбейту және бөлу кестесін біледі.

2. Бір заттың массасын анықтайды.

3. Заттардың санын анықтай алады.

4. Бір затқа жіберілген шығынды таба алады.

5. Заттың құнын анықтай алады.

6. Жалпа заттың массасын анықтай алады.

Тілдік мақсаттар


Пəндік лексика жəне терминология: көбейту, бөлу, кг, дана, теңге.

Құндылықтарды дарыту

Достық қарым- қатынасты нығайту, бір- біріне көмек көрсету.

Бастапқы білім

Есептерді әртүрлі тәсілмен шығару

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут


Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық атмосферасын құру және өткен сабақта алған білімдерін тексеру мақсатында «Кестені білемін» тренингі өтеді:

Мұғалім көбейту кестесінен келтірілген қандай да бір санды айтады, мысалы 48 саны. 48 саны – 6 саны мен 8 санының көбейтіндісі, сондықтан әрбір саптан осы нөмірі бар балалар жүгіріп шығуға тиіс.

Ширату

«Атаулар туралы үш сұрақ»

Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша үш терминді тақтаға жазып (көбейту, бөлу, кг, дана, теңге), оқушыларға осы атауларға қатысты мынандай сұрақтарға ауызша жауап беруді тапсырады:

  1. Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз?

  2. Қалай? Өз тәжірибеңізбен осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласыз ба?

  3. Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсыз?

Топқа бөлу:

7*7=49

7*8=56

7*9=63

7*10=70

Жұмбақ шешу.

  1. Жаңбыр жауып басылды,
    Аспан шайдай ашылды.
    Қызыл, сары, жасылды,
    Көкте бір зат асылды.

Таныстырылым

Цифрлар жазылған А4 қағазы









Сабақтың ортасы

25 минут


















































































7 · 7 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7 · 8 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7 · 9 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7· 10 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7+7

Қай жағдайда есептемей салыстыруға болады?

3∙7 * 7∙3 3∙7 +24 * 7∙3+73 7∙ (3+6)* 7 ∙ 3+9

7∙7 * 8∙7 7∙7 + 20 * 7 ∙ 8 +20 (7+2) ∙ 3 * 7+2 ∙3

1- тапсырма. Топтық жұмыс

  1. топ: қоян әр секіргенде 7 бірлік бар.Үш,алты,сегіз рет секіргенде неше бірлік болады? 

  2. топ: 56 кг қара өрік 7 қорапқа тең бөлініп салынды.Әр қорапта канша кг қара өрік бар?

  3. топ: бір қойда 5 кг жүн қырқылды.7 қойдан қанша жүн қырқып алуға болады?

  4. топ: сыныптағы 10 оқушының қаламсауытында 7 қарындаштан бар. Олардың барлығында қанша қарындаш бар?

Дескриптор:

  • 7 санының 3,6,8 сандарына көбейтіндісінің мәнін біледі.

  • 56 мен 7 санының бөліндісін біледі.

  • 7 мен 10 санының көбейтіндісінің мәнін анықтайды.

2- тапсырма. Топтық жұмыс

Топ

1 жәшіктің массасы (кг)

Жәшіктің саны (дана)

Жалпы масса

(кг)

1

? кг

6

18 кг

2

6 кг

7

? кг

3

9 кг

?

54 кг

4

? кг

6

42 кг

(№3, 88-бет; оқулықпен жұмыс)

Дескриптор:

  • Кестеде берілген мәліметтер бойынша 1 жәшіктің массасын; жәшіктер санын; жалпы массаны анықтайды;

  • Өлшем бірлігін белгілеп, көрсетеді.

Оқушылар жұмыстарының нәтижесімен «жариялау» әдісі арқылы таныстырады.

Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (әр топқа 1 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.

Сергіту сәті: «музыкамен қозғал» әдісі

7

Аяқпен топырлатамыз

14

Қолдарымызбен шапалақтаймыз

21

Басымызды алға, артқа изейміз

28

Қолдарымызды көтеріп, қозғаймыз

35

Қолдарымызды жанымызға қоямыз

42

Артқа қарай 2 адым

49

Алға қарай 2 адым

56

Төменге иілеміз

63

Жоғары секіреміз

70

Айналамыз

3- тапсырма. Жеке жұмыс

Бағасы

Саны

Құны

Бірдей

5 дәптер

40 теңге

? дәптер

56 теңге

Дескриптор:

  • Есептің шартын дұрыс жазады.

  • Белгісіз затты анықтайды.

  • Өрнек құрады.

  • Өрнектің мәнін дұрыс табады.

ҚБ: оқушылар арасында өзара «күлегештер» арқылы бағалау.

Қателіктер бар! Барлығы дұрыс! Қателер көп!


  1. тапсырма. Жұптық жұмыс . Жұпта ойлан!

(оқушыларға карточкалар таратылып беріледі)

а

7

7

7

7

7

7

b

2

4

5

8

6

9

a · b








а

14

28

35

56

42

63

b

7

7

7

7

7

7

a : b







Берілген тапсырма сынып ішінде «Қытайша десерт» әдісі арқылы тексеріліп, «+» немесе «-» таңбалары арқылы бағаланады.

  1. тапсырма

Өзіндік жұмыс

63-21:7 2+5*7

48-8:2 8:4*7

(90-34)*7 3*3*3

(2+5)*7 (18+3):7

ҚБ: өзін өзі «рюкзак» әдісі арқылы бағалайды.







Жасыл-бәрі түсінікті

Сары-сұрақтарым бар

Қызыл-түсініксіз






Таныстырылым






















Оқулық































Оқулық, таныстырылым











Күлегештер






Карточкалар
























Жасыл, сары, қызыл түсті қарындаштар

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс

Рефлексия : «жетістік баспалдағы»

Үй тапсырмасы:

6, 90- бет

Карточкалар




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Кестелік қосу және азайту

Автор: Ахметова Айдана Ахметкызы

Дата: 14.02.2019

Номер свидетельства: 499753
