Облыстық арнайы жалпы білім беру мектеп- интернаты
8 сынып
Ашық сабақ
Квадраттық теңдеуді түбірлерінің формуласын
пайдаланып шешу.
Орындаған: Мальшубаева Гаухар Жумагалиевна
2016оқу жылы
Павлодар қаласы
Сабақтың тақырыбы: Квадраттық теңдеуді түбірлерінің формуласын
пайдаланып шешу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: Квадрат теңдеудің анықтамасын, түрлерін, түбірлерінің
формуласын меңгерту. Есеп шығаруға машықтандыру.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой өрісін кеңейту, математикаға
деген қызығушылығын. Белсенділігін арттыру.
Есептеу дағдысын жетілдіру, танымдық
қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге, тез
ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Бекіту сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту. Түсіндірмелі сұрақ – жауап.
Практикалық жұмыс.
Көрнекілігі: Кестелер, формулалар,какрточкалар, бағалау парағы
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру бөлімі:
Әрбір балаға нәтижелік карта үлестіріледі.Оны бала толтырады. « +» немесе «-» таңбасы арқылы
Аты - жөні | Үй тапсырмасы |
І деңгей | ІІ деңгей | ІІІ деңгей | баға |
Кесте | Алгоритм | №1 | №2 | №3 | а | б | а | б | |
Диляра | | | | | | | | | | | |
Нурай | | | | | | | | | | | |
Қазбек | | | | | | | | | | | |
Қуаныш | | | | | | | | | | | |
Дамир | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (проектор арқылы тексерілді)
№260
2х2+3х+1=0 D=1; х1=- 0,5 ; х2=-1;
2х2+х+2=0 D=-15; Жауабы: шешімі жоқ
4х2+4х+1=0 D=0; х1= х2=-0,5;
4) х2+5х-6= 0 D=49; х1=1; х2=-6;
ІІІ. Ой қозғау
Өтілген бөлім бойынша теориялық материалды қайталау .
Сұрақ – жауап
Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу дейміз?
Толымсыз квадраттық теңдеулер дегеніміз не?
Келтірілген квадраттық теңдеу дегеніміз не?
Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
Теңдеуді шешу дегеніміз не?
ІV. Өз бетімен жұмыс
І деңгей
Білімді жүйелеу
Кестедегі бос орынды толтыр
= - с
ах2 + вх +с =0, а 0
в=0
с=0, в=0
ах2 + вх=0
х ( ) =0
х=
х =0 немесе
ах=
х =
х =
х=
2. Квадрат теңдеудің шешу алгоритмі(Толтыр)
а, в, с коэффициентерін анықтау
Дискриминанты есептеу D=b2-4ac
Егер D0, онда
Егер D=0, онда
Егер D0, онда
Теңдеудің шешімі жоқ
2 түбір
1 түбір
№1 . Әрбір теңдеуі үшін мәндерін жаз
а) б)
№2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.
5х2 - 7х + 2 = 0, D = b2 - 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …;
№3. Теңдеуді шешуді аяқта. 3х2 - 5х – 2 = 0.
D = b2 - 4ac = (-5)2- 4· 3·(-2) = 49; х1 = … х2=…
В деңгей .Теңдеуді шеш: а) 6х2 – 4х + 32 = 0; б) х2 + 5х - 6 = 0.
С деңгей . Теңдеуді шеш:
а) -5х2 – 4х + 28 = 0; б) 2х2–8х–2=0. x1=2+, x2=2–
Қосымша тапсырма. а –ның қандай мәнінде х2 - 2ах + 3 = 0 теңдеуінің бір түбірі бар болады?
5. Үйге тапсырма: Келесі деңгей
6. Рефлексия
7.Сабақты қорытындылау.Бағалау
Қосымша
Бағалау парағы « +» немесе «-» таңбасы арқылы
Аты жөні | Үй тапсырмасы |
І деңгей | ІІ деңгей | ІІІ деңгей | баға |
Кесте | Алгоритм | №1 | №2 | №3 | а | б | а | б | |
Диляра | | | | | | | | | | | |
Нурай | | | | | | | | | | | |
Қазбек | | | | | | | | | | | |
Қуаныш | | | | | | | | | | | |
Дамир | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | |
Кестедегі бос орынды толтыр
= - с
ах2 + вх +с =0, а 0
в=0
с=0, в=0
ах2 + вх=0
х ( ) =0
х=
х =0 немесе
ах=
х =
х =
х=
Квадрат теңдеудің шешу алгоритмі
а, в, с коэффициентерін анықтау
Дискриминанты есептеу D=b2-4ac
Егер D0, онда
Егер D=0, онда
Егер D0, онда
Теңдеудің шешімі жоқ
2 түбір
1 түбір
Кестедегі бос орынды толтыр
= - с
ах2 + вх +с =0, а 0
в=0
с=0, в=0
ах2 + вх=0
х ( ) =0
х=
х =0 немесе
ах=
х =
х =
х=
Кестедегі бос орынды толтыр
= - с
ах2 + вх +с =0, а 0
в=0
с=0, в=0
ах2 + вх=0
х ( ) =0
х=
х =0 немесе
ах=
х =
х =
х=