Математикадан сабақ жоспары ретінде қолдануға болады
Просмотр содержимого документа
«Бөлімдері бірдей бөлшектердің қосындысы мен айырмасы»
Сабақтың тақырыбы: 2.1. Бөлімдері бірдей бөлшектердің
қосындысы мен айырмасы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосудың ережесін тұжырымдау.
Дамытушылық: Оқушылардың танымдық мүмкіндіктерін өркендету. Тұжырымдамаларды іс жүзінде қолдана білу білімділігін қалыптасытыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды көпшіл болуға үйрету, өз – ара көмегін қалыптастыра отырып, жауапкершілікке дағдыландыру, өзін - өзі басқаруға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, тарқатпа материалдар. Бағалау парақшалары.
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру – тексеру.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын пысақтау.
Қандай өрнекті бөлшек өрнек деп атайды?
Мына берілген тапсырма бойынша бөлшек өрнекті бір бағанға, бүтін өрнекті бір бағанға жазып көрсет. (Алгебралық диктант).
Тепе – теңдік және теңбе – тең түрлендіру деп нені атайды? (мини тест).
Осы айтылып жатқан бүтін және бөлшек өрнектерді біз жалпы қандай өрнектер дейміз?
ІІІ. Жаңа сабақ. 2.1. Бөлімдері бірдей бөлшектердің қосындысы мен айырмасы.

Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосқанда, олардың алымдары қосылып, бөлімдері өзгеріссіз қалады.
Олай болса бөлімдері бірдей рационал бөлшектер де осы сияқты қосылады.
(1) сонымен қатар
және
.
Бөлімдері бірдей бөлшектері үшін
тепе – теңдігі орындалады.
Мысал.
және
бөлшек өрнектерді қосайық.


ІV. Білімді тиянақтау.
Блиц – турнир әдісі. № 499 есеп. (ия-жоқ)
1)
ия
2)
ия
3)
жоқ
4)
жоқ
5)
ия
6)
жоқ.
V. Оқулықпен жұмыс. № 500
1) 
2) 
3) 
4) 
VI. Карточка тарату. № 501.
1)
2) 
3) 
4) 
VII. Пікір – сайыс технологиясы. №513
Есептеңдер.
1) 
a = 97.

2)
х = - 5,1 .

Жауабын тап.
Бос торкөздерді толтырып, ауышша есептерді орындаймыз.
1) (х +2)2 = x2 + + 4. 4) (3-х) (3+х) = х2
2) (5 – с )2 = - 10с + с2 5) (а – 2) (а + 2) = а2 -
3) (9 – 2а)2 = 81 – 36а + 6) (2х+5у)2 = 4х2 + 20ху +
Тапсырма | Жауабы |
1 | 2 | 3 |
1. (с+11)2 = 2.(7у+6)2 = 3.(9-8у)2 = | С2 +11с+121 49у2+42у+36 81-144у+64у2 | С2 +22с+121 49у2+84у+36 81-72у+64у2 | С2 +22с+121 49у2+84у+36 81-144у+34у2 |
Сабағымыздың нәтижесінде не байқадық.
VIII. Қорытынды: Сонымен бөлімдері бірдей рационал бөлшектерді қосу үшін олардың алымдарын қосып, бөлімін өзгеріссіз қалдыру керек.
ІХ. Бағалау. Оқушылардың білімін бағалау. Мониторингін шығару.
Х. Үйге тапсырма. §2 2.1. № 502. 119 бет.