Просмотр содержимого документа
«Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер тақырыбына есептер шығару»
Бекітемін:__________________
Сыныбы:___________________
Күні:_______________________
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерге есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шығара алу;
Дамытушылығы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуде практикалық дағдыны қалыптастыру;
Тәрбиелігі: Бірбіріне көмек көрсете білу, ұйымшыл, әрі жинақы болу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: жұптық, жеке
Көрнекілігі: слайд, карточка
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен амандасу;
ә) Оқушылардың зейінін сабаққа аудару;
б) Сабақтың мақсатын нақтылау.
II. а) Үй тапсырмасын тексеру( компьютерден шығарылу жолын, жауабын тексеру) .
ә) Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қою.
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?
Теңдеулердің бірінші қасиетін айт.
Теңдеулердің екінші қасиетін айт.
Мәндес теңдеулер дегеніміз не?
Сызықтық теңдеулерді шешудің неше жағдайы бар және қандай?
б)Сәйкестендіру.
Теңдеулер
Теңдеудің түбірі
1.
6
2.
-4
3.
1
4.
-2
5.
5
6.
2
III. Оқулықпен жұмыс: №861, 868, 877.
IV. Сергіту сәті
Оқушылар енді сөзжұмбақ шешейік.
1. Екі теріс санның қосындысы?
2. Оң сандардың және теріс сандардың қосындысы түрінде жазылған өрнек қандай қосынды деп аталады?
3. Екі теріс санның көбейтіндісі?
4. Түбірлері бірдей немесе түбірлері болмайтын теңдеулер қандай теңдеулер деп аталады?
5. Бірінші шама бірнеше есе артқанда екінші шама сонша есе кемитін пропорционал шама?
6. Бірінші шама бірнеше есе артқанда екінші шама да сонша есе артатын пропорционал шама?
VI. Қорытынды.
Күн шуағы ойыны (бұл ойынның шарты оқушылар парта бойынша, яғни жұппен тақырыпқа байланысты есептерді шығарады. Дайын болған оқушылар күннің шуағын тақтаға жабыстырады. Әрбір күн шуағында бір теңдеу)
Оқушылар бүгінгі тақырыпқа қатысты теңдеулерді шешу арқылы күн шуағын өзімізге шашайық.