kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дененің импульс. Импульстің сақталу заңы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:    Дененің импульсі.   Импульстің сақталу заңы.

Сабақтың мақсаты:

          білімділік:  Оқушыларға  күш импульсі, дене импульсі, қозғалыс мөлшері жөнінде     түсініктер беру. Импульстің механикадағы  рольін және оның  түрлері- нің  өзара  әсерлесу уақытына байланыстылығын сонымен қатар тұрмыста, практикада  қолданатындығын түсіндіру.

          дамытушылық: Импульстің заңдарының басқа заңдардан  айырмашылықтарын салыстыра  білу  қабілеттерін дамыту.  Импульстің  сақталу  заңдарын  пайдаланып, физиканың айла тәсілдерін қолдана білуге   дағдыландыру.

 тәрбиелік  Импульстің заңдарын пайдаланып,  еліміздің  жаңа техникаларын игеруге  деген  құштарлықтарын арттыру және мамандыққа бағдарлау.

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, слайдтар, тұрақты магнит, болат шар,

                               су құйылған стақан, картон парақ,  қағаздан жасалған шығыршықтар,

таяқша-2дана.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дененің импульс. Импульстің сақталу заңы»

Сабақтың тақырыбы:    Дененің импульсі.   Импульстің сақталу заңы.

Сабақтың мақсаты:

          білімділік:  Оқушыларға  күш импульсі, дене импульсі, қозғалыс мөлшері жөнінде     түсініктер беру. Импульстің механикадағы  рольін және оның  түрлері- нің  өзара  әсерлесу уақытына байланыстылығын сонымен қатар тұрмыста, практикада  қолданатындығын түсіндіру.

          дамытушылық: Импульстің заңдарының басқа заңдардан  айырмашылықтарын салыстыра  білу  қабілеттерін дамыту.  Импульстің  сақталу  заңдарын  пайдаланып, физиканың айла тәсілдерін қолдана білуге   дағдыландыру.

 тәрбиелік  Импульстің заңдарын пайдаланып,  еліміздің  жаңа техникаларын игеруге  деген  құштарлықтарын арттыру және мамандыққа бағдарлау.

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, слайдтар, тұрақты магнит, болат шар,

                               су құйылған стақан, картон парақ,  қағаздан жасалған шығыршықтар,

таяқша-2дана.

   Сабақтың типі: Аралас сабақ.. Жаңа тақырыпты түсіндіру

   Сабақтың әдісі: проблемалық жағдай тудыра отырып көрнекіліктерді қолдана отырып,

әңгіме түрінде жаңа тақырыпты түсіндіру  түсіндіру.

Сабақтың барысы:

                     І.  Ұйымдастыру кезеңі.

  • оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу,

  • назарларын сабаққа аудару, сабақ мақсатымен таныстыру.

                     ІІ. Үй тапсырмасы бойынша оқушылардың  білім-білік дағдыларын тексеру: СЛАЙД

  1. Механика нені зерттейді?

  2. Механикалық қозғалыс деп қандай қоғалысты айтады?

  3. Механика қандай бөлімдерден тұрады?

  4. Кинематика нені оқытады?

  5. Динамика нені оқытады?

  6. Статика нені оқытады?

  7. Динамиканың негізгі заңдарын ашқан ағылшын ғалымы …

  8. Қандай заңдары бар?

  9. Күш нені сипаттайды?

  10. Қандай түрлері бар?

  ІІІ. Үй –тапсырмасын бекіту

 Физика бөлімдері сан-салалы

 Білеміз Ньютондай ер дананы

«Механика» бөлімі бұл ғылымның,

Бір өзі қозғалысқа арналады.

Ғылымға әркімнің де таласы бар,

Зерттеуші физик, ғалым данасы бар.

«Кинематика», «Динамика», «Статика» атты,

Үш түрлі «Механика» саласы бар!

Қозғалыстың әрбір түрін қамтыған,

«Кинематика» атың мәлім жалпыға.

Анықтайтын қозғалыстың себебін,

Қанықпыз ғой «Динамика» атына.

Тепе-теңдік ұғымдарын түрлеткен,

«Статика» бұл саланы үйреткен.

Қозғалыстың сырын ашқан әлемге,

«Механика» құдіреттісің сен неткен!

                

                    ІҮ.  Жаңа сабақты түсінуге ой тастау

1.Үлкен жылдамдықпен келе жатқан допты футболшы аяқпен немесе баспен тоқтатады.

Өте жай жылдамдықпен қозғалып келе жатқан вагонды адам тоқтата алмайды.

  1. Массасы 9 грамм 5 м/с жылдамдықпен ұшқан оқты жұқа картон қағазбен тоқтатуға болады. Ал осы оқ винтопкадан 800 м/с жылдамдықпен ұшса оны өте қалың тақтайда тоқтата алмайды

  2. Тыныштықта тұрған асықты екінші асықпен атқанда екінші асық қозғалады. Неге?

                    

                    Ү.     Жаңа тақырыпты түсіндіру.

  1. 1. «Импульс»  гректің   impulses деген сөзінен шыққан,  оның сөбе сөз аудармасы «соққы» дегенді білдіреді.  Бұл термин механикада  екі шаманы:  күш импульсі мен  дене импульсін білдіреді.

Дене  импульсі дененің массасы мен оның қозғалыс жылдамдығының көбейтіндісіне тең болатын физикалық шама

= m

 

Р дене импульсінің ХБ (СИ) жүйесіндегі өлшем бірлігі  секундына килограмм метр  [кг · м/с]

Масса – скалярлық шама, ал жылдамдық векторлық шама.

Дене импульсінің векторының бағытыда жылдамдық векторының бағытымен сәйкес келетін векторлық шама.

 

  1. 2Күш импульсі мен дене импульсі арасындағы байланыс. Дене қандайда бір  бастапқы жылдамдықпен қозғалып келе жатсын дейік.

             0                                             

 

 Белгілі бір уақыт ішінде дененің қоғалыс бағытында оған түсірілген тұрақты күштің әрекетінен оның жылдамдығы      .  Егер үдеу     жылдамдығының өзгеру шапшаңдығын сипттайтынын ескерсек, онда Ньютонның екінші заңын өрнектейтін    формуласын   немесе      түрінде жазуға болады.

уақыт аралығының бастапқы 0 = m және соңғы мезетіндегі  = m  импульстерін деп белгілесек, онда соңғы фопмуланы

0           немесе

Дене импульсінің өзгерісі күш импульсіне тең.

  1. Күш импульсі күш пен оның әрекет ету уақытының (    көбейтіндісіне тең.

күш импульсінің ХБ (СИ) жүйесіндегі өлшем бірлігі- Ньюто секунд [Н· с]

                                                                      

Күш импульсі бағыты күш векторының бағытымен сәйкес  келетін векторлық шама.

 

Күш импульсіне демонстрациялық тәжірибелер.

  1. Горизанталь бетке болат шар қойылған. Оның үстімен тұрақты магнитті жылдам өткізейік.

Тәжірибені қайталап, магнитті шардың үстімен жайлап қозғайық, сонда шар магнитпен ілесе

бірге жүреді.

  1. Үстелде жатқан бір парақ қағазға суы бар стакан қойылған. Егер сол қағазды жайлап тартсақ,

онда стакан қағазбен бірге қозғалады. Ал егер қаттырақ тартып қалсақ, онда қағаз сусып

шығады.

  1. Таяқшаның екі ұшына қағаздан жасалған екі шығыршық ілінген.Таяқшаны екінші таяқшамен

ұрғанда таяқша сынады да, шығыршық сол күйінде қалады. Неге?

 Тәжірибе себебін түсіндіру.

 




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Дененің импульс. Импульстің сақталу заңы

Автор: Калиева Бахыт Мухамбетказиевна

Дата: 01.03.2017

Номер свидетельства: 396902
