Жай бөлшектерге амалдар қолдану | Мектеп:№6 |
Күні: 13.11.19Ж | Мұғалім аты-жөні: Даутова Д.Р. |
Сынып: 5 Б | Қатысқан оқушылар саны : | Қатыспаған оқушылар саны: |
Тақырып | Жай бөлшектерді қосу және азайту |
Оқу бағдарламасына сілтеме: | 5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
Сабақтың мақсаты | Жай бөлшектерді қоса алады; Жай бөлшектерді азайта алады; |
Бағалау критерийлері | Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу ережесін қолданады ; Бөлімдері бірдей жай бөдшектерді азайта қолданаады; |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Жай бөлшектерді қосу және азайтуды ауызша және жазбаша сипаттай алады, сөздік құрамы артады. Өз ойын еркін білдіре алады, анықтамаларды ешбір қиындықсыз айтады. Пәнге қатысты лексика мен терминалогия Қазақ | Орыс | Ағылшын | Бөлшек | Дроб | Fraction | Бөлшектің алымы | Числитель | Numerator | Бөлшектің бөлімі | Знаменатель | Denominator | Аралас сан | Смешаное число | Mixed number | Қосу | Сложение | Addition | Азайту | Вычитание | Subtraction | Бөлшек сызығы | Линия дроб | Fractional line | Дұрыс бөлшек | Правильная дробь | Proper fraction | Бұрыс бөлшек | Неправильная дробь | Improper fraction | |
Құндылықтарды дарыту | Бөлімдері бірдей жай бөлшектер қосу және азайту амалдарын орындай білу біліктілігін қалыптастыру. Оқушыны өмір бойы білім алуға үйрету, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік беру. Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге , бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, бір-бірін тыңдай білуге, сыныпта ауызбіршіліктің қалыптасуына жағдай жасау. |
Пән аралық байланыстар | Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен сабақтың мазмұнын ашу мақсатында ,геметрия пәнімен байланыс орнатамын. |
Алдыңғы сабақтан алған білім | Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру . Жай бөлшектерді салыстыру. Жай бөлшектерді қысқарту. Дұрыс және бұрыс бөлшектер. Аралас сан. |
|
Сабақтың кезеңдері | Сабақтың барысы | Оқыту ресурстары |
Сабақтың барыс | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Топқа бөлу. Көңіл күй бетшелері арқылы топқа бөлу. Үй тапсырмасын тексеру. | Топқа бөлу смайликтер. |
Жаңа сабақты түсіндіру Жеке жұмыс Топтық жұмыс | Ереже 1 : Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу , олардың алымдарын қосып, алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек. , c 1-мысал. қосындысын табайық: + = = Ереже 2: Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру керек. Мұндағы , c 2-Мысал. айырмасының мәнін табайық. Жеке тапсырмалар: Бөлімдері бірдей бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындаңыз: Дискриптор: Бөлімдері бірдей бөлшекті қосу ережесін қолданады; Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін қолданады; Топқа арналған тапсырмалар: 3) 5) 4) 6) Жұптық жұмыс . Оқулықпен жұмыс № 502 5-8 есептерді орындату. Дискриптор: Бөлімдері бірдей бөлшекті қосу ережесін қолданады; Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін қолданады; | Оқулық, әдістемелік нұсқаулық. 4 слайд 5 слайд 6 слайд 7 слайд Оқулық. Математика 5-сынып 1-бөлім Алматы:Атамұра2017ж |
Сабақтың соңы | Кері байланыс Нені білдім? Қандай қиындықтар болды? Нені толық түсінбедім? Үй тапсырма № 1-4 | |