kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Значение сложения и вычитания

Нажмите, чтобы узнать подробности

Спасибо большое  для тех из вас, кто думает о хорошем учителе

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Значение сложения и вычитания»

DARSNING BORISHI

DARSNING BORISHI

  • 1.TASHKILIY QISM
  • O’quvchilar bilan she’riy tarzda salomlashib
  • navbatchi axbaroti tinglanadi. So’ng o’quvchilar may o
  • yidagi muhim sanalarga ta’rif berib o’tdilar.
  • 2. O’tgan mavzuni so’rash
  • Sinf o’quvchilari to’rt guruhga bo’linadilar;
  • 1-guruh ‘’BILIMDONLAR’’
  • SHIOR;
  • Oz-oz o’rganib dono bo’lur
  • Qatra qatra yig’ilib daryo bo’lur
  • 2-guruh ‘’DONOLAR’’
  • SHIOR;
  • Bilmaganni so’rab o’rgangan olim
  • Orlanib so’ramagan o’ziga zolim
  • 3-guruh ‘’BILAG’ONLAR’’
  • SHIOR
  • Bilagi zo’r birni yig’ar
  • Blimi zo’r mingni yig’ar
  • 4-guruh ‘’ZUKKOLAR’’
  • Har bir qalbda quyosh bor
  • Uni porlashiga yo’l ochib bering.
Dars: Matematika  Mavzu:O’tilganlarni mustahkamlash (1023-1030mm)  Darsning maqsadi Mavzuga DTS tomonidan qo’yilgan talablar. O’quvchilarni og’zaki va yozma hisoblash nutqini rivojlantirish Ta’limiy maqsad : Yozma ko’paytirish va bo’lish bo’limi yuzasidan o’quvchilar olgan bilim ,ko’nikma va malakalarini yanada kengroq mustahkamlash. Tarbiyaviy maqsad : sinf xonasi shu jumladan sinf jihozlarini va o’quv qurollarini toza ozoda tutish va asrab avaylash ruhida tarbiyalash. Rivojlantiruvchi maqsad : O`quvchilarni mustaqil fikirlash o’z fikrini erkin va aniq bayon qilish bunyodkorlik va yaratuvchanlik tuyg’usini kamol toptirish.   Darsning turi:  o’tilganlarni mustahkamlash yangi bilim ko’nikma va malakalarini umumlashtiruvchi dars Darsning uslubi:  Aralash, suhbat, og’zaki so’rov, mustaqil ish, interfaol noan’anaviy usullar. Darsning jihozi:  Kompyuter moslamasi, didaktik tarqatma materiallar, darsliklar. .

Dars: Matematika Mavzu:O’tilganlarni mustahkamlash (1023-1030mm) Darsning maqsadi

Mavzuga DTS tomonidan qo’yilgan talablar.

O’quvchilarni og’zaki va yozma hisoblash nutqini rivojlantirish

  • Ta’limiy maqsad : Yozma ko’paytirish va bo’lish bo’limi yuzasidan o’quvchilar olgan bilim ,ko’nikma va malakalarini yanada kengroq mustahkamlash.
  • Tarbiyaviy maqsad : sinf xonasi shu jumladan sinf jihozlarini va o’quv qurollarini toza ozoda tutish va asrab avaylash ruhida tarbiyalash.
  • Rivojlantiruvchi maqsad : O`quvchilarni mustaqil fikirlash o’z fikrini erkin va aniq bayon qilish bunyodkorlik va yaratuvchanlik tuyg’usini kamol toptirish.

Darsning turi: o’tilganlarni mustahkamlash yangi bilim ko’nikma va malakalarini umumlashtiruvchi dars

  • Darsning uslubi: Aralash, suhbat, og’zaki so’rov, mustaqil ish, interfaol noan’anaviy usullar.
  • Darsning jihozi: Kompyuter moslamasi, didaktik tarqatma materiallar, darsliklar.

.

Dars jarayoni va texnologiyasi. Ishning nomi Bajariladigan ish mazmuni 1-bosqich. Tashkiliy qism Metod Salomlashish, navbatchi axborotini tinglash, o`quvchilar diqqatini jamlash. Dars shiori va maqsadi aytiladi. Buyuk siymolarning chiqishlari.  2-bosqich.  3-bosqich.  Vaqt “ Tez javob” didaktik o`yini Uy vazifasini tekshirish. O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash.  4-bosqich. Yangi mavzuning bayoni. Suhbat 5  daqiqa 10 daqiqa Savol-javob, test, multimedia. Yangi mavzuni mustahkamlash. 5-bosqich 10 daqiqa  Kichik sahna ko`rinishi. Dars yakuni O`quvchilarni rag`batlantirish.  6-bosqich 15 daqiqa  Xulosa. Uyga vazifa 3 daqiqa  Matnni so`zlab berish. 2 daqiqa  T/r Bajariladigan ishlar  1 Vaqt 2. Tashkiliy qism 2 daqiqa Ma’naviyat daqiqalari 3. 3 daqiqa Uy ishini tekshirish. 4.  5. O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash  2 daqiqa 8 daqiqa  6. Yangi mavzu bayoni  10 daqiqa Yangi mavzuni mustahkamlash  7. 2 daqiqa Dars yakuni O`quvchilarni rag`batlantirish.  8. 2 daqiqa Uyga vazifa  9. 1 daqiqa

Dars jarayoni va texnologiyasi.

Ishning nomi

Bajariladigan ish mazmuni

1-bosqich.

Tashkiliy qism

Metod

Salomlashish, navbatchi axborotini tinglash, o`quvchilar diqqatini jamlash. Dars shiori va maqsadi aytiladi. Buyuk siymolarning chiqishlari.

2-bosqich.

3-bosqich.

Vaqt

Tez javob” didaktik o`yini

Uy vazifasini tekshirish. O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash.

4-bosqich.

Yangi mavzuning bayoni.

Suhbat

5 daqiqa

10 daqiqa

Savol-javob,

test, multimedia.

Yangi mavzuni mustahkamlash.

5-bosqich

10 daqiqa

Kichik sahna ko`rinishi.

Dars yakuni O`quvchilarni rag`batlantirish.

6-bosqich

15 daqiqa

Xulosa.

Uyga vazifa

3 daqiqa

Matnni so`zlab berish.

2 daqiqa

T/r

Bajariladigan ishlar

1

Vaqt

2.

Tashkiliy qism

2 daqiqa

Ma’naviyat daqiqalari

3.

3 daqiqa

Uy ishini tekshirish.

4.

5.

O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash

2 daqiqa

8 daqiqa

6.

Yangi mavzu bayoni

10 daqiqa

Yangi mavzuni mustahkamlash

7.

2 daqiqa

Dars yakuni O`quvchilarni rag`batlantirish.

8.

2 daqiqa

Uyga vazifa

9.

1 daqiqa

O’TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH  LOLA SAYLI  1kv dm ? 6kvsm 7kvdm?60kvsm 4kvdm?40kvsm 300kvs?3kvdm Yangi mavzu bayoni -Bugun sizlar bilan ,,Yozma ko’paytirish va bo’lish bo’limi yuzasidan O’tilganlarni mustahkamlash (1023-1030misol va masalalar) yechamiz 1023-1024-misollar og’zaki bo’lganligi uchun Bahor darakchisi Ona qaldirg’ochga yordam O’yinini o’ynaymiz. Bunda har bir qaldirg’och bolasining qanotlaridan misollar joy olgan Biz shu misollarga to’g’ri javob bersak qaldirg’och bolalarini inlariga joylashtirgan bo’lamiz a=200, b=5 a*b=? a=200, b=5 a:b=? a=600, b=400 a-b=? a=600, b=400 a+b=?

O’TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH LOLA SAYLI

1kv dm ? 6kvsm

7kvdm?60kvsm

4kvdm?40kvsm

300kvs?3kvdm

Yangi mavzu bayoni

-Bugun sizlar bilan ,,Yozma ko’paytirish va bo’lish bo’limi yuzasidan O’tilganlarni mustahkamlash (1023-1030misol va masalalar) yechamiz

1023-1024-misollar og’zaki bo’lganligi uchun

Bahor darakchisi Ona qaldirg’ochga yordam

O’yinini o’ynaymiz. Bunda har bir qaldirg’och bolasining qanotlaridan misollar joy olgan

Biz shu misollarga to’g’ri javob bersak qaldirg’och bolalarini inlariga joylashtirgan bo’lamiz

a=200, b=5

a*b=?

a=200, b=5

a:b=?

a=600, b=400

a-b=?

a=600, b=400

a+b=?

NOMA’LUM SONNI TO’G’RI TOPDINGIZMI? 1025-TENGLAMA NO’MALUM SON –MISRDA PAYDO BO’LGAN NO’MALUM SONNI TOPISHDA KOPROQ MASALALARNI YECHISHDA FOYDALANAMIZ. Bu tenglamalarni yechishda ham har bir guruhdan ikkitadan o’quvchi chiqib bajardilar va g’olib chiqgan guruh rag’batlantirildi. X*2=110 3*X=276 X=110:2 X=55 55*2=110 110=110 X:2=354 4*X=324 X*5=685 X=276:3 X=92 3*92=276 276=276 X=354*2 X=708 708:2=354 354=354 X*6=756 784:X=4 X=324:4 X=81 81*4=324 324=324 X=685:5 X=137 137*5=685 685=685 X:6=127 8*X=928 X=756:6 X=126 126*6=756 756=756 X=784:4 X=196 784:196=4 4=4 X=127*6 X=762 762:6=127 127=127 X=928:8 X=116 8*116=928 928=928 DAM OLISH DAQIQASI

NOMA’LUM SONNI TO’G’RI TOPDINGIZMI?

1025-TENGLAMA

NO’MALUM SON –MISRDA PAYDO BO’LGAN

NO’MALUM SONNI TOPISHDA KOPROQ MASALALARNI YECHISHDA FOYDALANAMIZ. Bu tenglamalarni yechishda ham har bir guruhdan ikkitadan o’quvchi chiqib bajardilar va g’olib chiqgan guruh rag’batlantirildi.

X*2=110

3*X=276

X=110:2

X=55

55*2=110

110=110

X:2=354

4*X=324

X*5=685

X=276:3

X=92

3*92=276

276=276

X=354*2

X=708

708:2=354

354=354

X*6=756

784:X=4

X=324:4

X=81

81*4=324

324=324

X=685:5

X=137

137*5=685

685=685

X:6=127

8*X=928

X=756:6

X=126

126*6=756

756=756

X=784:4

X=196

784:196=4

4=4

X=127*6

X=762

762:6=127

127=127

X=928:8

X=116

8*116=928

928=928

DAM OLISH DAQIQASI

  • MATEMATIKA FANLAR SULTONI
  • KO’PDIR UNING OSHNOSI
  • FANLAR ICHRA U SULTON
  • BILIM OLING BIR JAHON
1026-MASALA  80sm 2m 10sm 1m80sm S=a*b Deraza va eshikning yuzini kvadrat detsimetr hisobida aniqlang. Ulardan qaysi birining yuzi katta?  1m O’quvchilar fikrlarini bir joyga jamlash uchun ,,Aqliy hujm’’ o’yinini guruhlar aro o’ynaymiz ,,Aqliy hujum’’ Qachon 3ni ko’rib 15 deymiz? Maktablarda o’quv yili necha oydan iborat? 74 yoshga kirgan kishi necha oy yashagan bo’ladi? Berilgan shakilning peremetrini topish uchun nima qilinadi?  1gaz-?  quloch-?  O’zbekistondagi eng yirik kutubxona?  Aylananing radiusi diametrining qanday  qismiga teng?

1026-MASALA

80sm

2m 10sm

1m80sm

S=a*b

Deraza va eshikning yuzini kvadrat detsimetr hisobida aniqlang. Ulardan qaysi birining yuzi katta?

1m

O’quvchilar fikrlarini bir joyga jamlash uchun ,,Aqliy hujm’’ o’yinini guruhlar aro o’ynaymiz

,,Aqliy hujum’’

  • Qachon 3ni ko’rib 15 deymiz?
  • Maktablarda o’quv yili necha oydan iborat?
  • 74 yoshga kirgan kishi necha oy yashagan bo’ladi?
  • Berilgan shakilning peremetrini topish uchun nima qilinadi?
  • 1gaz-?
  • quloch-?
  • O’zbekistondagi eng yirik kutubxona?
  • Aylananing radiusi diametrining qanday

qismiga teng?

1027-mashq : KATAKLAR SONINI SANASH ORQALI SHAKLLARNING YUZALARINI TAQQOSLASH
  • 1027-mashq : KATAKLAR SONINI SANASH ORQALI SHAKLLARNING YUZALARINI TAQQOSLASH

Ushbu chizmalarni har bir guruhdan bittadan o’quvchi katakchalarni sanash orqali yuzalarni taqqoslaydilar

1028-boshqotirma 1dan 8gacha bo’lgan sonlarni shunday joylashtiringki, kvadratning har bir tomondagi sonlar yig’indisi 12 ga teng bo’lsin

MUSTAHKAMLASH MATEMATIKA BU JO’SHQIN DARYO XAZINASI CHEKSIZDIR GO’YO OLGAN BILIMING DARSDAN BIR TOMCHI HISOBSIZ, KITOBSIZ SEN YURIB KO’RCHI Guruhlar birgalikda aytishadi Uyga vazifa

MUSTAHKAMLASH

  • MATEMATIKA BU JO’SHQIN DARYO
  • XAZINASI CHEKSIZDIR GO’YO
  • OLGAN BILIMING DARSDAN BIR TOMCHI
  • HISOBSIZ, KITOBSIZ SEN YURIB KO’RCHI

Guruhlar birgalikda aytishadi

Uyga vazifa

  • 1029-1030-Tenglama va masala
  • Qiziqarli matematik boshqotirmalar to’plash


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Значение сложения и вычитания

Автор: Рахимова Дилафруз

Дата: 13.02.2020

Номер свидетельства: 539558
