Сабақтың тақырыбы: «Арифметикалық орта. Мода, ауытқу, медиана» | Мектеп: №44 ОМ |
Күні:12.04.2017ж. | Мұғалімнің есімі:Абдуллаева К.А. |
СЫНЫП: 5 «В» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Оқушыларды арифметикалық орта, мода, ауытқу, медиана ұғымымен таныстыру, тақырыпқа сай есептер шығаруға дағдыландыру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
Арифметикалық орта, мода, ауытқу, медиана ұғымын түсіндіреді, жеңіл есептерді шығарады. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Сұрақтарға жауап береді, тақырыптқа сай кез келген есептерді шығарады, қатемен жұмыс жасайды. |
Кейбір оқушылар: |
Тақырыпта берілген ұғымдардың мәнін түсіндіреді, дәлелдейді, тақырыпқа сай күрделі есептерді шығарады, ашық сұрақтар құрастырады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Оқушылар шығаратын есептерінің жолдарын талдап, түсіндіре алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Арифметикалық орта, мода, ауытқу, медиана. |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Санның арифметикалық ортасын, шаманың модасын, шама мәндерінің өзгеріс ауқымын және берілген сандар қатарының медианасын табуды топта талқылайды. |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Жаңа сабақтағы анықтамаларды ереже дәптерге жазады. |
Алдыңғы оқу | Ондық бөлшекті дөңгелектеу |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт (кезеңдері) | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
І. Ұйымдас тыру | Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау; Оқу құралдарын тексеру; Оқушылардың назарларын сабаққа аудару. | |
ІІ. Үй жұмысы | Өткен сабақ бойынша «ыстық орындық» әдісімен оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды. Ондық бөлшектер қандай разрядтарға дейін дөңгелектенеді? мысал келтір. Ондық бөлшектерді дөңгелектеу ережесін өз түсінігің бойынша қорытып, мысал келтір. Үйге берілген есептерді тексеру; №1507 Ондық бөлшек | Дөңгелектеу разряды | Жуықтап алған мәндері | артығымен | кемімен | 2,36 | 0,1 | 2,4 | | 16,783 | 0,01 | | 16,78 | 3,8147 | 0,001 | 3,815 | | №1512 7,4 ˂ 7,48126 ˂ 7,5 7,48126 ≈ 7,5 7,48 ˂ 7,48126 ˂ 7,49 7,481236 ≈ 7,48 7,481 ˂ 7,48126 ˂ 7,482 7,481236 ≈ 7,481 7,4812 ˂ 7,48126 ˂ 7,4813 7,481236 ≈ 7,4813 | |
ІІІ. Жаңа сабақ | Топқа бөлу Өкіл –әдісімен жұмыс Мәтінді топқа бөліп оқу; Жұмыс топтарында мәтінді талдау; Жұмыс топтарында постер құру; Әр топтан өкілдер басқа топтарға өз мәтін бөлігін түсіндіру; «Бағдаршам» әдісі арқылы өзін –өзі бағалау. Жалпы тақырып бойынша түсінбеген тұстарын ортаға салып, мұғалімнің көмегімен талқылау. | |
ІV. Бекіту | Оқулықпен жұмыс №1520 №1521 1)5+7+10+12+16=50 1)1; 2; 5; 7. 50:5=10 7-1=6 3)45+58+76+81=260 3)6.3; 0.6; 7; 15.9 260:4=65 15.9-0.6=15.3 5)20+32+43+49=144 144:4=36 №1522 №1523 1)2.1; 3.5; 4.6; 2.1; 0.3| 2.1 1)3.2; 4; 5.1; 6.2; 7; 8.9; 9 3)5.1; 7.5; 8.3; 10.2; 20| 5.1 2)1.3; 2.6; 2.6; 3.5; 3.5; 3.5 5)0.6; 0.5; 0.3; 0.6; 0.1| 0.6 (2.6+3.5) : 2 = 3.05 3) ; ; ; ; ; ; ; + = 1 | |
V. Қорыту | 1. Сұрақ –жауап «Рубрика» әдісі. «Арифметикалық орта. Мода, ауытқу, медиана» тақырыбы бойынша Әр топ 2 сұрақтан дайындайды; Сұрақтарды басқа топтармен ауыстырады; Берілген сұрақтарды топ ішінде талқылап, жауап береді. | |
VІ. Кері байланыс | «Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс алу. | |
VІІ. Үйге тапсырма | Жаңа сабақтағы ережелерді жаттау; №1520, №1521, №1522 есептердің жұп номерлерін шығару. | |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| «Бағдаршам» әдісі, «Бес саусақ» әдісі. | |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |