Трапецияны? ауданы
 
Саба?ты? ма?саты:
1.Білімділік: О?ушылар?а трапецияны? ауданын табу формуласын беріп, есептер шы?аруда ?олдана білуге ?йрету.
2.Дамытушылы?: ?з бетімен ?орытынды шы?ару, ойларын ашы? айту, тап?ырлы? ?абілеттерін дамыту.
3.Т?рбиелік: Ізденімпазды??а, адамгершілікке, ал?ан білімдерін ?мірде ?олдана білуге т?рбиелеу.
Саба?ты?  т?рі: Аралас  саба?
Саба?ты?  кезе?дері:
        1.?йымдастыру.
        2.?й  тапсырмасын  тексеру.
        3.?ткен  материалдар  бойынша  білімдерін 
          тексеру
          4.Ма?сат   ?ою.
          5.Жа?а  материалды  т?сіндіру.
          6.Жа?а  материал  бойынша  т?сінгендерін  
             зерттеу.
          7.Бекіту.
          8.?йге  тапсырма, о?ушылар  білімін  ба?алау.
            
                Просмотр содержимого документа
                
                «Трапецияны? ауданы »
            
            
                                                            
     
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ 
 
«ӨРЛЕУ» БІЛІКТІЛІКТІ АРТТЫРУ ҰЛТТЫҚ ОРТАЛЫҒЫ» 
АҚ ФИЛИАЛЫ «АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ БОЙЫНША ПЕДАГОГ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРДІҢ БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУ ИНСТИТУТЫ 
 Трапецияның ауданы    Орындаған : Мырзагалиева С.М. Абай ат. гимназия мектебі     Алматы 2015     
     
Сабақтың мақсаты: 
- Білімділік: Оқушыларға трапецияның ауданын табу формуласын беріп, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету. 
- Дамытушылық: Өз бетімен қорытынды шығару, ойларын ашық айту, тапқырлық қабілеттерін дамыту. 
- Тәрбиелік: Ізденімпаздыққа, адамгершілікке, алған білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу. 
 
Сабақтың түрі: Аралас сабақ 
Сабақтың кезеңдері: 
 1.Ұйымдастыру. 
 2.Үй тапсырмасын тексеру . 
 3.Өткен материалдар бойынша білімдерін 
 тексеру 
 4.Мақсат қою. 
 5.Жаңа материалды түсіндіру . 
 6.Жаңа материал бойынша түсінгендерін 
 зерттеу. 
 7.Бекіту. 
 8.Үйге тапсырма , оқушылар білімін бағалау . 
     
Үй тапсырмасын тексеру 
Шешуі: 
1.Берілгені: 
АВСD-параллелограмм 
АВ=5м 
DЕ=3м 
S-? 
 
S=ah 
S=5∙3=15м 2 
Шешуі: 
2.Берілгені: 
АВС-үшбұрыш 
˂С=90˚, a=2 b=10  
S-? 
 
S=½ab 
S=½∙2∙10=10 
 
Шешуі: 
S=ah 
3.Берілгені: 
АВСD-параллелограмм 
a=3cм 
S=27cм 
h-? 
 
     
Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру 
 1. Үшбұрыштың аудандарын  қалай 
 табамыз? 
2. Тік төртбұрыштың аудандарын  қалай табамыз? 
- Параллелограмның аудандарын қалай табамыз? 
- Тік бұрышты үшбұрыштың аудандарын  қалай табамыз? 
 
«Ой қозғау» 
Кубизм 
Тапсырма:   Суретте көрсетілген геометриялық    фигуралардың аттарын ата. 
   1) периметрін тап 
   2) аудандарын есепте 
10 
10 
4 
4 
2 
6 
6 
6 
16 
Жауаптары: 
- Р=2 x 10+16=36  P=2(4+6)=20  P=2(4+6)=20 
- S= ½ x 16x6=48  S=6 x 4=24   S=2 x 6=12 
 
Фигуралардың ауданын тап 
     
Білгенге маржан 
Трапецияның төбесінен табанына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп аталады. 
Теорема. Трапецияның ауданы табандарының жарты қосындысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең 
Аудандарды өлшеудің қасиеті бойынша 
С 
В 
Р 
D 
Q 
A 
     
Біліміңді сынап көр 
1. Қолдарыңдағы қағаздан трапеция жасап алып, аудандарын есептеу керек 
2. Оқушыларға “сым темірлер” беріледі. 
      
     
Оқулықпен жұмыс 
№ 254.  АВ=18см 
  CD=12см 
  DE=9 см 
  S - ?    Жауабы: 135 см 
№ 255   №256   №257 
     
Миға шабуыл 
Есеп: Трапецияның орта сызығының ұзындығы 45-ке, биіктігі 4-ке тең. Ауданын тап? 
     
а+в 
неге тең ? 
2 
Қорытынды: 
Трапецияның ауданы трапецияның орта 
сызығы мен оның биіктігінің көбейтіндісіне тең. 
     
Білім – өмірге 
Сергіту сәті 
“ Трапеция” – грек сөзі “үстелше” деген мағынаны білдіреді. ( Грекше “трапедзион” – ас үстелі деген мағына береді ) 
Трапецияға ұқсас мысалдар келтіру (өмірмен байланыс) 
Жылқының ер-тоқымын жасаған кезде ер-тоқым аттың денесін қажамас үшінүстіңгі бөлігін трапеция етіп жасаған. 
     
Ойлан, тап! 
а+в 
. 
S = 
h 
2 
h- ? 
a - ? 
в - ? 
     
Жауаб 
1.АВСД –трапеция 2 .АВСД-трапеция 3.АВСД-трапеция 
 S=64 S=168 S=96 
 а=2 а=4 b=8,5 
 h=8 b=24 h=8 
 b-? h-? а-? 
Шешуі: 
Шешуі: 
Шешуі: 
8 
     
Есте сақта! 
2 S 
h = 
 
a = 
 
в = 
a + в 
2 S 
- в 
h 
2 S 
- a 
h 
     
Суретте мектеп ауласы көрсетілген .Бөлінген жер учаскелеріне тиісті гүл шоқтары мен плиткалар орналастырылған. 
1. Тапсырма .Егер әрбір 1 м 2 жерге 4 гүл отырғызуға болса, барлығы қанша гүл отырғызу керек? 
2. Тапсырма. Егер бір плитканың өлшемі 30*30 см. Бір қорапта 50 плитка бар.Қанша қорап плитка қажет? 
5 
5 
5 
Плитка 
Гүл 
Гүл 
7 
4 
7 
3 
Гүл 
Гүл 
17 
     
Жауабы: 96 гүл 
(50 плитаның ауданы) 
Жауабы 8 қорап 
     
Бекіту 
 
1.Трапеция дегеніміз не? 
2.Трапецияның элементтерін ата ? 
3.Трапецияның түрлері. 
4.Тең бүйірлі трапецияның анықтамасы. 
5.Тік бұрышты трапецияның анықтамасы. 
6.Трапецияның орта сызығы. 
7.Трапецияның ауданын қалай табамыз? 
8.Трапецияның аудандарын білу не үшін қажет? 
     
Үйге тапсырма: 
 
§21 оқу, №262, №263 
     
Сабақ қорытындысы 
-  Трапецияның ауданын табуды үйренді; 
- Формула бойынша есептер шығаруды меңгерді; 
- Формула бойынша белгісіз элементтерді анықтай алды; 
- Берілген формулаларды өмірде қолдана білді.