?тілетін к?ні:
Сыныбы: 11
Та?ырыбы: Логарифмдік функция
Ма?саты: К?рсеткіштік фнкцияны? ?асиеттерін ?олданып есептер шы?аруды ж?не графигін салуды ?йрету.
Білімділік: О?ушыларды к?рсеткіштік функциямен таныстыру, оны? ?асиеттері мен графигі туралы ма?л?мат, т?сінік беру.
Дамытушылы?: Математикалы? ойлау ?абілетін, есептер шы?ара білу да?дыларын ?алыптастыру, жетілдіру.
Т?рбиелік: О?ушыларды есептер шы?ару барысында ??ыптылы??а, е?бектенуге т?рбиелеу.
Саба?ты? т?рі: жа?а білімді енгізу.
?дісі: т?сіндірмелі иллюстрациялы
К?рнекілігі: формулалар, о?улы?, жеке тапсырмалар.
Барысы:
- ?йымдастыру кезе?і.
- Ма?сат ?ою кезе?і.
- ?ткен та?ырыптар?а ?ыс?аша шолу.
- Ал?аш?ы функцияны табу ережелері?
- Ал?аш?ы функцияны табу кестесі?
- Рационал к?рсеткішті д?режелер?
- n-ші д?режелі т?бірді? ?асиеттері?
Просмотр содержимого документа
«11 сынып Логарифмдік функция »
Өтілетін күні:
Сыныбы: 11
Тақырыбы: Логарифмдік функция
Мақсаты: Көрсеткіштік фнкцияның қасиеттерін қолданып есептер шығаруды және графигін салуды үйрету.
Білімділік: Оқушыларды көрсеткіштік функциямен таныстыру, оның қасиеттері мен графигі туралы мағлұмат, түсінік беру.
Дамытушылық: Математикалық ойлау қабілетін, есептер шығара білу дағдыларын қалыптастыру, жетілдіру.
Тәрбиелік: Оқушыларды есептер шығару барысында ұқыптылыққа, еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді енгізу.
Әдісі: түсіндірмелі иллюстрациялы
Көрнекілігі: формулалар, оқулық, жеке тапсырмалар.
Барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Мақсат қою кезеңі.
Өткен тақырыптарға қысқаша шолу.
Алғашқы функцияны табу ережелері?
Алғашқы функцияны табу кестесі?
Рационал көрсеткішті дәрежелер?
n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттері?
Жаңа тақырыпты енгізу.
Анықтама. у=ах (а≠1, а0) түрінде берілген функция көрсеткіштік функция деп аталады.
Көрсеткіштік функцияның қасиеттері:
у=ах а≠1, а0 фнкциясының D(у)=R
у=ах функциясының графигі (0; 1) нүктесі арқылы өтеді.
а1 болғанда, көрсеткіштік функция өспелі.
0а1 болғанда, кемімелі.
Мысал.
функциясының D(у)=?
D(у)=(-∞; 0)∪(0; +∞).
Жаңа тақырыпты бекіту.
№ 179. Бір координаталық жазықтықта у=3х және
функцияларының графигін салыңдар.
№ 180. y=f(x) функциясының анықталу облысын табыңдар.
1) 
3) f(x)
№ 181. y=f(x) функциясының мәндер жиынын анықтаңдар.
1) 
3) 
№ 183. Берілген көрсеткіштік функциялардың қайсысы өспелі, қайсысы кемімелі болады:
1) 
3) 
Үйге тапсырма. №180, №181 (2)
Қорытындылау.
Бағалау.