kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар туралы ақпарат беріліп отыр.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар»

Маңғыстау облысы, Жаңаөзен қаласы

«Каспий» жоғары педогогика және салалық технологиялар колледжі


.

Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына арналған

геометрия пәнінен сабақ жоспары

Модуль/ пән атауы: ЖБП 06 Математика

Дайындаған педогог: Әби Гүлсін



Сабақ тақырыбы:

Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар





Жалпы мәліметтер


Курс

Топ

Оқу жылы

1

БББ

2022-2023

1

БШ


1

МДТ


1

ДТС


1

УНО









Сабақ типі: Теориялық сабақ

Пәнаралық байланыс:

Мақсаты:- кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;

cтуденттерде кеңістіктегі векторлардың коордианатасын және ұзындығын есептеу дағдысын қалыптастыру.

Жұппен жұмыс, ұжымдық жұмыс арқылы бірін-бірі түсіну сыйласу, көмегімен және оқушылардың идеяларын бағалау арқылы оны тұлға ретінде қолпаштау көмегімен жүзеге асыру

















Сабақты жабдықтау:

  1. Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III «Білім туралы» Заңы.

  2. Бөрібеков Қ.Қ., Далабаев Ж.Қ. «Кәсіпқор» холдингі КЕАҚ жаңа білім беру бағдарламаларын әзірлеу және енгізу/әдістемелік құрал.- Астана: «Кәсіпқор» холдингі КЕАҚ, 2015.-108б.1. 2007 ж. 27-шілдедегі ҚР «Білім туралы» Заңы №319-Ш ҚРЗ , Астана.

  3. ҚР Еңбеккодексі. 2015ж

  4. «Система критериального оценивания учебных достижений учащихся. Методическое пособие» – Астана: Ы.АлтынсаринатындағыҰлттықбілімакадемиясы, 2013. – 80б.

  5. А.Е.Әбілқасымова, З.Ә.Жұмағұлова «Алгебра және анализ бастамалары» дидактикалықматериалдар 10-11сынып, Алматы «Мектеп» 2019ж

  6. А.Е.Әбілқасымова, З.Ә.Жұмағұлова «Алгебра және анализ бастамалары» әдістемелікнұсқау 10-11сынып

  7. А.Е.Әбілқасымова, З.Ә.Жұмағұлова «Алгебра және анализ бастамалары» 10сынып, қоғамдық-гуманитарлықбағыт, Алматы «Мектеп» 2020ж

  8. А.Е.Әбілқасымова, З.Ә.Жұмағұлова «Алгебра және анализ бастамалары» 11сынып, қоғамдық-гуманитарлықбағыт, Алматы «Мектеп» 2020ж

  9. В.А.СмирновЕ.А.Тұяқов «Геометрия» 11сынып,қоғамдық-гуманитарлық бағыт

10.Т.Қ.Оспанов,Ш.Қ.Құрманалина.Математиканың теориялық негіздері. 2012ж

11. С.А.Пономарев, П.В.Стратилов,Н.И.Сырнев «Математикадан есептер

Есептер жинағы», 1990

12. Жүнісбеков Ж. Жүнісбекова Д.Керімбеков М.Өтебаев М.

«Арнайы цикл математикасы», 2-басылым.Астана,2011

13. Н.В.Богомолов.Практические занятия по высшей математике.

14.Е.Ақжігітов,М.Тілепиев Жоғары математикадан есептер мен жаттығулар.2017ж




Техникалық құралдар, материалдар: Интербелсенді тақта, сызбалар, сызғыштар









Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы









1.Оқушылармен амандасу.

2.Тақырыпты, сабақ мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау.













слайд





слайд

Сабақтың ортасы






























Өткенді еске түсіру

А) PQ векторының координатасын әрбір Р және Q нүктесі үшін жазыңыз.

Ә) А( 1; 2; 3), В( 5; 2; 4), С( 0; 2; 1), D( 0, 2, 3) параллелограмныңтөбелері, диагональдарыныңұзындығынтабыңыз.

Шешуі: АС(0 - 1, 2 - 2, 1 - 3)

АС(- 1, 0,- 2)

│АС│= √5

3. Іскерлік кездесу

Сағат 3-ке кездесу

1)Сурет бойынша ОА=3, OB=7, OC=2, ал M,N,P нүктелері – AC, OC, CB қабырғаларының орталары болса, онда векторларының координаталарын табыңыз.

Сағат 6-ға кездесу

1) және векторлары берілген. және векторларының

координаталарын табыңыз.

2) Векторлардың ұзындығын есептеңдер:

; ; ; ; .

Сағат 9-ға кездесу

және векторлары берілген. Ұзындықтарын табыңыздар:

А) B) C) D)

Сағат 12-ге кездесу

, , және векторлары берілген. Табу керек:

А) ; B) ; C) ; D) ;

E)

4.Деңгейлік тапсырмалар

А деңгей

1)C(-1;3;-2) векторының ұзындығын тап

2)А(2;-4;3), В(6;-5;4) болса,АВвекторының координаталарын табыңдар.

3)а(-2;2;1) жәнев(-1;0;1) векторының арасындағы бұрышты табыңдар

Вдеңгей

1)Егер векторлардың координаты x=-4, z=3 және ұзындығы 13-ке теңболса, онда вектордың үшінші координатын тап.

2)n=(2;4;5) жәнеm=(1;0;1) векторларының координаталары берілген. a=(m-3n)-(3m-4n) векторыныңұзындығын тап.

Сдеңгей

1) a-в және а+в векторларының арасындағы бұрыштың косинусын табыңдар. Егер а(1;2;1) және в(2;-1;0) болса

2) Егер А(3; -1; 2); В(2; -1; 4) болса, АВ векторының координатасын тап.

Өзін-өзі бағалау





слайд












слайд













слайд


Сабақтың соңы




.Сабақты қорытындылау

Дескриптор

+/-

кеңістіктегі векторлардың координаталарын таба алады;


вектор координаталарын бірлік векторлар бойынша жіктеп таба алады.


кеңістіктегі векторлардың ұзындығын таба біледі;


Үй тапсырмасын беру.

Төбелері А(1,3,2), В(0,2,4), С(1,1,4), D(2,2,2) нүктелерінде жатқан АВСD төртбұрышы параллелограмм болатынын дәлелдеңіз

Рефлексия.













слайд

ДифференциацияСіз студенттерге көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары студенттерге қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалаустуденттердің ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)


Деңгейі жоғары студенттер күрделі есептерді түгел, әрі дұрыс шығарады.

Есептерді дұрыс шығаруы бойынша, математикалық терминологияны дұрыс қолдануына байланысты бағалаймын.


Құндылықтар:

Студенттер командада жұмыс істей алады, шығармашылық және жалпы тәсілдер

Оларда сөйлесу, ұстазбен және топдағылармен білім алу және басқаларына оқуда демеу мүмкіндігі болады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Студенттердің барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

ҚКФ-ын әр түрлі есептер шығарып, олардың шығарылуынан заңдылықтар табу арқылы студенттер өз беттерімен түсінді. Сабақ уақыты тақырыпты жан жақты қарастыруға жетті.

Сабаққа қойылған мақсаттарға жеттік.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Автор: Әби Гүлсін

Дата: 21.02.2023

Номер свидетельства: 626301
